Travel AdvisorTravel Advisor

Храна за по пат

Ако  често патувате,  тешко е секогаш да јадете здрава храна. Одржувањето на вашата рутина за здрава храна не е можна баш секогаш за време на патувањето. Но, можете да го подобрите тоа со некои идеи во врска со здравата храна. Еве неколку совети за користење на здрава храна и нејзино пакување додека патувате.

Овошје и зеленчук

Храната богата со цеулозни влакна е добра за  срцето органите за варење на храната . Можете лесно да ја користете оваа храна за да го задржете доброто здравје, дури и додека патувате.

Зеленчукови салати
Чиа семиња или семиња од коноп
Протеински коцки
Интегрални шпагети
Пченкарни и овесни снегулки
И плодови како банана, киви, јаболка итн.

Додајте здрави сендвичи во вашата торбичка за патување.

Хумус Сендвич
Салата  сандвич
Авако сендвич
Авокадо и домат сендвич
Пилешко на скара, зелена салата, преработки од домати
Краставица и сирење

За патување секако можете да ги користете и овие здрави продукти:

Јогурт
Пченкарен или чипс од јаболка
Trail Mix
Овесна каша
Хумус

Освен овие, можете исто така да земете и домашна храна за патување, што ќе остане свежа за подолго време на вашето патување.

Пуканки
Домашни бисквити
Fried Aloo (еден вид термички обработен компир)
Тиквички
Палачинки
Со носење здрави закуски и сендвичи, може да ја избегнете купената храна ако не ви одговара.

Која храна да се избегне кога патувате?

Можеби не е секогаш можно да носите нешто со себе за јадење. За време на таквите патувања  избегнувајте одредена храна за која знаете дека е штетна. Свежо и суво овошје , двете се добра храна додека патувате. Меѓутоа, бидејќи не е можно правилно да се мие овошјето за време на патувањето, треба да бидете внимателни. Замрзната храна како сладоледи и ладно кафе и пијалаци со мраз треба да се избегнува.

Travel Advisor

YouTube

Зачини , заради нив почнале патувањата

Употребата на циметот – која е неговата тајна?

Кујната меѓу најважните опции кај кинеските туристи

 

 

Previous articleНеколку причини да ја посетите јужна Африка
Next articleДОМЕНИКАНСКАТА РЕПУБЛИКА