Travel AdvisorTravel Advisor

занимливиот Амстердам


Амстердам е град полн со прекрасни кафулиња, продавници, цвеќарници и ВЕЛОСИПЕДИ. Градот на лалињата и каналите. Места кои дефинитивно се дел од занимливиот Амстрдам :

1.Roest

Урбана оаза создадена од трансформацијата на една стара историска зграда во која беше сместена плинара. Ова е местото каде што можете да избегате од толпата, а вие не мора да го напуштите центарот на занимливиот Амстердам. Се наоѓа на локација која не е лесно да се најде и поради тоа ретко се среќаваат со туристи. Внатрешноста често се менува бидејќи сопствениците се отворени за креативните сугестии на сите гости. На едно место ќе најдете плажа и песок, дневна соба, пријатна дневна и подиумот за играње. Roest често е домаќин на филмски, театарски и музички фестивали.

2. Музејот на Ван Гог

Музејот на Ван Гог во занимливиот Амстердам ја содржи најголемата збирка дела од  овој генијален сликар. Но, со сликите, цртежите и писмата на познатиот Ван Гог тука се изложени и многу  дела од неговите современици, кои влијаеле врз неговите дела, или тој на нив.

3. Црвен кварт

Занимливиот Амстердам е град на толеранцијата и транспарентноста. Куќите традиционално имаат големи прозорци, главно без завеси, ништо не е табу и малку е скриено од минувачи. Така, во Црвениот кварт – повторно големи прозорци, наместо завеси полуголи жени. Постои неформален термин „hoerenlopen“ или одење од една проститутка кај друга. Без оглед на вашето мислење за жените кои се изложени за продажба , ова е нешто што нема да го видите никаде на друго место, па не заборавајте да ѕирнете во овој „темен“ кварт на занимливиот Амстердам.

4. Куќата на Ана Франк

Занимливиот Амстердам крие и една мрачна вистина , затоа едно од местата што треба дефинитивно да ги видите е куќата на Ана Франк. Редот луѓе пред малата куќа може да биде многу долг, бидејќи го посетуваат околу половина милион туристи годишно. Во таа куќа, за време на Втората светска војна, Ана Франк и нејзиното семејство биле скриени. Ана била еврејка и авторка на Дневникот во кој таа директно и искрено сведочеше за драмата на секојдневниот живот и растеше во изолација, страв и криење. Во 1944 година, Гестапо ги открил и ги испратил во германски концентрационен логор, каде што сите од нејзиното семејство освен татко и биле убиени. По војната во Амстердам, Аниниот Дневник беше пронајден како сведок на годините  на постојан страв и целосна изолација.

5.Плоштадот „Dam“

Постојат неколку главни плоштади во занимливиот Амстердам, полни со кафулиња, ресторани и барови, но плоштадот Дам е најголем и најпознат. Понекогаш се одржува карневал таму, и ова е сигурно еден од најжестоките делови на градот. Во текот на ноќта, сите ресторани и барови околу ова подрачје се зафатени и седењето надвор е одличен начин да се гледаат луѓето и да се доживее ноќниот живот на занимливиот Амстердам.

6. Кафетерии

Ако не знаете по што се познати кафетериите во Амстердам … тоа дефинитивно не е кафе! Бидејќи марихуаната е легална во Холандија, многу туристи одат во занимливиот Амстердам на „joint“ или два во една од многуте градски продавници за кафе. Тие се буквално насекаде, особено во центарот на градот и во близина на квартот на црвените светилки, и секогаш се преполни со луѓе кои седат надвор и уживаат во чадот. Најстарото кафуле е „The Buldog“. Веројатно ќе забележите карактеристичен мирис насекаде.

7. Цветен пазар недалеку од занимливиот Амстердам

Ниту еден вистински обожавател на цвеќиња не треба да ја пропушти посетата на единствената разновидност на најголемиот светски саем на цвеќиња. Само 15 километри од Амстердам е живописниот град кој може да го наречеме главен град на цвеќето. Овој саем има богата традиција. Тој се протега на повеќе од еден милион квадратни метри! И веднаш до овие импресивни бројки додаваме 20 000 видови цвеќиња и растенија кои нема да ве остават рамнодушни. Ако сакате да ги набавите најубавите примероци и да ги изберте некои од најголемите цветови во светот  ќе треба да пристигнете околу 7:00 часот кога саемот  се отвора.

8.Погледни канали

Занимливиот Амстердам има околу 160 канали што го делат градот на околу 90 острови. Затоа се нарекува “Венеција на Северна Европа”. На турнејата, ќе се запознаете со мрежата на Амстердамските канали, од кои најубаво се гледат куќите од 17 век, црквите и магацините. Бродот поминува и низ старото градско пристаниште.

9.На велосипед низ занимливиот Амстердам

Најфасцинантен начин да го запознаете градот е со велосипед. Не ја пропуштајте оваа уникатна можност. Амстердам е град познат по своите велосипеди што го прави исклучително чист град со добар квалитет на воздухот. Бројот на велосипеди е поголем од бројот на автомобили. Исто така е многу здрав начин да го посетите градот. Изнајмување на велосипеди е многу едноставно и достапно за сите. Можете да пешачите во која било насока, а ќе најдете мрежа на трамваи и метро, но возењето велосипед е веројатно најбрз и најлесен начин да се фокусирате околу главните обележја и премини од едната страна на градот до другата.

10.„Heiniken“ пиварата е сместена во занимливиот Амстердам Целиот музеј е поставен на четири спрата од старата пиварница Хајнекен. Во текот на посетата водичите ќе ви кажат за тоа како е направено првото пиво Хајнекен . Пробајте го овој вкус на Хајнекен и разгледајте ја старата пивара.

Travel Advisor – putovanja

Posjetite  naš YouTube kanal

Најубавите градови во Европа

5 апликации кои ќе ви го олеснат патувањето

Previous articleМалтешки ред , тајните убавини на Малта
Next articleТиркизниот Занзибар