Travel AdvisorTravel Advisor

Животен Стил

Футуристички поглед на туризмот

  Покрај моменталната криза во сите област на човековите активности заради „корона„ вирусот , сепак некои визии и визионери имаа и имат футуристички поглед на туризмот и како тој би се развивал во поблиската и подалеката иднина. Главниот извршен директор на „Priceline“, Глен Фогел изјави – „Вештачката интелигенција ќе го направи патувањето беспрекорно“.Неколку години има […]

Венецијанскиот карневал-убавината со маска

  Историјата на карневалот во Венеција Во карневалските денови, благородниците можеа да се облечат како слуги, а слугите  како благородници. Жените и мажите можеа да ја заменат својата облека и да ги дознаат тајните на спротивниот пол. Карневалската историја започнува во времето на Стариот Рим. Во тоа време, за време на зимската краткодневица се славеше […]

“AND THE LIVING IS EASY” -музички денови на планината „White Pearl„

Кога снегот ќе заблеска под раните зраци на сонцето наутро, деновите почнуваат да стануваат подолги, а температурите ве покануваат да останете на снегот, сезоната на „Белиот бисер“ Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn  е подготвена да започне. Од 20 март до 5 април –  17 дена – ги славиме последните денови од зимската сезона . “And […]

5 причини за да патувате почесто

Патувањето е многу полесно отколку што изгледа за оние кои не патуваат често. Патувањето нè учи нови работи, нè менува и нè прави подобра личност со поширок поглед на светот. Овде издвојуваме 5 причини за да патувате почесто. Иако постојат многу повеќе од 5 причини. Кога ќе излеземе од зоната на удобност, на многумина сè […]

Подарок за оние кои често патуваат

Се ближи времето на празниците и подароците. Дали сакате да му подарите нешто на некому кој најмногу од се сака да патува? Еве ги нашите идеи за подароци кои би му се допаднале на секој патувач, а на кои не би потрошиле многу. 10 предлози за божиќен подарок за патниците: Компас Никогаш не се знае […]

Маурициус во Декември …

Маурициус – парче од рајот што ги фасцинира сите што ја допреле неговата магија. Самото име на островот го сугерира за тропскиот луксуз, спокојството и можноста за комплетен одмор. Маурициус ќе ве фасцинира, ќе се чувствувате како да сте еден од ретките избрани да го допрете ова неверојатно место, каде што секој посетител ужива лично внимание, […]

Време е да се размислува за декемвриските дестинации

Знаењето на тоа кои места треба да се посетат во Европа за време на вашето патување во зима, навистина може да има големо влијание врз тоа како ќе си поминете на тоа патување. Со цел најдобро да си поминете на вашето патување, треба да знаете каде да одите за максимално да ја осетите зимската магија. […]

И децата сакат да патуват

Зошто сакаме да патуваме? Не постои едноставен одговор на тоа прашање. Сликите од патувањата сочинуваат еден вид богатство кое не може да се  споредува со кое било друго богатство. Многумина ќе речат дека парите истрошени за патување се фрлени пари, но мислам дека оние кои велат така , не мислат така. Тоа е само уште […]

Летна симбиоза , книга и плажа !!!

Има илјадници книги за морињата и океаните, но ние одбравме неколку наслови за да ве потсетиме ако сте во дилема околу книгите за на плажа . Овие книги по жанр се мешавина на фикција, мемоари и реализам, но сите му оддаваат почит ,на убавината, мистеријата и моќта на морето или океанот за да ги поттикнат […]

Најдобрите „спа“ во светот – No.1. Mauritius

  Спа и велнес туризамот го става вашето здравје и благосостојба во центарот на вашето патување. Здравствениот туризам треба да вклучува здрава храна, вежбање, спа третмани и можности да ја доживеете или проширите вашата духовност и креативност. Добрите водачи низ спа и велнес ве учат како подобро да се грижите за себе, физички, психички и […]

Page 1 of 2