Кипар неодолив во сите годишни времиња

Островот Кипар, идеално лоциран во Источниот Медитеран, има благи зими и топли лета што ја прават земјата идеална дестинација за одмор. Никогаш не е лошо да се посети и кога и да одите ќе најдете прекрасна плажа со мек песок, 1000-годишна историја и културата, како и уникатна кујна.

Кипар неодолив во сите годишни времиња

Пролет на Кипар

Можеби ќе доживеете еден, два дожда во пролетта на Кипар особено на почетокот , но во најголем дел ќе уживате во топлиот сјај на медитеранското сонце. Дневните температури се од 15 ° C до „совршени“ 28 ° C во април.Споредбено попладне температури се идеални за учество во авантуристички активности, од кајак до нуркање . Груби, варовнички карпи овде се рај за алпинистите.Кипар неодолив во сите годишни времиња

Пролетта е најдобро време да се доживее природата бидејќи пејзажот е во полн цут. Дивите пурпурни орхидеи прават ретка слика на почетокот на април, а грубиот пејзаж е обоен во секоја нијанса на зелена боја. Искусете ја природата најдобро во еден од националните паркови на островот. Националниот парк Акамас на западниот брег на Кипар е заштитена природна област со поглед на  живописниот залив  Chrysocho.

Кипар неодолив во сите годишни времиња

Пролетта го одбележува и најголемиот настан во грчкиот православен календар. Пријатели, семејства и туристи го слават Велигден, што се одржува првата недела по полна месечина. Во Велики петок, секое село организира Епитафска поворка со свои, уникатни традиции. На полноќ во сабота, се одржува огромна свеченост и семејствата се враќаат дома на празникот за да го одбележат крајот на 40 дена пост.

Лето на Кипар

Мај го означува почетокот на сезоната  и туристите почнуваат да пристигнуваат на островот. Во текот на летото, температурите се зголемуваат до високи 40 ° C. Ноќните клубови, барови и ресторани стануваат преполни со локалното население и со туристи кои уживаат во одличното време и забавата. Кипар е домаќин на неколку фестивали на пиво и вино во текот на летото, вклучувајќи го Фестивалот за вино Limassol Wine Festival и Paphos Beer Festival.

Кипар неодолив во сите годишни времиња

Јули и август се најдобро време во годината за нуркање , бидејќи морето е како бања, достигнувајќи температури и до 33 ° C. Ова привлекува огромна низа на подводни видови животни, од зелени желки до сини  манти. Можете да нуркате и околу некои потопени импресивни бродови од различни времиња обраснати со морска вегетација. Најпозната е Зенобија, траект што потона на нејзиното прво патување во 1980 година и е рангирана како една од најдобрите светски места за рекреативно нуркање.

Есен на Кипар

Во септември, локалните почнуваат со училиште, а туристите се враќаат дома, па ова е најдобро време за посета доколку барате малку спокојство. Температурите продолжуваат да бидат топли и пријатни, а има мали шанси за дожд. Септември е, исто така времето кога  малите зелен желки излегуваат од своите јајца и ги превземаат првите  чекори кон морето. Одете на заливот Лара за да го гледате ова магично искуство.

Кипар неодолив во сите годишни времиња

1 октомври го одбележува денот кога Кипар се стекна со независност од Британците. Ова е државен празник и островот слави со фестивали и паради на армијата.Како што се приближува крајот на октомври, првите дождови почнуваат да паѓаат. Сувиот, сушен пејзаж станува посвеж и природата ужива во убавината на дождот. Летните туристички пансиони почнуваат да се подготвуваат за зимската сезона, така што ова е одлично време да направете зделка и да уживате во значителните попусти на хотелите.

Кипар неодолив во сите годишни времиња

Зима на Кипар

Во ноември и декември, температурите ретко паѓаат на едноцифрени бројки и може да достигнат дури до 18 степени. Зимските бури предизвикуваат разиграно морето, што обезбедува идеални услови за потешките спортови на вода.

Кипар неодолив во сите годишни времиња

Ова е исто така добро време за пешачење бидејќи пејзажот веќе не е сув  и ќе бидете придружувани со прекрасно, тополо ветре.Божиќ и Нова Година се слават со вообичаена радост и ентузијазам и на Кипар. Од крајот на ноември островот е украсен со новогодишни елки, а уличните продавачи излегуваат за да продаваат подароци и сувенири, заедно со слатки  и месо од скара.

Кипар неодолив во сите годишни времиња

На 6 јануари се означува уште еден важен датум во православниот христијански календар: фестивалот Богојавление (Epiphany “Ta Fota”). Фестивалот кулминира со тоа што Епископот го фрла светиот крст во Средоземното море, кое потоа го извлекуваат  нуркачи.

Комплет аранжмани за Кипар во месец март имате на следниот линк.

Travel Advisor

YouTube

Тестиран е најдолгиот непрекинат лет во светот од Њујорк до Сиднеј

Подарок за оние кои често патуваат

,,One night in Bankog,, – Тајланд