Travel AdvisorTravel Advisor

Храна која треба да се проба во Шри Ланка

Ниту едно патување во Шри Ланка нема да е комплетно без да ја пробате кујната на оваа  земјата. Иако храната во Шри Ланка не е толку позната како во соседната Индија, оваа мала островска земја може и те како да се пофали со својата кујна. Богато зачинета храна и уникатни јадења што изобилуват со вкус ќе го следат вашиот нос и стомак – низ целиот остров.

„Ориз и кари“
Број еден во земјата, ова јадење спаѓа во повеќе категорија на јадења: купови ориз во комбинација со најразлични кари, ја сочинува суштината во исхраната на Шри Ланка. Во зависност од тоа каде нарачувате, може да добиете ориз и три или четири јадења со кари – или можеби ќе имате среќа и ќе добиете повеќе од десетина.

Хоперс (Aappa / Appam)
Holy hoppers! Достапно како улична храна, како и во менијата на рестораните, оваа  закуска се состои од брашно од ориз и кокосово млеко, истурено во тава со специфична форма  и пржена, личи на палачинка. Повеќето хопери се служат со самбол (зачинета чили паста) или пол самбол (зачинета кокос и чили гарнитури). Исто така, хоперите се служат за појадок и се одлични за тој оброк.

Млад џекфрут Кари (поло)
Тоа е разновидна храна, џекфрут е вкусна кога се јаде свежа, кога се готви. Исто така, прави одлична замена на месото: кога се готви, нејзината текстура е слична на месо. Обично ќе најдете џекфрут кари како гарнир во Шри Ланка.

Дал (Парипу)
Најчестиот кари од Шри Ланка, дал, е зачинета  леќа што ќе ја најдете буквално насекаде. Понекогаш течна или кремаста, богато зачинета и често лута, дал е повеќе од храна; тоа е чинија што ја смирува душата. Еден од најдобрите начини за јадење е за појадок, кога ќе се сервира топла чинија со некој вид леб. Натопете го лебот во златно жолтата мешавина од  вкусови и полека  чувствувате ѓи сите топли и нови вкусови.

Пол самбол
Можеби ќе почнете да го посакувате овој мал гарнир да го придружува секој ваш оброк. Доброто е што се служи како гарнир со многу оброци и честопати го придружува оризот и карито.

Кокос, чили и вариво се мешаат заедно и се сецкаат за да се подготви мека, зачинета, влакнеста . Пол самбол е  еднствен: направена е од едноставни состојки,  едноставен за правење, а вкусот е достоен за респект.

Travel Advisor – Lifestyle

YouTube

Маурициус во Декември …

Барем еднаш посетете го Бали

“Gulyás” , на десет места во Будимпешта

Previous article“Huangshan” – Прошетка низ мостот на бесмртните?
Next articleТестиран е најдолгиот непрекинат лет во светот од Њујорк до Сиднеј