Travel AdvisorTravel Advisor

 Лето во зелената спа дестинација – ДАРУВАР

Добредојдовте ова лето во познатата зелена спа дестинација  градот Дарувар, кој е сместен во мешавина на урбано зеленило и пријатни сенки, нови и историски градби и богата понуда на рекреативни содржини. Раскошниот велнес, отворени базени, забава, ладовината на ѓерданот на зелениот континент , се совршен рецепт за континентална летна забава. Побарајте ја оваа лето во зелената спа дестинација – Дарувар.

Во Дарувар има многу што може да се види и да се истражи, доказ дека летото и без море може да биде многу содржајно, ќе го посетите градот што летото дефинитивно не спие и на кој летото совршено му прилега!

БАЊИТЕ „DARUVARSKE TOPLICE“ И ТЕРМАЛНИОТ ВОДЕН ПАРК „AQUAE BALISSAE“ – ПОНУДА НА КОНТИНЕНТАЛНА ХРВАТСКА

Разновидните базени и пропратни содржини  во термалните бањи во Дарувар и термалниот Аква парк „Aquae Balissae“ привлекуваат сѐ повеќе посетители до зелената спа дестинација. Донесуваме ексклузивен водич за оваа забава во Дарувар и ве поканиме во  оваа ексклузивна континентална дестинација! Можете да го дополните своето искуство со добра гастрономска понуда, старочешко пиво и палета вина од лозовите насади на Дарувар.

Даруварските бањи се високо позициониран и модерно дизајниран здравствен центар, ненаметливо интегриран во природата, на самиот извор на лековитите термални води и минерална кал, опкружен со голем и прекрасно уреден парк со монументална архитектура и голема хортикултурна вредност ,тие се препознатлив симбол на Дарувар. Се наоѓаат во срцето на Дарувар, еден од најпознатите мали градови на континентална Хрватска, чија историја датира од римско време. Срцето на градот и пријатната бања, местото е изборот на зголемениот број посетители на сите генерации.

Термо води кои им се допаднале и на античките Римјани

Античките Римјани не биле наивни кога го користеле овој вид лечење за нивните здравствени потреби, бидејќи лечењето во бања, покрај тоа што има многу здравствени придобивки, исто така има извонредни релаксациони ефекти.

Во Спа Хотел „Термал ***“ има два отворени и еден затворен базен со лековита термална вода, температурата на водата е помеѓу 28 и 35 Целзиусови степени и има хидромасажа. Сместувачкиот комплекс се наоѓа во прекрасен парк стар повеќе векови, опкружен со спортски терени и езеро.Во комплексот има и спортска сала, фитнес центар (сауни, масажи, џакузи, солариум, грижа за лице и тело), турбо солариум и бања со комплетна медицинска рехабилитација. Со еден збор – се што ви треба за комплетен одмор, рекреација или закрепнување.

ТЕРМАЛЕНИОТ ВОДЕН ПАРК „AQUAE BALISSAE“

Термалниот воден парк Aquae Balissae во Дарувар е неисцрпен извор на релаксација, задоволство и забава, кој се наоѓа на само триста метри од центарот на градот, веднаш до реката Топлица , Јулиевиот парк и спортско-рекреативните површини. Има над 2000 m² вода, базени за возрасни и деца  , тобогани на  вода, 200 метри долга мирна река, област за сончање и угостителски објекти со  разновидни освежителни пијалоци и опции за брза храна.Базените се опремени со масажери за грб, гејзер и брз водотек, за  релаксација може да ја користите и тишината на подземната спа област на „Aquae Balissae Thermal Spa“, каде што има две фински и една парна бања и вир со термална вода.Заборавете ги вашите секојдневни грижи и проблеми и потопете се во волшебниот свет на водената забава на зелената спа дестинација Дарувар.

Уште неколку причини зошто да го посетите Дарувар:

Бидејќи тие ги имаат горенаведените одлични спа и врвни велнес понуда во центарот на градот

Бидејќи таму има одлично пиво

Бидејќи областа е чиста магија, и е совршена за пешачење, планинарење, возење велосипед или јавање

Бидејќи ќе уживате во гастрономските специјалитети на добро сочуваната традиција и оригинални вина

Бидејќи тие организираат супер кул настани и секогаш ќе има нешто што се случува

Бидејќи тие имаат еден од најубавите паркови во Хрватска – Јулиевиот Парк

и многу , многу повеќе ..

Travel Advisor – Хрватска

Посетете го нашиот Youtube канал.

Магичниот Божиќ во Дарувар

5 причини за да патувате почесто

Најубавите градови во Европа

Previous articleНајнебезбедни земји за патување во 2019 година
Next articleМалтешки ред , тајните убавини на Малта