Travel AdvisorTravel Advisor

Фестивал на чоколадото Перуџа

Овој специфичен фестивал се одржува во Палманова во Италија – Палманова. Во близина се наога градот Виченца  кој се наоѓа во Северна Италија и e 4 – ти град по големина во Покраината Венето.

Градот на Андреа Паладио – италијански ренесансен архитект од Падова кој својот труд го претставува во Венеција и во околните градови. Во Виченца на плоштадот Пјаца дел Сињори се наоѓа базиликата Паладиана, голема средновековна градска сала. Театро Олимпико е веројатно најстариот покриен театар во т.н. модерна епоха и еден од трите ренесансни театри. Палатата Кјерикати, Вила Валмарана, Плоштадот Кастело.

Собранието во Верона и Арената (римски амфитеатар изграден првично во први век со капацитет од 30.000 гледачи), кои се наоѓаат на плоштадот Бра,  по главната шопинг улица Џузепе Мацини,  се наоѓаат најголемите брендови од модната индустрија, се до плоштадите Ербе и Данте.

Перуџа, главен град на покраината Умбрија каде се одржува и познатиот  фестивал на чоколадото Eurochocolate. Во Перуџа ви препорачуваме  прошетка по главната улица во стариот дел на градот – Corso Vanucci и до плоштадот Piazza IV Novembre, каде се наоѓа познатата фонтана Маџоре (Maggiore) и катедралата.

Главниот град на Емилија Ромања и седиштето на најстариот универзитет во светот, плоштадот Piazza Maggiore со базиликата Св. Петронија (Basillica di San Petronio) и градското собрание, старата зграда на универзитетот, плоштадот Нептуно (Neptune) со познатата фонтана и познатите кули – близначки Due Torri.

Youtube

Travel Advisor – Europa

Ланец бисери на убавината , Сејшели

Професионална агенција , за одморот да ви биде одмор

VIVA … МеХико

Previous articleПариз на порталот на „Travel Advisor„
Next articleАндалузија , едно убаво „парче„ од Шпанија