Travel AdvisorTravel Advisor

Грција нашата убава сосетка

Грција нашата јужна соседна земја е една од балканските земји кои имаат најмногу природни убавини земајќи ја во обзир нејзината територија која се простира на нај јужниот дел од балканот со прекрасни мориња и голем морски брег како и стотици острови.

Повеќе од 90% од посетителите доаѓаат во Грција од други европски земји, иако во последниве години се зголемува бројот на туристи од други светски региони. Огромното мнозинство посетители пристигнуваат за време на туристичката сезона, која е од април до октомври. Пик сезона е јули до август, а најголем дел од туристите и туристичката индустрија се концентрирани на Крит, Додеканезите, Кикладите и Западните грчки острови, а во помал дел и на Пелопонез и полуостровот Халкидики во Грчка Македонија.

Многу посетители кои првпат престојуваат во Грција се изненадени што откриваат земја со таква регионална и архитектонска разновидност. Познатите сино-бели куќи и шармантните цркви со црвени куполи само го карактеризираат специфичниот регион во земјата (Кикладиските Острови).

Архитектурата варира многу од еден регион до друг во зависност од локалната историја. Посетителите ќе ја најдат неокласичната архитектура во градовите Ермуполис и Нафплион, зградите под влијание на Отоманската империја во Гривена и Козани, белите домови на Киклади на островот Парос и пастелни домови и цркви со пастелни бои на Крф.

Историското наследство на нацијата е исто толку важно како и неговото архитектонско наследство: идилични плажи, високи планински венци, долини за производство на вино, огромни делови од маслинови насади на југ и бујна шума на север. Историските знаменитости на Грција се многу различни; земјата е богата со  многу средновековни цркви и замоци и постарите градби како што се античките урнатини и храмови.

Што се однесува на класичниот туризам поврзан со морето и морските плажи во Грција покрај убавите крајбрежни локации тука се и прекрасните 6000 острови на Грција, од кои 227 се населени. Нивните карпести брегови, песочни плажи, шармантни села, заштитени заливи и многу пристаништа за јахти ги прават исклучително популарни кај сите патници.

Големиот остров Крит е мошне популарна туристичка дестинација, со пејсажи кои се менуваат од големи песочни плажи до со снег покриените високи врвови и неверојатни речни клисури и добар ноќен живот во неговите главни туристички градови.

Ако барате забава во текот на ноќта, прекрасните Миконос или Иос се добри опции. Вулканскиот остров Санторини е еден од најромантичните избори и нуди неколку спектакуларни погледи. Белата престолнина  Фира  се наоѓа на работ од 400 метри висока карпа, со поглед на убава сина лагуна.

Други популарни острови се Лесбос, Парос, Лефкада и Кос. Националниот морски парк на Закинтос е единствено место каде полагат јајца морските желки во Медитеранот. На карпестите зелени ридови и долини на Кефалонија има голем број на лозови насади, а карпите на островот и прекрасните плажи го прават голем туристички центар.

За малку повеќе авантуризам и помалку класично туристичко искуство, обидете се да го пронајдете на островите Сирос, Аморгос, Тасос или било кој од другите мали и помалку развиени острови.

За Грција може да се зборува , пишува да се гледат фотографии но за нас македонците е навистина блиска дестинација кој секој може да си ја приушти и да види дел од убавините кои се два-три часа одалечени од било кој град во Македонија ако не островите барем убавината на трите крака на Халкидиките секако.

YouTube

Travel Advisor – Travel

Да, Да и тоа е Москва

Што да се прави кога падне ноќта? – Сингапур

Рио де Жанеиро,карневал,плажи,историја

Previous articleГАУДИ & БАРЦЕЛОНА -повик за патување
Next articleЛондон – Њујорк за два часа ???