Travel AdvisorTravel Advisor

Зошто Саудиска Арабија е неодолива дестинација

Саудиска Арабија важеше за конзервативна земја и беше надвор од “радарот„ на  туристите заради нејзините строги правила и регулативи. Оваа земја сепак има долг пат да  помине кон демократијата со оглед на своите негативни човекови права.

И покрај предупредувањето на американскиот Стејт департмент за тероризмот, беспилотни летала и ракетни напади врз поединци, Саудиска Арабија сè уште се труди да ја врати убавата слика со засилување на своите туристички кампањи, релаксирање на нејзините правила и закони за странци и воведување на е-виза за Саудиска Арабија.

И покрај се, Саудиска Арабија сè уште се среќава како една од омилените дестинации за туризам можеби заради засиленото владино лобирање и промоција на туризмот. За да го потврдиме ова, еве само неколку  места што ја прават ова земја пожелна дестинација за посета.

Руините Ал Ула
Не само што е позната како најдобра дестинација во Саудиска Арабија, туку нејзиниот северозападен дел е исто така локација на интересни златни карпести формации и изобилство на агруми. Во областа има и остатоци од неколку антички кралства, а најпознатото е Mada’in Saleh. Сепак, областа останува затворена за туристи до крајот на 2020 година, заради проектот што е во тек на реализација за зголемување на капацитетот на локацијата за поголем број туристи.

Источната оаза
Оазата на Ал Ахса е совршено место за истражување на културата на кралството кое варира во различни региони. Лет од Ријад или со воз  на исток ви овозможува да уживате во трагањето на она што го нуди Ал Ахса. Најблискиот урбан центар, Hofuf, може да се користи како база за истражување на различни места, како што се пештерите Ал Карах, кои се ладни и во текот на летото.

Земја на иднината
Познат е и како Neom. На северозападниот дел од земјата, кралот Салман има намера да направи проект вреден 500 милијарди американски долари. И покрај  критичарите, проектот го смета за подобен затоа што регионот на Табук е место што го фаворизираат домашните туристи. Меѓу местата што треба да се спомнат тука е Вади Таиб Ис, долина меѓу две карпи, каде се верува дека Мојсеј  тргнал кон морето од Египет.

Заклучок
Зошто Саудиска Арабија? И покрај нејзиното немирно опкружување , постојаната тензија и негативните човековите права, во кралството има секако многу локации кои и те како вредат да се посетат,овде вреди да се напомне  дека стекнувањето е-виза за Саудиска Арабија е нешто досега не видено и е надвор од вашите најлуди фантазии. Има само еден начин да дознаете што лежи таму особено ако сте турист авантурист.

Travel Advisor – travel

YоuTUbe

“AND THE LIVING IS EASY” -музички денови на планината „White Pearl„

Светскиот ски-центар „Saalbach„ го презеде откажаниот куп во Кина

Val d’Isere – идиличен ски-центар како од бајките за Снежана

 

 

Previous articleТуристичка авантура , Анталија – Кападокија
Next articleБајковитиот , Копенхаген