Travel AdvisorTravel Advisor

Вино И Храна

Чоколадо и Вино , патот на љубовта

да го запалиш пламенот на љубовта во себе е најголем пламен   ПАТОТ НА ЧОКОЛАДОТО Историјата на чоколадото запонува во Америка. Чоколадото, ферментираните, печените и мелени зрна од какаото Теоброма може да се најдат во Мокаја и кај други луѓе од пред-Олмек, со докази за постоење на какао напитоци уште од 1900 години п.н.е. Потеклото […]

Глобалниот феномен „Чили„ пиперката

    Кристофер Колумбо ја напуштил Шпанија во 1492 година во потрага по нов свет. Тогаш, во Европа, црниот пипер беше користен како еден од најраспространетите зачини. Се користи и во медицината и како зачини уште од времето на Римјаните. Но сепак „Чили“е херојот на глобализацијата. Црниот пипер првично беше донесен од Азија и беше […]

Храна која треба да се проба во Шри Ланка

Ниту едно патување во Шри Ланка нема да е комплетно без да ја пробате кујната на оваа  земјата. Иако храната во Шри Ланка не е толку позната како во соседната Индија, оваа мала островска земја може и те како да се пофали со својата кујна. Богато зачинета храна и уникатни јадења што изобилуват со вкус […]

“Gulyás” , на десет места во Будимпешта

Будимпешта е дом на некои од најдобрите ресторани во светот. Постојат безброј ресторани, кафулиња и бистроa, кои можат да се пофалат со служење на одлична храна. Наоѓањето на вистинските автентични ресторани, кои одговараат на вашите пари е тешко. Ако сте во потрага по вистинско гастрономско искуство, а не само оброк, следниве ресторани се одличен избор: […]

Јапонската кујна , „храна и за очи„

Јапонската кујна ги опфаќа регионалните и традиционалните јадења во Јапонија, кои се развиле низ вековите на политичките, економските и социјалните промени. Традиционалната јапонска кујна се базира на ориз со мисо супа и други јадења; има акцент на сезонските состојки. Јадењата често се состојат од риба, кисел зеленчук и зеленчук варен во супа. Морска храна е […]

Храна за по пат

Ако  често патувате,  тешко е секогаш да јадете здрава храна. Одржувањето на вашата рутина за здрава храна не е можна баш секогаш за време на патувањето. Но, можете да го подобрите тоа со некои идеи во врска со здравата храна. Еве неколку совети за користење на здрава храна и нејзино пакување додека патувате. Овошје и […]

Будимпешта,гулашот и уште многу вкусови

Будимпешта е дом на некои од најдобрите ресторани во светот. Постојат безброј ресторани, кафулиња и бистроa, кои можат да се пофалат со служење на одлична храна. Наоѓањето на вистинските автентични ресторани, кои одговараат на вашите пари е тешко. Ако сте во потрага по вистинско гастрономско искуство, а не само оброк, следниве ресторани се одличен избор: […]

Здрава храна и кога патувате

Ако  често патувате,  тешко е секогаш да јадете здрава храна. Одржувањето на вашата рутина за здрава храна не е можна баш секогаш за време на патувањето. Но, можете да го подобрите тоа со некои идеи во врска со здравата храна. Еве неколку совети за користење на здрава храна и нејзино пакување додека патувате. Овошје и […]

Јапонската храна, декорација на трпезата

Јапонскиот регион Shonai кој се наоѓа на западната страна од префектурата Yamagata во северна Јапонија е уникатно поставен помеѓу Јапонското Море на запад и планините на север, исток и југ. Областа има огромни рамнини и пристап до океанот, со изобилство на природни ресурси кои локалните жители ги користат со векови во традиционалните техники и  иновации […]

Кујната меѓу најважните опции кај кинеските туристи

  Храната е трета најважна опција кај кинеските туристи Храната кај  кинеските патници е веднаш по безбедноста и присуството на историски локалитети. Четврто најважно им е да  купуваат и се посебно заентиресирани за трговските центри. Достапноста на храна по кинески вкус е главна грижа за кинеските деловни и туристички патнициДестинациите кои го привлекуваат вниманието на […]

Page 1 of 2