Dizanje gotovine na bankomatima u inozemstvu skupa je stvar.
Prema podacima europskog statističkog ureda Eurostat, u inozemstvo najviše putuju državljani Cipra, Belgije, Luksemburga, Malte i Slovenije. Iako Hrvati putuju znatno manje dobro je znati kako koristiti kartice na putovanju.
U puno zemalja van Europske unije banke posežu i za protuzakonitim sredstvima. Društvo potrošača Slovenije upozorilo kako novac s bankomata treba dizati samo s debitnom karticom, a nikako kreditnom, budući da ćete platiti više od 10 eura za uslugu.
Bankarska naknada za dizanje gotovine s debitnom karticom na području EU-a je kao kod nas. Ipak uvijek pripazite na dodatne troškove koje zaračunavaju vlasnici bankomata, jer za dizanje malih iznosa mogu biti visoki.
Izvan Europske unije troškovi dizanja s debitnom karticom su viši, to treba provjeriti s vašom bankom provjerite prije puta. Ukoliko vam bankomat ponudi mogućnost konverzije, pa lokalnu valutu preračuna u eure, nemojte je prihvatiti jer će trošak biti još veći radi nepovoljnog tečaja. Dizanjem “s konverzijom” možete izgubiti i do deset posto novca. Slično je i s kupovinom u inozemstvu budući da POS terminali nude plaćanja u domaćoj valuti ili ih pretvaraju u valutu kupca.
U Hrvatskoj je ista tako za strance. U Njemačkoj organizaciji potrošača uočili da je u Hrvatskoj najveća razlika između dizanja novca “s konverzijom” i “bez konverzije” u eure. Čak 11 posto!
Prema pisanju britanskih medija njihovi su turisti, zbog tzv. dinamične konverzije valuta koja bankama i drugim nuditeljima novčarskih usluga donosi veliku dobit, godišnje oštećeni za više stotina milijuna eura.
Mnoge banke su u Sloveniji, Hrvatskoj, Češkoj i Mađarskoj, ukinule vlastite bankomate. To su iskoristila novčarska poduzeća i postavila svoje u mnogim turističkim krajevima. Oni su najgori mogući izbor za dizanje gotovine u inozemstvu budući da nude konverziju po niskom tečaju i zaračunavaju visoke troškove usluge.
Posjetite naš YouTube kanal
https://www.travel-advisor.eu/kako-ustedjeti-na-putovanju/