Travel AdvisorTravel Advisor

КракоW , меѓу најстарите градови во Полска

Според легендата, Краков го основал митскиот владетел, Кракус, кој го изградил градот високо над пештерата окупирана од страшниот змеј, Smok Wawelski. Всушност, изграден е во VII век и е еден од најстарите градови во Полска.

Денес, Краков привлекува околу 10 милиони туристи секоја година, кои сакаат да го истражуваат прекрасниот средновековен стар град и да го осетат неговиот здив.Стариот град  Краков е заштитен како Светско наследство на УНЕСКО и е составен од мрежа на улици постелени со калдрма, историска архитектура и полски споменици. Стариот град е локација на огромна сцена за ноќен живот, со повеќе пабови и барови по квадратен метар од кое било друго место во светот (дури и од Даблин!).

Започнете ја вашата  турнеја на главниот плоштад , еден од најголемите во Европа. Восхитувајте се на величественоста на базиликата „Света Марија“, готска црква со кула 82 метри висока (и друга малку пониска кула 69 метри). Слушнете го звукот на трубата  – Hejnał mariack – свири на секој час од врвот на повисоката кула.

Следната The Krakow Cloth Hall (or “Sukiennice”), е зграда од 19 век што служи како главна знаменитост на плоштадот . Некогаш беше главен трговски центар на егзотични производи, како што се свила, кожа и зачини.Денес, во приземјето има огромен избор на тезги што продаваат ткаенина, полски ракотворби и сувенири. Во горниот кат се наоѓа галерија со полски скулптури и слики кои датираат од 19 век.

За  уникатно искуство, поминете еден ден истражувајќи ги пештерите на рудникот за сол Wieliczka, кој се наоѓа на само 40 минути со воз од центарот на градот. Рудникот за сол бил отворен во 13 век и произведуваше трпезна сол до 2007 година. Постигнувајќи длабочина од скоро 327м, посетителите можат да го истражат овој неверојатен подземен лавиринт, да истражуваат 20 различни комори и да научат за изградбата и историјата на рудникот за сол. Заштитен е како светско наследство на УНЕСКО, коморите за сол исто така се вели дека имаат лековити својства, помагајќи при респираторни проблеми и алергии .

Во текот на 15 и 16 век во „Златното доба“ во градот биле прикажани многу дела од полската ренесансна уметност, а посетителите можат да уживаат и до ден-денес, особено во кралскиот замок Вавел и неговата камбанарија Sigismund Chapel со златна купола.

Може да одиме по стапките на овие одлични уметници, гледајќи ги нивните уметнички дела, па дури и да ги посетуваме нивните домови. Куќата на Јан Метејко на улицата Флоријанска 14 е најстариот биографски музеј во Полска. Реновирана е во последните години и се сместува во збирка од 6.000 артикли, вклучувајќи писма, книги и уметнички дела кои припаѓаат на Матејко, кој е роден, израснат,  и умре овде.

Посетата на Краков не ќе биде целосна без да се проба чинија пирогис, едно од националните јадења во Полска. Полските кнедли може да се полнат со што било ,сирење и компири до месо, печурки и зелка.
Пирогис може да се најде низ целиот Краков, но некои од најдобрите места за јадење е  ресторанот Старка во еврејскиот кварт и наградуваниот Под Аниолами во стариот дел на градот.

Travel Advisor – Europa

YouTube kanal.

Братислава од еден друг агол

Виена 2019 уметност на убавината

Дубровник – што, каде и како?

 

 

 

 

 

 

 

Previous articleПодарок за оние кои често патуваат
Next articleБОЖИЌЕН МАРКЕТ на МАЛТА