Upoznajte najljepše svjetske koncertne dvorane
Ako do sada niste bili upoznati s njima, u nastavku imate priliku upoznati najljepše svjetske koncertne dvorane koje oduševljavaju na prvi pogled. Osim što pružaju neponovljivo akustično iskustvo, moraju biti oku privlačne i služiti kao kulturni svjetionik grada u kojem se nalaze.
Nije čudno što se ove osjetljive građevine često pretvaraju u arhitektonske noćne more koje premašuju proračun, imaju prebukirani raspored te nemaju dovoljno dobre rezultate. Unatoč tome, u nastavku upoznajte najljepše svjetske koncertne dvorane koje su pogodile visoke note.
Upoznat ćete neke od najimpresivnijih koncertnih dvorana koje prije svega oduševljavaju dizajnom – i onim vanjskim i unutrašnjim. Svaka je znamenitost i atrakcija svog mjesta, pa ako vas put dovede u taj grad – obvezno ih posjetite!
1. Sydney Opera House u Australiji
Započinjemo vjerojatno najpoznatijom koncertnom dvoranom na svijetu – Sydney Opera House. Mnogi prvo pomisle upravo na nju kada se spomene ovaj australski grad. Veliki svjetionik luke u Sydneyju izgrađen je 1973. godine prema nacrtima danskog arhitekta Jørna Utzona koji je surađivao s inženjerskom legendom Ove Arupom kako bi plan proveo u djelo. Utzon je napustio projekt tijekom njegove gradnje 1960-ih, ali njegova kaskadna struktura nalik školjki treba predstavljati velika bijela jedra broda. To se zapravo referencira na luku gdje se zgrada i nalazi, a izgleda bolje nego što zvuči.
2. Koncertna dvorana Walt Disney u Los Angelesu
Zamašne krivulje od nehrđajućeg čelika čine impresivni dizajn koncertne dvorane Walt Disney te od otvorenja 2003. godine predstavljaju znamenitost Downtown LA-ja. Koncertnu dvoranu dizajnirao je Frank Gehry, gradila se 16 godina, a koštala je dvostruko više od početnog proračuna. Neovisno o tome, svrstava se među najbolje akustične dizajne u svijetu. Za razliku od svoje suvremene vanjštine, glavni auditorij izrađen je od tvrdog drveta kako bi zvučne performanse bile kvalitetnije.
3. Glazbeni centar Harpa u Reykjaviku na Islandu
Umjetnici, dizajneri i arhitekti iz cijele Skandinavije okupili su se 2011. godine u luci u Reykjaviku kako bi stvorili ovu građevinu od čelika i stakla. Vodeći arhitekti kompanije Henning Larsen na dizajnu glazbenog centra Harpa surađivali su s lokalnom Batteríið Architects i dansko-islandskim umjetnikom Olafurom Eliassonom. Zajedno su surađivali i po pitanju geometrijske strukture nadahnute lokalnim bazaltnim formacijama.
4. Nacionalni centar za scenske umjetnosti u Pekingu
Ovaj centar poznatiji je pod nadimkom “Divovsko jaje” (“The Giant Egg”) jer građevina od titana i staklene kupole podsjeća na jaje koje pluta po vodi. Kompleks, koji uključuje koncertnu dvoranu, opernu kuću i kinesko kazalište dizajnirao je francuski arhitekt Paul Andreu, a svečano je otvoren 2007. godine.
5. Auditorio de Tenerife na Kanarskim otocima
Obalni Auditorio de Tenerife koncertna je dvorana čiji je dizajn inspiriran padajućim valom, ali oblik zgrade više liči luku repa škorpiona. Arhitekt Santiago Calatrava projektirao je zgradu od bijelog betona, a dovršena je 2003. godine. Godine 2011. naziv koncertne dvorane službeno je promijenjen u „Adán Martín“, po bivšem predsjedniku Kanarskih otoka. Neovisno o tome, i dalje je najpoznatiji pod nazivom Auditorio de Tenerife.
6. Guangzhou Opera House u Kini
Guangzhou Opera House nalazi se uz obalu rijeke, izgrađena je 2010. godine i ima potpis pokojne Zahe Hadid. Konturni profil ove koncertne dvorane nadahnut je riječnim dolinama i načinom na koji one neprestano mijenjaju oblik kroz proces erozije. Izgrađena je od 12.000 tona čelika, a u zgradi se nalazi kazalište s 1.800 sjedećih mjesta, višenamjenska dvorana s 400 sjedećih mjesta, prostorije za probe i predsoblje. Opremljena je sustavima za ojačavanje zvuka L-ACOUSTICS zahvaljujući kojima dvorana dobiva akustični karakter.
7. Wiener Musikverein u Beču
Danski arhitekt Theophil Hansen izabran je za dizajn Wiener Musikvereina koji će postati kulturna znamenitost glavnog austrijskog grada. Inspiraciju je crpio iz drevnih grčkih hramova kako bi stvorio neoklasičnu strukturu koja je otvorena 1870. godine.
8. Berliner Philharmoniker
Koncertnu dvoranu dizajnirao je Hans Scharoun, a izgradnja je dovršena 1963. godine. Berlinska filharmonija poznata je ne samo po svojoj zlatnoj vanjštini, već i po načinu na koji je predvodila novo glazbeno iskustvo. Dizajnirana je prema zapažanjima njemačkog arhitekta uz koje je shvatio da se ljudi okupljaju u krug kada slušaju pjesme, pa je tako i dvorana predstavila koncept glazbe u krugu. Scharoun je zgradu razvio pomoću modela 1:9 kako bi testirao distribuciju zvuka i projektirao prepoznatljivo terasasto gledalište.
9. Philharmonie de Paris
„Velika metalna planina“ Jean Nouvela – kako ju je opisao The Guardian – dovršena je 2015. godine uslijed naleta kontroverzi oko napuhanog proračuna i mnogih odgoda. Glavni arhitekt možda je odbio pristupiti otvaranju, ali to je nesumnjivo jedna od najupečatljivijih građevina u Parizu. Odjeveno u međusobno povezane aluminijske pločice, često i uspoređivano sa srušenim svemirskim brodom, auditorij u svojoj zakrivljenoj bijeloj unutrašnjosti ima 2.400 sjedećih mjesta.
Akustiku su nadzirale četiri skupine inženjera, a posjetitelji su smješteni u stepenastim razinama koje podsjećaju na Berlinsku filharmoniju Hansa Scharouna.
10. Oslo Opera House
Opera u Oslu još je jedna koncertna dvorana koja se nalazi na obali. Dizajniran od strane norveških arhitekata Snøhetta, kosi krov zgrade djeluje kao produžetak krajolika, dok unutar „valovitog zida“ pomaže u distribuciji zvuka. Oslo Opera House sastavljena je od kamena, drveta i metala, a otvorena je 2008. godine.
Posjetite naš YouTube kanal. Video sa skijanje pogledaj ovdje.
Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištima, Savjetnik za putovanja Travel Advisor, Savjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.