Travel AdvisorTravel Advisor

Патувања

Филипините со својот уникатен ентитет

Филипините се архипелаг од 7107 острови, кои се протегаат од јужна Кина до северниот дел на ‘ртот Борнео. Островите на филипинскиот архипелаг се со вулканско потекло и најчесто се ридски, се карактеризираат со џунгли, планинска внатрешност, песочни брегови, тиркизно зелена вода и многу корални гребени. Земјата има над сто етнички мешавини и странски влијанија обликувани […]

Мирисот на пролетта , Белград во март

Белград се наоѓа на местото каде реката Сава се влева во Дунав ,  каде што Панонската Низина се сретнува со Балканскиот Полуостров. Тоа е еден од најголемите градови  на балканот и по бројот на жители е четврт во Југоисточна Европа, по Истанбул, Атина, и Букурешт. Првите населби во регионот на Белград биле во предисториската Винча околу 4800 […]

Каиро , градот “каде што сонцето изгрева”

Каиро , фениксот на Египет Каиро е најголемиот град во Африка. Има 15 милиони жители, но тоа е само ориентационо, бидејќи никој не го знае точниот број на оние кои живеат во ова египетска метропола. Престолнината на Фараонската и Сончевата Земја го посетуваат околу 5 милиони туристи годишно. Многу античките тајни, контрасти кои се движат […]

Рио , „entretenimento mundial„

Карневалот во Рио де Женеиро е фестивал што се одржува секоја година пред постот и се смета за најголем карневал во светот со два милиони луѓе на улиците. Првиот карневалски фестивал во Рио се случи во 1723 година. Типичната карневалска парада во Рио е исполнета со бројни маскирани учесници претежно од училиштата за самба кои […]

Неколку совети за патување со автобус

  За почеток ако имате шанси да бирате место седнете некаде назад.По некогаш може да се случи да имате дури две комотни места.И не само заради местото туку и можноста до вас да седне некоја „баба Милка„ која ке се потруди да дознае се од вас од датумот на вашиот роденден па по ред вашите […]

Хургада во март

текст и слики Борче Цикалов комплет аранжмани за Хургада 2020 на следниот линк Хургада – историја Хургада е основана во почетокот на 20ти век. Со неверојатна брзина Хургада, од мало рибарско село се разви во еден од водечките туристички центри на брегот на Црвеното Море, во кој секоја година многу туристи доаѓаат да се одморат […]

Посетата на Мароко е како да ги вртите страниците на некои свети персиски ракописи

Посета на Мароко Fes and Meknes Официјалното арапско име на Мароко се преведува како „Кралство на Запад“, додека денешното англиско име се базира на Маракеш, тоа е главен град под династијата Алморавид и Алмохад Калифат. Првата мароканска држава е основана од Идрис во 788 година од н.е. Над 60% од 36 милиони жители живеат во […]

Тајланд во рана пролет

Пи Пи Островите се група на острови во Тајланд, сместени меѓу островот Пукет и Малачкиот Проток. Групата има вкупно шест острови од кои поголемите и главни се Пи Пи Дон, единствениот со постојано население, и Пи Пи Ле. Она по што се познати островите е филмот „Плажата“ (The Beach) од 2000 година во кој главната […]

Атина , март 2020

Една од најубавите и блиски дестинации која можат туристите од Балканот да ја посетат а при тоа да бидат задоволни од атмосферата на виртуелен времеплов поминувајќи за неколку дена места од старата антика ,раното и византијското христијанство па до најмодерните структури во сите области на општеството е Атина еден од најубавите градови на средоземјето.   […]

Легендата за принцезата „Libuše„ , убава приказна за Прага

За Libuše се вели дека била најмладата ќерка на  чешки владетел Krok . Легендата вели дека таа била најумната од трите сестри,  додека нејзината сестра Kazi била исцелителка ,Libuše била волшебничка, таа имала дарба да ја види иднината, и била избрана од нејзиниот татко како негова наследнчка, да суди на луѓето , таа прорекувала од […]

Page 1 of 20