Барем еднаш посетете го Бали

Барем еднаш посетете го Бали

 

 

Има многу причини за да го посетете  Бали барем еднаш во животот.

Барем еднаш посетете го Бали

Овој мал вулкански остров помеѓу Ломбок и Јава нуди се што може да посакате при патување. Можете да уживате во прекрасните долги песочни плажи и зајдисонца, да посетувате храмови кои ги има во огромен број, да одите на оризовите полиња, да пробате да сурфате или да практикувате јога, да нуркате со желки, да научите да готвите балиски специјалитети, да се качите на врвот на вулканот или да се бањате под водопад, можеме да наброиме само неколку работи …за подетални информации погледнете овдеБарем еднаш посетете го Бали

Туризмот на Бали е во постојан подем.Се на овој остров е во служба на туризмот а како гостин и турист, домакините се трудат да се чуствуваш удобно и добредојдено на секаде.

Барем еднаш посетете го Бали

Убуд  мора да се види, тој е центар на балиската уметност и културниот живот.Барем еднаш посетете го Бали

Во  центарот е шумата на мајмуните која ви препорачуваме да ја посетите.Барем еднаш посетете го БалиНаправете некоја добра „зделка„ на пазарот, и ручајте во кафето Batan Waru (еден од најстарите ресторани во Ubud).Фаворити за посета се секако и Canggu и Candi Dassa, и држете се малку подалеку од претерано бучната и пренатрупана  Kuta или Nusa Dua.Барем еднаш посетете го Бали Тука, локалните жители се побројни од туристите. Може да поминете цели денови во сурфање на плажа, релаксирање со јога часови и уживање во морска храна и разни морски деликатеси во многуте warungs (балиски локални ресторани).Барем еднаш посетете го Бали

Главните транспортни средства се такси и скутери.Барем еднаш посетете го Бали Луѓето се пријатни и љубезни и нема да имате непријатни искуства за времето што ке го поминете таму, но сепак треба да се внимава, особено во менувачниците (посебно во неофицијалните) и со таканаречениот ‘Bali belly’ при изборот на храна. Препорачливо е да направите  екскурзија до островите Гили, особено за нуркање и ноќен живот.Барем еднаш посетете го Бали

Постојат многу причини за посета на Бали овој текст е само иницијатор за подлабоко да се заинтересирате за Бали и да се одлучите да го посетите.

Travel Advisor – putovanja

Одмор во Југоисточна Азија

Острови во Тајланд за кои сонувате!

Каиро симбол на кругот, фениксот на Египет