Travel AdvisorTravel Advisor

Лондонски атракции а “free”…

 

Како можеме да уживам во Лондон? Посетителите често се загрижени дека Лондон е многу скап град. Тоа е точно, но во британскиот главен град има многу бесплатни работи во кој можете да  уживате. Ова се само некои од идеите кои би можеле да ви помогнат. Како да уживате во Лондон бесплатно.

Уметнички галерии

Tate Modern и Tate Britain се дом на некои од најубавите уметнички дела во светот. Tate Modern е галерија фокусирана на современата уметност, додека во Tate Britain ќе може да ги видете делата од 16 век до денес. Покрај овие две, има уште  голем број на импресивни уметнички збирки кои можете слободно да ги разгледате во Лондон. Предноста е што во Лондон галериите работат до доцна во вечерните часови.

Музеи

Повеќето од најголемите музеи во Лондон се бесплатни за посетителите. Понекогаш се плаќа за специфични изложби и приеми. Во Museum of London ќе научите  за историјата на градот од римско време до денес. Во музејот Geffrye може да се видат Лондонските ентериери и начин на живот преку различни историски периоди. Музејот Horniman во јужниот дел на градот е исто така интересно место да го поминете денот.

Пејсажи и паркови

Queen Mary’s Rose Gardens се една од лондонските омилени туристички локации. Исто така треба да се види St. James’s Park и прекрасениот поглед на Бакингемската палата од таму.Hyde Park и Kensington Gardens градините се прекрасни места кои мора да ги посетите. Уживајте во прекрасните погледи на Лондон од паркот Greenwich.

Брегот на Темза

Импресивно е тоа што во Лондон можете да видите толку многу, шетајќи покрај реката Темза. Од Westminster Bridgea до Tower Bridgea, London Eye, Royal Festival Hall,  Southbank Centre, Nacionalni teatar, Oxo Tower, Tate Modern, Shakespeare’s Globe, Southwark Cathedral i Borough Market.. Ќе го видите сето ова со прошетка по должината на брегот на Темза и тоа бесплатно.

Trafalgar Square

Една од најпознатите атракции во Лондон. Тој бил дизајниран од страна на Џон Неш во 1820 година и е изграден во 1830 година. Плоштадот е сама по себе атракција, но и дом на некои други туристички атракции и обележја. Тука се Nelson’s Column i National Gallery.

Музика

Секогаш има многу бесплатни музички настани и концерти во градот. Во Националниот театар и Southbank центарот, концертите можат да бидат вистинско задоволство за љубителите на музиката. Во бесплатни настани можете да уживате во попладневните рецитали во Royal Opera House и редовните попладневни концерти во St. Martin-in-the-Fields.

Travel Advisor – YouTube

Ако сте заинтересирани за патување во Лондон повеќе информации овде.

Најдобар начин на патување…преку агенција

7 Европски градови за пролетен одмор

Многу хотели , многу ѕвезди – Хургада

 

 

 

Previous articleПрво патување за Кина
Next articleПатувајте и научете ги вашите деца да патуваат