Travel AdvisorTravel Advisor

Најпрестижната кулинарска иницијатива на Алпите.

 

Десет готвачи со ѕвездата на Michelin ќе бидат во централниот настан на 10-годишнината од најпрестижната кулинарска иницијатива на Алпите кој се одржува во Алта Бадија (јужно тиролски доломити – Италија) .Поминаа 10 години од почетокот на оваа кулинарска авантура, наречена „ taste for skiing. Од 2009 година, на овој настан учествуваа бројни италијански и меѓународни готвачи со ѕвездата на Мишелин, започнувајќи со Norbert Niederkofler (Ресторан „Св. Хуберт“ во хотелот Роса Алпина, 3 ѕвезди на Мишелин), е оној што ја создаде оваа успешна иницијатива .

 

Slope Food – аперитиви на падините ,биле тема за изданијата 2012/13 и 2013/14 на„ А вкус за скијање “, кои го претставувале готвачите Диего Роси (Траторија Трипа – Милан) и Кристина Бауерман (ресторан  Хостерија, 1 ѕвезда на Мишелин), единствената жена готвач со ѕвезда на  Мишелин, која се појави на десеттото јубилејно издание. На изданието 2014/15 година заедно со Никола Лаера (Ресторан Ла Стиа де Мичил во хотелот Ла Перла, 1 ѕвезда на Мишелин), чие мото беше „кулинарско патување низ специјалитетите на италијанските региони„. Генаро Еспозито (ресторан Торе дел Сарачино, 2 ѕвезди на Мишелин) се представи со „Сладок југ“, издание 2015/16 чија цел беше да го комбинира Јужен Тирол со јужна Италија, создавајќи ново искуство во кулинарството. „Врвот на планините“е мотото на изданието 2016/17, ќе се памети по Мартин Далсас (Талво од ресторанот Далсас, Св. Мориц), додека темата „Вкусови од нашето детство“ од изданието 2017/18 претставен од Џорџо Локатели, италијански готвач кој работи во Лондон (Ресторан Локанда Локатели). Поставата на готвачи завршува со Матео Метулио (Ресторан Ла Сириола во хотелот Циаса Саларес, 2 ѕвезди на Мишелин), кој ќе го претставува десеттото издание.

Концептот останува ист:на секој од 10-те гурмански готвачи ќе му биде доделена  планинска колиба на падините на Алта Бадија, готвејќи јадења по оригинални рецепти што ќе им го нуди на скијачите во текот на целата зимска сезона.  Всушност, рецептите на готвачите ќе ја претставуваат автентичната  италијанска кујна со италијански состојки, користејќи врвно квалитетни производи. Секое јадење ќе се спари со вино од Јужен Тирол, внимателно избрано од експерт енолог од истата област, создавајќи неверојатно специјални и оригинални комбинации.

Благодарение на овие иницијативи со високи кулинарски вештини , Алта Бадија може да ја представи прекрасната храна и вино во Италија, со што ќе се посвети поголемо внимание на мотото #skitheitalianway. Зимските празници значат многу повеќе отколку само скијање по падините. Алта Бадија ја подобрува победничката комбинација на снежни спортови и одлична кујна – главните предности на оваа област. Идејата е да се донесат неверојатно висококвалитетна храна и вина на скијачите и сите љубители на храна.

Отварањето на настанот се одвива веднаш по заминувањето на падината Гран Риза, во чест на шампионатот на Светскиот куп во алпско скиање. Паралелниот  слалом се одржува ноќе на последниот дел од падината на Гран Риза на 17 декември.

Travel Advisor – Wine & Gastro

YouTube

Предновогодишен шопинг во Истанбул

Здрава храна и кога патувате

Крстарењето врв на морскиот туризам

 

Previous articleПампорово ,еден од најјужните ски-центри во Европа
Next articleЗА ПРВ ПАТ ВО МАКЕДОНИЈА – „RAJA YOGA„