Belgijska Flandrija je regija koju treba otkriti
Kada je riječ o turizmu, od svih europskih zemalja teško je naći zemlju više podcijenjenu od Belgije. U svijesti putnika Francuska, Španjolska i Italija su uobičajeni turistički divovi koji imaju sve, Grčka nudi antiku i sunce, Turska šarm Orijenta i sjajnu hranu, Austrija i Švicarska vrhunski zimski i planinski turizam, a ljubitelji „city-break“ destinacija već klasično hodočaste u Berlin, Prag, Amsterdam ili Budimpeštu.
A Belgija, što tamo? Glavni grad koji je birokratska prijestolnica Europe te vrhunska čokolada i pivo čini se premalo da privuče pozornost putnika. Kako pogrešno!
U srcu Europe
Belgija je, najprije, sjajno prometno povezana s Hrvatskom. Iz Zagreba, Splita i Pule leti se jeftinim letovima Ryanaira za zračnu luku Brussels Charleroi, a za Bruxelles se relativno povoljno može letjeti i redovitim linijama Croatia Airlinesa. Oni neskloni letovima mogu potegnuti i automobilom na put dugačak 1300 kilometara – većinom sjajnim i besplatnim njemačkim autocestama – koji će vas prosječnim automobilom uključujući vinjete i cestarine koštati oko 260 eura u svakom smjeru. Međutim, zrakoplov je naša topla preporuka, ako ne iz drugog razloga onda radi činjenice da vam u Belgiji automobil uopće neće biti potreban.
Kako prometovati Belgijom?
Naime, vlakovi tamo funkcioniraju jednostavno savršeno. U kompaktnoj (da ne kažemo i maloj) zemlji kao što je Belgija, s brzim vlakovima, od svake se točke do neke druge može doći za sat, najviše dva sata vožnje udobnim i jeftinim vlakovima koji prometuju nevjerojatno često. Primjerice, od Bruxellesa do Bruggea vlakovi voze svakih pola sata, vožnja traje jedan sat, a karta košta 14,40 eura. Ili, od Bruggea do Antwerpena vozi se dva sata, a karta košta svega 18 eura. Svi su vlakovi brzi i poluprazni, a uz nadoplatu od 4 eura možete u njih ponijeti i bicikl.
To spominjemo jer bicikl je drugo sjajno prijevozno sredstvo. Biciklističke staze postoje doslovno svugdje, odlično su uređene i potpuno sigurne za bicikliste. Negdje prate rijeke ili regionalne ceste, negdje su potpuno samostalne, uvijek široke, asfaltirane i odlično označene. Bicikli su posebno dobra varijanta u Flandriji, koja je ravna poput zrcala. Tako da čak i oni koji nisu u „Tour de France“ formi mogu lako odraditi 50-tak kilometara u jednom cugu. Odnosno, bez problema možete se uputiti od Bruggea do Oostendea ili čak od Antwerpena do Bruxellesa koje dijeli nekih 60-tak kilometara. A ako se u jednom mjestu umorite, bicikl u vlak i kući ste za nekoliko desetaka minuta.
Koliki su troškovi
Riješimo prije svega još jedno važno pitanje, a to su cijene. Naime, Belgija nije jeftina zemlja, cijenama je usporediva s Velikom Britanijom i Francuskom, nešto skuplja od Španjolske i Italije te jeftinija samo od skandinavskih zemalja. To znači kako u korektnom restoranu dvoje teško može ručati za manje od 50 eura, a večera s nešto vina penje se iznad 100 eura.
Klasične belgijske dagnje poslužene s prženim krumpirićima koštaju 25 eura, butelja jeftinijeg vina je od 17 pa do 30 eura, dok točeno vrhunsko pivo košta 4 do 6 eura. I to 0.25 litre. Tek se ponegdje čaša Stella Artois dobije za tri eura. Naravno da je moguće proći jeftinije, jer svugdje je na desetine lokala s kebabima, različitih fast-food lanaca i slično, ali tko želi elegantno sjediti za stolom i biti poslužen mora računati na značajan trošak.
Ulaznice
Nisu jeftine niti atrakcije. Tako ulaznica za sjajni Zoološki vrt u Antwerpenu košta čak 31 euro, ulazak u Atomium koštat će 16 eura za odraslu osobu, dok posjeta Rubensovoj kući stoji 12 eura. Međutim, ako ste na pravom mjestu u pravo vrijeme možete i profitirati: tijekom srpnja moguće je posjetiti kraljevsku palaču, i to potpuno besplatno.
Ovdje nećemo nabrajati glavne atrakcije spomenutih gradova, jer one su već dobro poznate i mogu se pronaći u svakom turističkom vodiču. Zato ćemo se fokusirati na ono što često prolazi ispod radara, a iznimno je zanimljivo i vrijedno pozornosti. Fokus je na Flandriji, turistički vjerojatno nezanimljivijim dijelom Belgije.
Bruxelles
U Bruxellesu predlažemo da potražite smještaj u dijelu grada gdje je trg Place Sainte-Catherine, odmah pokraj istoimene crkve i u samom centru. To nije teško, jer u tom je dijelu grada mnoštvo apartmana, hoteli iz lanca Ibis, Novotel i Citadines i još brojne druge opcije. Trgom dominiraju ostaci nekadašnjih kanala, iskopanih 1564. godine, koji su danas veliki „bazeni“ pokraj koji se sjedi, pijucka i razgovara. Oko trga su brojni kafići i restorani, a atmosfera je ugodno opuštena.
Kao posebno originalno mjesto za jelo predlažemo ribarnicu „Nordzee“ (Rue Sainte-Catherine 45) gdje se hrana sprema i poslužuje na terasi. Jedu se dagnje, kroketi od rakova, dimljena riba, škampi, tuna… i to za relativno povoljne cijene. Tipični belgijski specijaliteti (pivski gulaš Carbonades, kobasice s krumpirom Stoemp, gulaš od zeca i voćnog piva Lapin á la Kriek…) odlični su u restoranu „9 and Voisins“, nedaleko od St. Catherine i samo stotinjak metara od poznate zgrade burze (Le Bourse).

Konačno, ako želite zaista sjajno jesti – posebice fantastično „odležano“ meso – posjetite restoran Core (www.core-Bruxelles.be) na malenom trgu u centru grada poznatom po spomeniku Jacquesu Brelu (Pl. de la Vieille Halle aux Blés 39). Kuhinju vodi hrvatski chef Hrvoje Ciglenec čija je kuhanje apsolutno dostojno Michelinove zvjezdice, a cijene su vrlo prihvatljive za belgijske standarde. I ako vas uhvati nostalgija, Hrvoje će vam servirati štrukle.
Brugge i belgijska rivijera
Brugge je atrakcija sam po sebi, grad koji djeluje pomalo nestvarno, kao da je kulisa nekog skupog holivudskog filma srednjovjekovne tematike. Njegovim se uličicama i mostovima može šetati satima, a kada ožednite ili ogladnite preporučujemo pivnicu ili caffe Cambrinus (https://bierbrasseriecambrinus.eu). Udaljene su jedan od drugog koju desetinu metara. Pivnica je znatno veća, s pravim izborom jela i desetinama raznih piva uključujući i ona vlastite proizvodnje, dok je caffe malen i intiman, s nekoliko odlično spravljenih jela. Ako ste, pak, spremni na večeru za dvoje potrošiti par stotina eura nemojte zaobići fenomenalni restoran L.E.S.S ovjenčan jednom Michelinovom zvjezdicom. Otkačena kuharska ekipa pretvara uobičajene belgijske sastojke u čudesna jela s istočnjačkim okusima, nešto potpuno jedinstveno.
Međutim, Brugge je idealan kao početna stanica za izlet na belgijsku rivijeru, kako slobodno možemo nazvati dio zemlje koji izlazi na Sjeverno more, a proteže se od francuske pa do nizozemske granice. Do tamo bez prevelikih problema možete doći biciklom, a ako vam se baš ne da onda vlakom za 5 eura po osobi, s Oostendeom ili Zeebruggeom kao ciljnim destinacijama.
Oostende
Svidio nam se upravo Oostende, s ogromnom promenadom uz more i krasnim parkovima u gradu. Dodatna je atrakcija tramvaj koji vozi duž cijele obale dužinom od 67 kilometara, od gradića De Panne pa do Knokke Heista, te ima čak 68 stranica. Dnevna karta košta 6 eura, a tramvaj prolazi svakih 15-tak minuta. Bez obzira koristite li ga kao prijevozno sredstvo ili samo za obilazak, sjajan je, a mnogi tvrde kako se radi o najdužoj tramvajskoj liniji na svijetu.
Nismo provjerili, ali ne bi se čudili. Još riječ oko plaža: ogromne su, pješčane, do mora valja hodati stotinjak metara, a onda za more do pasa još barem 50-tak. I temperatura je ispod 20 čak i kada je najtoplije. Uglavnom, onaj tko je probao plaže i kupanje u nekom od toplih mora, teško će se odlučiti na kupanje ovdje. Bolja su verzija „morske“ zabave „kite-boarding“, pa čak i surfanje.
Antwerpen
Jedan od najvažnijih gradova u poznatom svijetu tijekom srednjeg vijeka i dalje oduševljava svojom fenomenalnom arhitekturom. Ona podsjeća na bogatstvo koje se stoljećima gomilalo u ovoj, nekada najvećoj svjetskoj luci. Antwerpen je glavni svjetski grad dijamanata, gdje posao vodi velika autohtona zajednica ortodoksnih Židova- Također je i grad mode prepun odličnih trgovina svjetskih marki i domaćih kreatora. Posebno je isplativo doći u srpnju kada su ogromne ljetne rasprodaje.
Najviše se isplati spavati u nekom od hotela u blizini željezničkog kolodvora koji je uistinu impozantan, po mnogima jedan od najljepših na svijetu i jedna od atrakcija ovog grada. Ostale su već spomenuti zoološki vrt, smješten u samom centru grada odmah pokraj kolodvora, kompaktan i fantastično uređen te povijesni centar grada s poznatom gotičkom Katedralom Naše Gospe građenoj čak 169 godina, s tornjem visine 123 metra. Mi preporučujemo vožnju biciklom na Eilandje, što u prijevodu znači „mali otok“ i stara je antverpenska luka. Tamo se nalaze poznate atrakcije kao što su muzej MAS i fenomenalna zgrada uprave luke, jedno od remek-djela arhitektice Zahe Hadid.
Za ljubitelje gastronomije izdvajamo dva mjesta. Prvo je novi „food court“ imena „Berlin Call“ (sam centar, Jezusstraat 26, https://berlinpost.be/) gdje su kineski, latinoamerički i indijski štand s hranom i odlični bar s koktelima. Atrakcija su malena terasa između zgrada te kabina za karaoke napravljena u više tona teškom trezoru, jer na tom je mjestu nekada bila pošta.
Za one koji žele ipak nešto finije, izbor može biti restoran „De Peerdestal“ (povijesni centar, Wijngaardstraat 8). On je – kao što mu sugerira ima – napravljen u zgradi koja je nekada davno bila konjska štala. Možda i zato specijaliteti uključuju odreske od konjskog mesa, dok je za ljubitelje plodova mora na izbor jastog pripravljen na neki od pet različitih načina.
Konačno, na obali rijeke Scheldt nalazi se bar imena „Caffe Beveren“, posljednji u gradu koji ima tvz. Decap plesne orgulje. Riječ je, naime, o mehaničkoj napravi koja se sastoji od harmonike, bubnja i saksofona, kojima upravlja komplicirani mehanizam, te svira melodije na koje se plesalo 30-ih godina prošlog stoljeća. Najprije džuboksi, a onda DJ-i učinili su ove mehanizme stvarima prošlosti, ali onaj u baru na adresi Vlasmarkt 2 vrijedi posjetiti.
Mechelen
Za kraj našeg pregleda ostavili smo neotkriveni dragulj Belgije, Mechelen. Sve najbolje što Belgija nudi, samo u fantastičnom koncentriranom obliku, može se pronaći u ovom gradu od 80-tak tisuća stanovnika, točno između Antwerpena i Bruxellesa. Dominantna je prekrasna gotička katedrala Sint-Romboutskathedraal na čiji se nikada dovršeni toranj može popeti napornim usponom dugim više od 500 stepenica. Napor je nagrađen sjajnim staklenim šetalištem na vrhu, gdje se za lijepog dana vidi sve do belgijske prijestolnice, ili na drugu stranu do mora. Katedrala je poznata po svojim zvonima koje građanima daruju prave koncerte, jer njima je moguće svirati preko klavijatura, a putem kompliciranog mehanizma. Mechelen ima i sve ostalo što volimo u Belgiji: impresivnu srednjovjekovnu arhitekturu brojnih palača, plovne kanale koji grad čine posebno atraktivnim, sjajne restorane, bogatu trgovačku glavnu ulicu… Ima i odličan lokalni nogometni klub, čija je svaka utakmica spektakl.
Tamo je i lokalna pivovara Het Anker gdje se može obići pogon, naučiti sve o proizvodnom procesu, a onda degustirati pivo naziva Gouden Carolus, odnosno neko od desetak vrsta. U sklopu pivovare je i hotel. Uz to, vlasnici su prije 10-tak godina otvorili i destileriju gdje proizvode sjajan viski, destiliran od ječmenog slada od kojeg je prije proizvedeno pivo Gouden Carolus Tripel.
Mechelen je toliko centralno pozicioniran i odlično povezan linijama vlaka da nije loša ideja pretvoriti ga u glavni, stožerni grad avanture po Belgiji te iz njega ići na jednodnevna putovanja u sve spomenute destinacije, pa čak i prema jugu u Valoniju gdje se isplati vidjeti Namur, Charleroi, Liege te sve ljepote Ardenskog gorja.
Posjetite naš YouTube kanal. Pretplati se na TIK TOK.
Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištima, Savjetnik za putovanja Travel Advisor, Savjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.