Travel AdvisorTravel Advisor

Изненадување и за вкусот , кујната на Занзибар

Храната во Занзибар одразува неколку хетерогени влијанија, како последица на мултикултурната и мултиетничка природа на населението во Занзибар. Тоа е мешавина од разни кулинарски традиции, вклучувајќи ги и банту, арапски, португалски, индиски, британски, па дури и влијанија од кинеската кујна.Еве неколку специфични јадења кои ја прават Занзибарската кујна денес препознатлива.

1.Sorpotel

е рецепт со португалско-индиско (Goan) потекло, кој се состои од мешавина од варено месо; во Занзибар, ова вклучува јазик, срце и црн дроб. Се готви со масала (мешавина на зачини слични на кари), како и тамаринд и оцет.

2. Торта со зачини
Зачинетата торта е најкарактеристичен десерт во кујна за Занзибари. Изработено е од тесто со мешавина на цимет, каранфилче, морско оревче и чоколадо.

3. Боко-боко
Боко-боко е вид на месо варено во пченка, ѓумбир, ким, чили, домат и кромид.

4. Леб од урми и лешник
Леб подготвен со лешници и урми, како и јајца и ванила, е најстата традиционална храна која го слави крајот на Рамадан.

5.Pilau месо
Месото Пилау обично се подготвува со гуска (понекогаш телешко или кравјо) месо варено со компири, кромид, зачини, кокосово млеко и ориз.

6. Бибер ајкула
Ајкулата е еден од најтрадиционалните видови на морска храна Занзибари; тоа е подготвено со бибер и други зачини.

 

 

7. Pweza wa nazi
Pweza wa nazi (што значи “октопод и кокос” на свахили) е октопод варен во кокосово млеко, кари, цимет, кардамон, лук и сок од лимон.

Travel Advisor – Патувања.

Посетете го нашиот YouTube канал.

Занзибар затоа што едноставно ви треба одмор …

Островот Бали – што да се посети?

Пет најубави места за патување периодот

 

 

Previous articleСите „Costa del“ на Шпанија
Next article„Wellness & Luxury Spa“ Тајланд 2019