Travel AdvisorTravel Advisor

ТОП 5 дестинации за да избегате од зимата

Ако  сте очајни од ладниот и загаден воздух и сакате  повисоки температури ќе ви препорачаме неколку дестинации. Ги заокруживме следните топ 5 топли дестинации за да избегате од зимата.

Turks and Caicos

Идиличнo бегство на плажа и нуркање , токму она што ви треба „за зимата„. Просечната јануарска температура е 26 степени, а има и многу луксузни хотели и одморалишта  покрај морето. Уживајте во песокот, сонцето и морето.

Fiji

Дали имате време и средства да отидете малку подалеку? Егзотичното Фиџи има просечна јануарска висока температура од 30 степени. Постојат затскриени романтични одморалишта, како и места за престој во семејства и многу други активности. Тоа е јужен Пацифик, каде се остваруваат соништата.

U.S. Virgin Islands

Девствени Острови имаат цела година топло и пријатнио време. Островите St. Croix, St. John and St. Thomas имаат секој свој специфичен белег. Јадење, шопинг и поминување  време на плажа и секако неизбежното нуркање кое е овде посебно развиено.

Barbados

Не е драстично подобро на Барбадос, ако  бегате на островот од зимата. Дневните температури се околу 20 степени, но од студените морски бранови ќе ве чува рум пунчот кој подобро ќе ве загрее. Ресторантите се со светска класа и има голем број на сместувачки капацитети за да одговорат на кој било буџет или стил. Романтични патеки за шетање, семејна забава, културни знаменитости и прекрасни плажи го прават ексклузивен овој остров.

Mexico

Постојат безброј места во Мексико за да го избегнете студот. Прекрасниот град за сурфање на Todos Santos е добра опција, со просечно 25 степени високи јануарски температури. Сместен е во подножјето на планините Сиера де ла Лагуна и не би било изненадување да се видат делфините од брегот.

Кабо Сан Лукас е уште едно популарно место на Baja каде што може да ви биде поинтересен ноќниот живот. Се разбира, Канкун и ривиерата Маја нудат многу можности за одмор за оние што бегаат од зимското време , комплетно со специфична култура, кујна, плажи и ноќен живот.

Travel Advisor

YouTube

Домениканска Република

БОЖИЌЕН МАРКЕТ на МАЛТА

Пи Пи Острови

Previous articleПекинг – Шангај со најбрзиот патнички воз во светот
Next articleБали , рајски остров