Travel AdvisorTravel Advisor

КОПЕНХИЛ: фабрика за согорување на отпад како скијачка патека

Уникатен  проект беше отворен во Копенхаген минатиот викенд. Фабриката за горење на отпад „Amager Ressource Center“ обезбедува електрична енергија за 30.000 домаќинства и греење за 72.000, но тоа не е сè: од покривот десно долу во приземјето, зградата е опкружена со скијачка патека долга 450 метри,  со четири лифтови, помеѓу горниот и долниот дел, овозможувајќи и на младата генерација да се занимава со спорт во подножјето на зградата.

“Urban Mountain“
Не само што е можно скијање на „урбаната планина“ , туку има и патека за пешачење и трчање долга 490 метри, која нуди панорамски поглед над Копенхаген. Најголемиот качувачки ѕид во северна Европа, со висина од 85 метри треба да биде изграден на фасадата. Придружната инфраструктура, вклучувајќи спортска продавница, ски- училиште, ски-изнајмување, ресторан и кафуле ја заокружуваат понудата и го прават новоизградениот објект за рекреација како атракција за сите ентузијасти на отворено.

Фабриката за согорување на отпадот во Копенхаген не само што обезбедува 30.000 домаќинства со чиста енергија, туку им обезбедува и на данските ентузијасти за зимски спортови скијачка патека. Данските гости поминуваат околу 1,5 милиони ноќевања во Австрија секоја година,  половина од тоа е во Салцбургер земја .The Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn ,Копенхал го користат овој афинитет за да ги комбинираат своите ресурси за стекнување гости. 300.000 гости се очекува да го посетат Копенхал секоја година. „Сакаме да им понудиме на посетителите целосна програма како одмор на Алпите. Скијање, санкање и се што оди со тоа “, вели Кристијан Ингелс (извршен директор од Копенхал) во интервју за весникот Гардијан.

Хајнц Фукс, претседател на Туристичката канцеларија „Saalbach Hinterglemm Tourist Office„ коментира: „Нашите брендирани сместувачки капацитети се совршено место за гостите од Копенхал да го поминат својот одмор овде. Трката до Салбах, исто така, треба да го привлече вниманието на гостите кон нас.  Ние едвај чекаме да видиме како нашата соработка ќе се развива понатаму. “

Travel Advisor – business

YouTube

Skyway, возење по жица

Музејот Данубијана – лоциран во срцето на Европа

Грац – втор по големина град во Австрија

 

Previous articleBorobudur & Prambanan, Индонезија
Next articleМаурициус во Декември …