Travel AdvisorTravel Advisor

Европа

Венецијанскиот карневал-убавината со маска

  Историјата на карневалот во Венеција Во карневалските денови, благородниците можеа да се облечат како слуги, а слугите  како благородници. Жените и мажите можеа да ја заменат својата облека и да ги дознаат тајните на спротивниот пол. Карневалската историја започнува во времето на Стариот Рим. Во тоа време, за време на зимската краткодневица се славеше […]

Будимпешта градот со многу епитети

  Будим, град на ридот, ја набљудува Пешта, која се наоѓа во низините и ја творат уникатната Будимпешта во прегратките на Дунав Заедно како украс на реката Дунав и го добиваат  статусот престолнина на Унгарија. Доаѓајќи во овој град, дознавме дека претрпел многу војни, владетели, режими, но сепак ја зачувал својата специфичност. Градот Будимпешта во […]

Милано , „Arte e decorazione„

Duomo di Milano Duomo di Milano е еден од најимпресивните верски објекти во Европа. Се наоѓа во центарот на градот на истоимениот плоштад. Под плоштадот има метро станица, така што оваа локација е лесно достапна. Катедралата е градена долго време, околу 500 години. Изградбата започнала во 1386 година, а била завршена во времето на владеењето […]

Божиќни саеми во Европа

За време на Божиќ, сите европски градови се особено шармантно украсени со божиќни светла. Мирисот на варено вино, традиционални јадења и колачи се шири со воздухот. Некои од најголемите божиќни саеми имаат потекло уште од средниот век. Тие во божиќната шопинг-сезона привлекуваат милиони гости од целиот свет. 10 најубави Божиќни саеми во Европа: Копенхаген Не […]

Време е да се размислува за декемвриските дестинации

Знаењето на тоа кои места треба да се посетат во Европа за време на вашето патување во зима, навистина може да има големо влијание врз тоа како ќе си поминете на тоа патување. Со цел најдобро да си поминете на вашето патување, треба да знаете каде да одите за максимално да ја осетите зимската магија. […]

Skyway, возење по жица

Courmayeur, Aosta е последното место во Италија ситуирано пред влезот во тунелот што поминува низ планината Mt.Blanc или Monte Bianco како што го нарекуваат Италијанците. За скијачите местото е познато како добро високо алпско скијалиште. Многумина пред да продолжат понатаму остануваат ден или два тука за скијање. Притоа уживајќи и во погледот што се пружа […]

Европски градови секогаш убави за посета

  Европски градови секогаш убави за посета Рим Главен град на Италија и јужниот италијански регион Лацио, град со богата историја познат како Стариот град. Рим е центар со богата античка култура, од која останале многу споменици  до денес. Севилја Град кој дефинитивно треба да се посети. Главниот град на Андалузија е лулка на многу […]

Есенски дестинации , Милано

Duomo di Milano Duomo di Milano е еден од најимпресивните верски објекти во Европа. Се наоѓа во центарот на градот на истоимениот плоштад. Под плоштадот има метро станица, така што оваа локација е лесно достапна. Катедралата е градена долго време, околу 500 години. Изградбата започнала во 1386 година, а била завршена во времето на владеењето […]

Мадрид град полн со изненадувања

  Koга ќе се спомне  Шпанија, најчесто се помислува на Барселона и Андалузија. Мадрид е град полн со изненадувања, улици и места за истражување. Затоа, главниот град е изненадување за многумина. Што да се види во Мадрид? „Gran Vía„ Што да се види во Мадрид Главната улица во Мадрид е градена по примерот на Њујорк.  […]

Музички фестивали во Европа 2019.

  Од бисерни плажи и блескави сини води, до разновидни сценски позадини, не е ни чудо што музичката фестивалска сцена се шири секоја година. Многу љубители на музика што  доаѓаат во Европа за да го почуствуваат врвениот микс на музика и одмор. Тука се Најдобрите музички фестивали во Европа 2019. Primervera Sound Primervera е дестинација […]

Page 1 of 3