Travel AdvisorTravel Advisor

Најдобрите населби за престој во Рим

Пронаоѓањето на најдобрата населба за престој во Рим може да биде тешка задача. Тоа е особено тешко кога доаѓате овде за прв пат. Рим има многу убави населби, но интересите и финансиите на луѓето знаат и тоа како да варираат.

Стариот град (Историски центар)

Најпосакуваното место за престој во Рим е несомнено неговиот историски центар – областа околу Пантеон, Кампо Фиори и Пјаца Навона. Историскиот центар (Il Centro Storico) е се што сонувате за Рим: антички урнатини, барокна архитектура, стари цркви, шармантни плоштади и средновековна улица. Овде ќе ги најдете најубавите плоштади и фонтани, опкружени со неверојатни знаменитости. Престојот тука гарантира непосредна близина до повеќето од главните атракции во Рим. Хотелите во оваа област се обично мали, но многу скапи. Но, доколку сакате да престојувате на само неколку минути пешачење до повеќето од главните атракции во Рим, не можете да ја пропуштите оваа локација.

Трастевере

Трастевере е едно од најубавите места за престој во Рим. Прекрасен средновековен кварт со одлични ресторани, убава барокна архитектура, тесни камени улици и шармантни плоштади. Ако барате тивка област недалеку од историскиот центар, тогаш Трастевере е вистинското место за вас. Од тука можете лесно да го посетите Колосеумот, Пантеон, Фонтана ди Треви, Плоштадот Навона, Форумот и други атракции во историскиот центар. Меѓутоа, ако планирате да ги видите сите туристички атракции во Рим, ќе треба да го користите јавниот превоз. Хотелите во Трастевере се малку поевтини отколку во историскиот центар.

Монти

Ова мало подрачје кое се протега помеѓу Пјаца Венеција и Колосеумот некогаш бил “црвено светло” во стариот Рим. Денес Монти е полн со традиционални продавници, елегантни бутици и многу кафулиња кои собираат локални жители. Областа Монти не е толку преполна со туристички атракции како Трастевере и Историски центар, иако се наоѓа многу блиску до сите римски знаменитости. Овој дел од градот има многу добра локација. Што се однесува до сместувачките капацитети, постојат голем број на убави хотели и апартмани во оваа област.

Термини

Станицата Термини е главниот пресек на превозот во центарот на градот и главната железничка станица во Рим. Покрај тоа, тука доаѓаат и брз воз и автобус од аеродромот. Исто така, претставува крајна станица на автобусите кои нудат туристички турнеи низ Рим. Во близина на станицата Термини постои лавиринт од прометни улици со евтини продавници и пазари. Кога ќе се оддалечите од станицата, ќе најдете хотели и ресторани речиси на секоја улица и за сечиј џеб. Што се однесува до глетките, оваа област не е особено шармантна. Овде нема да ја најдете истата атмосфера како во Историскиот центар или Трастевере. Две од најголемите атракции што можете да ги видите тука се базиликата Санта Марија Маџоре и Диоклецијан бањите. Поради бројот на хотели во непосредна близина, собите се многу прифатливи. Иако стапките на криминал се генерално многу ниски, помали престапи (особено улични кражби) се почести во оваа област. Условите се идеално место за луѓе кои сакаат да заштедат и кои сакаат мобилност.

Рим е еден од најфасцинантните градови во светот и без разлика каде ќе одберете да останете, ќе бидете неверојатно зафатени овде. Бидејќи има толку многу да се види и да се направи во Рим, препорачуваме да престојувате најмалку 4 до 5 ноќевања.

Музејот Данубијана – лоциран во срцето на Европа

Најубавите земји во светот

Карпите Метеора – Магичните лебдечки карпи

Previous article5 причини за да патувате почесто
Next articleЗапознајте го Дубаи навечер!