Travel AdvisorTravel Advisor

Пет дестинации каде фотоапаратот е „задолжителен“

Мачу Пикчу е една од тие дестинации на листата на нај „фотогенични“ места – и со добра причина. Ова иконично, археолошко место во светското наследство на УНЕСКО е изградено од страна на инките во XV век, како кралски имот или свето место за обожавање.

Прецизноста на камената конструкција, која се протегала над пет милји, користела стил на градба и технологија инаку непозната за оваа областа. Нејзиното постоење е толку невообичаено, што многумина сметаат дека не постои начин тоа да го направат само луѓе и е една од познатите теории на заговор кои се присутни на интернет.

Времето е топло и влажно во текот на денот и ладно во текот на ноќта. Температурите се движат помеѓу 11 и 27 степени Целзиусови. Оваа зона е нормално дождлива (1955 мм), особено помеѓу ноември и март.

Баварија со грандиозните Алпи во позадина е како од книга со приказни ,замоци високо на врвот планински . Всушност,  Schloss Neuschwanstein беше моделот за Замок од сказната за Заспаната убавица на Дизни.

Главниот град на државата е Минхен, славен по својот годишен пиво фестивал Октоберфест.

Трасата на романтичниот пат започнува токму во Вурцбург и на југ преку пасторалните села и ѕидини, средновековни градови, конечно кулминирајќи во подножјето на Алпите во близина на јужната граница на Германија.

Другите поголеми градови во Баварија се: Нирнберг (Нирнберг), Аугсбург, Вирцбург, Регенсбург, Инголштат, Фурт , Ерланген и др. Двете главни реки кои течат низ Баварија се Дунав (Донау) и Мајна.

Париз иако повеќе не е толку ,хм,што би рекле французите  petit  – сеуште е крајно фотогеничен.

Од уникатната архитектура до вкусната храна , добри art снимки од Ајфеловата кула , Ле Маре, Св. Жермен и уште многу многу други живописни места кои  чекаат да направете сјајни фотографии.

Најчесто поставуваното прашање од туристичките групи е: “Кои се најдобрите фотографски места во Париз?” Мислам дека одговорот веројатно е различен за сите! Некој сака архитектура, друг паркови и музеи, кафулиња или ресторани.

Значи, само одете и фотографирајте во секое време од годината и секое место каде се наогате , сепак е тоа Париз.

Кога помислите на Единбург, што прво ви доаѓа на ум? Kilts? Или, можеби тоа е неодоливото Виски?

Овој компактен ридски главен град на Шкотска е поделен на два дела, средновековниот Стар град, кој сочувал голем дел од својот средновековен уличен распоред и зградите од времето на реформата – а потоа и елегантниот, „Georgian“ Нов град, област богато украсена со градини и неокласични згради .

Високо над градот се наоѓа замокот Единбург, дом на крунискиот накит на Шкотска и познатиот камен на судбината што се користел при крунисувањето на шкотските владетели.

Angkor Wat се наоѓа на околу шест километри  северно од Siem Reap, јужно од  Angkor Thom. Влезот и излезот на Ангкор Ват е пристапен само од западната порта.

Анкор Ват бил изграден во првата половина на 12-тиот век. Проценето време на изградба на храмот е 30 години од кралот Сурјаварман II, посветен на Вишну (хинду).

Тоа е најважниот храм и најпопуларниот сајт на Instagram во Југоисточна Азија. Анкор Ват, најголемиот споменик на групата Анкор и најдобро зачуван, е архитектонско ремек-дело.

Тоа е совршенство во  рамнотежата, пропорциите, релјефот и скулптурите што го прават еден од најубавите споменици во светот.

Travel Advisor.

London Airports , Belgium , Danubiana , Bavaria

Кујната меѓу најважните опции кај кинеските туристи

5 апликации кои ќе ви го олеснат патувањето

Малтешки ред , тајните убавини на Малта

 

Previous articleТурција ,никогаш поевтина , секогаш убава
Next articleПооооортугалија преубава а ефтина