Travel AdvisorTravel Advisor

Фото албум-јужна Америка

Туризмот сè повеќе станува значаен извор на приход за многу земји од Јужна Америка.Овде решивме преку старата добра поговорка „една фотографија ,илјада зборови“, да ви ја промовираме таа специфична култура каде пак илјада фотографии се прават како од шала.

Историски артефакти, архитектонски и природни чуда, широк спектар на храна и култура, живописни и шарени градови и прекрасни пејзажи привлекуваат милиони туристи секоја година во Јужна Америка. Некои од најпосетените места во регионот се:

Игуасу Фолс

Ресифе

Олинда

Мачу Пикчу

Дождовни шуми на Амазон

 Рио де Жанеиро

 Форталеза

Буенос Аирес

Флорианополис

 Сан Игнасио Мин

Натал

Лима

Сао Паоло

Ангел Фолс

 

Бразилија

Бело Хоризонте

Езерото Титикака

архипелагот Лос Рокес

 

Национален природен парк Тајрона

Санта Марта

 Богота

Кали

Меделин

Картахена

Галапагос Острови

Јужноамериканската култура е под влијание на  домородните народи, историската поврзаност со Пиринејскиот полуостров и Африка, но се повеќе се осеќа влијанието на  имигрантите од целиот свет.Но да заклучиме ете преку овие фотографии дека сепак јужна Америка е континент кој вреди да се посети бидејки е свет за себе со своите специфики. За повеќето дестинации во јужна Америка информирајте се овде.

Travel Advisor – патувања

Посетете го нашиот канал на YouTube

Индија – 10 совети за патување.

Тангото тече низ крвта на Аргентинците!

Јапонската храна, декорација на трпезата

Previous articleПИЗА
Next articleФестивал на вода во Камбоџа