Трите Војвотки од Единбург

Трите Војвотки од Единбург

Овој виртуелен патепис за Единбург би го започнал малку бајковито ,како што впрочем ги замислуваме „приказните“ каде има принцези и кралици.

Трите Војвотки од Единбург

Трите Војвотки од Единбург:

Принцезата Аугуста од Саксо-Гота (1736-1751) била принцеза од Велс помеѓу 1736 и 1751 година, а потоа и принцеза од Велс. Најстариот син на принцезата Аугуста станал крал Џорџ III на Обединетото Кралство во 1760 година, одкога нејзиниот сопруг, Фридрих, принцот од Велс починал девет години претходно.

Трите Војвотки од Единбург

Големата војвотка Марија Александровна од Русија (1874-1900) беше петтото дете и единствена преживеана ќерка на цар Александар II од Русија и неговата прва жена Царина Марија Александровна. Таа беше помлада сестра на цар Александар III од Русија и таткото на последниот цар на Русија, Николај II.

Трите Војвотки од Единбург

Во 1874 година Марија Александровна се омажи за принцот Алфред, војводата од Единбург, вториот син на кралицата Викторија и принцот Алберт; таа беше првата и единствена Романов која се оженила во британското кралско семејство. Во август 1893 година, Марија Александровна стана војвотка од Саксобурготски и Гота, кога нејзиниот сопруг го наследи војводството по смртта на  Ернест II, војводата од Саксобурготски и Гота. Така како што ни кажува историјата испреплетените кралски лози цветаат и се лозат низ цела европа и нивните колонии. Моментално најпозната врска со Единбург има кралицата Елизабета.

Трите Војвотки од Единбург

Но после овој „ројалистички“ дел во кој морав да навлезам заради богатото истоеиско минато ,сега сакам да ви ги презентирам убавините и мистичноста на самиот град ,

Edinburgh

Тој е признаен како главен град на Шкотска од 15-тиот век, Единбург е седиште на шкотската влада, шкотскиот парламент и врховните судови во Шкотска. Градската палата на Holyroodhouse е официјална резиденција на монархот во Шкотска.

Трите Војвотки од Единбург

Градот одамна е центар на образованието, особено во областа на медицината, шкотскиот закон, литературата, филозофијата, науката и инженерството. Тоа е втор по големина финансиски центар во Обединетото Кралство (по Лондон) , а историските и културните атракции на градот ја направија втората најпопуларна туристичка дестинација на Обединетото Кралство, која привлекува околу 1,75 милиони посети од странство.

Трите Војвотки од Единбург

Единбург има многу музеи и библиотеки. Тука спаѓаат Националниот музеј на Шкотска, Националната библиотека на Шкотска, Музејот на националната војна, Музејот на Единбург, Музејот на хирурзите, Музејот на писателите.

Трите Војвотки од Единбург

Зоолошката градина во Единбург, која покрива 82 хектари на Корсторфин Хил, е втората најпопуларна платена туристичка атракција во Шкотска и моментално е дом на две гигантски панди, Тиан Тјан и Јанг Гуанг, поклон од Народна Република Кина .

Трите Војвотки од Единбург

Единбург, исто така, е дом на Кралската јахта „Британија“, преработена во 1997 година, а сега е место за привлекување туристи со пет ѕвездички и вечерни настани  постојано поставена на Океански терминал.

Трите Војвотки од Единбург

За да не се стекне впечаток дека Единбург е град-историја полн со стари градби ке ви презентираме и неколку фотографии од модерниот дел на Единбург.

Трите Војвотки од Единбург

Calton Hill Historic Buildings EdinburghТрите Војвотки од Единбург

Scotland Piper Scottish Scottish ParliamentТрите Војвотки од Единбург

Останува да ве повикаме оваа виртуелно патување да го реализирате во реалноста и да напишете еден убав тпост на нашата страница од „прва рака“. Информации за подетални аранжмани за Единбург може да најдете на следниот линк by BU

Travel Advisor – Travel

YouTube

10 Совети за патување што треба да ги знаете

Val d’Isere – најдоброто скијалиште за време на лето

Многу хотели , многу ѕвезди – Хургада