Otkrijte 10 najpopularnijih mađarskih deserta
Odlučila sam vam otkriti 10 najpopularnijih mađarskih deserta! Zadržala sam originalne mađarske nazive, no iz opisa ćete vrlo brzo shvatiti o čemu se radi. Neki će vam biti poznatiji, a neki malo manje, no svi izgledaju ukusno.
1. Krémes

Ovo je mađarska verzija kremšnita. Slastica je poznata pod imenom krémes, što znači kremasto. Napravljena je od kombinacije dva sloja lisnatog tijesta koje povezuje izdašan sloj glatke kreme. Iako je recept malo moderniziran, klasična krema za krémes trebala bi biti lagana i prozračna, a gornji dio je obično posut šećerom u prahu.
Tradicionalno poslužen u obliku velikih, pravokutnih kriški, desert je mađarski klasik i glavna poslastica u brojnim slastičarnicama diljem Mađarske.
2. Túró rudi

Túró rudi najpopularniji je mađarski slastičarski proizvod koji se sastoji od sira skuta koji je prekriven čokoladom. Prvi put je napravljen 1963. godine, a danas dolazi u brojnim okusima poput jagode, marelice ili maline.
U Mađarskoj se može pronaći posvuda – od trgovina i benzinskih postaja do kina i pekara.
3. Dobos torte

U pokušaju da napravi tortu koja bi mogla trajati dulje nego inače, mađarski slastičar József C. Dobos prvi je predstavio Dobos tortu 1885. godine na Nacionalnoj općoj izložbi (National General Exhibition) u Budimpešti. To je okrugla torta koja se sastoji od šest tankih slojeva biskvita i pet slojeva čokoladne kreme.
Kako se ne bi osušila, torta na vrhu ima i sjajni sloj tvrde karamele, dok je sa strane premazana mljevenim orasima. Prije nego se stvrdne, sloj karamele treba se posebnim Dobos nožem izrezati na kriške te će komadići karamele tako biti posloženi na vrhu torte.
4. Zserbó

Ovaj slojeviti kolač od marelice i oraha preliven čokoladom izumio je švicarski čokoladar Émile Gerbeaud – na mađarskom se izgovara zserbó pa otuda i ime kolača. On se 1884. godine preselio u Budimpeštu kako bi preuzeo kavanu i slastičarnicu Kugler, koja je danas poznata pod imenom Café Gerbeaud.
Ubrzo nakon što je predstavljena, ukusna torta zserbó postala je omiljena u cijeloj Mađarskoj. I iako izvorni recept zahtijeva konzerviranu marelicu, mogu se pronaći i druge verzije punjene đumbirom, jabukama, pekmezom od šljiva ili čak medom i orasima.
5. Esterházy torta

Priča kaže da su ovaj dekadentni mađarski desert izmislili budimpeštanski slastičari u 19. stoljeću. Ime je dobio po članu dinastije Esterházy, knezu Pavlu III. Antonu Esterházyju de Galánthi, plemiću i diplomatu, a i poznatom gurmanu.
Tradicionalno, Esterházy torta sastoji se od nekoliko slojeva beze kore od badema i bogate kreme od vanilije s konjakom. U modernim verzijama bademi se često zamjenjuju ili orasima ili lješnjacima. Torta je prelivena ledenom bijelom glazurom i ukrašena čokoladom u stilu paukove mreže ili mramora.
6. Kalács

Kalács je tradicionalni mađarski slatki kruh koji se sastoji od brašna, maslaca, jaja, šećera, kvasca i mlijeka. Toliko je popularan da gotovo svaka obitelj u Mađarskoj ima svoj recept i verziju kruha. Ponekad se dodaju i grožđice ili cimet koji se raspršuje po unutrašnjosti.
Može se zarolati ili napraviti u obliku pletenice (obični foszlós kalács uvijek je u obliku pletenice). Ovaj zasitni desert posebno je popularan u vrijeme Uskrsa.
7. Somlói galuska

Iako se njegovo ime u prijevodu odnosi na somló knedle, ovaj mađarski desert zapravo je kolač napravljen od nekoliko slojeva biskvita i kremaste kreme, posut grožđicama namočenim u rumu ili slatkom vinu Tokaji Aszú, a zatim preliven tučenim vrhnjem.
Somlói galuska je 1950-ih prvi zamislio Károly Gollerits, tada konobar u poznatom restoranu Gundel u Budimpešti, a kasnije ga je stvorio Gundelov glavni slastičar József Béla Szőcs. Njegova je torta nagrađena 1958. godine na Brussels World’s Fair.
8. Meggyleves

Ova slatka rashlađena juha od višanja i vrhnja tradicionalno je mađarsko ljetno jelo. Također je poznat kao hideg meggyleves, meggykeszőce ili cseresznyeleves. Priprema se u cijeloj zemlji čim dođe sezona trešanja.
Iako bi netko mogao doći u iskušenje da ju jede kao desert, u Mađarskoj se ova kiselkasta i kremasta juha obično poslužuje prije glavnog jela. To je zbog toga što predstavlja osvježavajuću alternativu standardnoj hrani od mesa i škroba.
9. Fánk

Krapfen je vjerojatno bila prva krafna u europskom stilu koja se pojavila, a slijedile su je slične verzije u drugim zemljama. Ova se peciva tradicionalno pripremaju od dizanog tijesta koje se prži dok tijesto nije zlatno i hrskavo, a iznutra ostaje mekano, lagano i prozračno.
Iako se krapfeni mogu pripremiti i prazni, najčešće se pune ili prelijevaju pekmezom ili kremama od vanilije ili čokolade. Gornji dio najčešće se posipa šećerom u prahu ili prelijeva čokoladom. Podrijetlo riječi krapfen datira iz 9. stoljeća, a recepti na njemačkom jeziku mogli su se pronaći još u 14. stoljeću.
10. Gesztenyepüré

Gesztenyepüré slatka je poslastica koja se sastoji od zaslađenog kesten pirea prelivenog šlagom. Vrlo je popularan u Mađarskoj, no prvi put je otkriven u talijanskoj kuharici iz 1475. godine. Ovo se jelo priprema miješanjem kesten pirea, šećera i ruma.
Osim šlaga, može se preliti i kakaom u prahu i višnjama. Izvorna verzija kasnije je adaptirana u tradicionalni sezonski francuski desert nazvan Mont Blanc, dok su Mađari svoju verziju uveli u 18. stoljeću.
Fotografije: Taste Atlas
Posjetite naš YouTube kanal. Pretplati se na TIK TOK.
Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištima, Savjetnik za putovanja Travel Advisor, Savjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.