Travel AdvisorTravel Advisor

Alps & Adriatic

Венецијанскиот карневал-убавината со маска

  Историјата на карневалот во Венеција Во карневалските денови, благородниците можеа да се облечат како слуги, а слугите  како благородници. Жените и мажите можеа да ја заменат својата облека и да ги дознаат тајните на спротивниот пол. Карневалската историја започнува во времето на Стариот Рим. Во тоа време, за време на зимската краткодневица се славеше […]

Скијачки центар „Tignes„

Исто како што Париз ја има Ајфеловата кула, а Лондон  “Биг Бен” ,Њујорк Статуата на слободата, кога станува збор за Tignes, тоа се езерото Tignes, глечерот Гранде Мот и неговата  брана со хидроцентрала. Од ремек-дела на природата  до гигантскиот споменик направен од човекот. Уживајте во Tignes … На врвот на ски-областа Tignes – Val d’Isère, […]

The Schladming , четири во една планински ски-области

The Schladming , четири планинска ски-област со 123 километри нон-стоп активни  писти.Скијачката области  ги обединува познатите четири планини Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen и Reiteralm за заедно да се создаде понуда уникатна во цела Австрија: 123  километри писти со 44 модерни гондоли и ски-лифтови за зимско уживање . Пет други мали, но несекојдневни ски-центри, додаваат совршенство  […]

Искуство од прва рака, како изгледа Вал Торенс

Искуство од прва рака како изгледа Val Thorens? Вал Торенс  кој се наоѓа во Долината Tarentaise , Savoie, Француски Алпи,  се наоѓа на надморска височина од 2300м, е највисокиот скијачки град во Европа. Тој се наоѓа во општината Saint-Martin-de-Belleville во регионот на Савоја. Одморалиштето е дел од  ски-спотот поврзан со 3 долини, кој има над […]

„Bad Kleinkirchheim„ – Сончевата страна на алпите

Добредојдовте во регионот Bad Kleinkirchheim Неверојатните бањи и езера, забава од планински авантури: откријте ја возбудата на оваа неверојатно место , на сончевата страна на Алпите! Регионот Бад Клинкирхајм сјае со посебно светло есента. Со своите уникатни златни сончеви денови , расте бројот на  посетители од година во година. Нежниот алпски воздух на планините Каринтијки […]

Алпски начин на живот – „Денови на Белиот бисер„

Скијање на сонце, меѓународни врвни актери, готвачи-ѕвезди и 270 километри писта. За време на попладневните часови уживајте во сончевите зраци и едноставно уживајте во животот. Скијањето на сонцето во австриските планини ви нуди можност да ја доживеете убавината на животот и сите нејзини аспекти. Деновите на Белиот бисер нешто што вреди да се посети. 1.The […]

Уживајте во „Tignes“ ски-центар ремек дело на природата

Опис Исто како што Париз ја има Ајфеловата кула, а Лондон го има “Биг Бен” и Њујорк Статуата на слободата, кога станува збор за Тињес, тоа се езерото Тињес, глечерот Гранде Мот и неговата хидроелектрична брана. Од ремек-дела на природата  до гигантскиот споменик направен од човекот. Уживајте во Тињес …   На врвот на ски-областа […]

Венецијанскиот карневал-убавината со маска

  Историјата на карневалот во Венеција Во карневалските денови, благородниците можеа да се облечат како слуги, а слугите  како благородници. Жените и мажите можеа да ја заменат својата облека и да ги дознаат тајните на спротивниот пол. Карневалската историја започнува во времето на Стариот Рим. Во тоа време, за време на зимската краткодневица се славеше […]

Венеција наскоро со влезници

  Градот  Венеција зафаќа површина од 414 квадратни километри со густина на население од  околу 630 жители по к.к. По големина е 11-ти по ред град  во Италија. Во градот  живее 271.000 локално население. Туризмот е главната економска гранка. Иако дел од граѓаните не се воодушевени од навалата на туристи и повеќе би сакале да […]

Ски центар Valfréjus – забава за сите

Valfréjus е млад и динамичен ски центар со атрактивни цени. Се наоѓа непосредно на италијанско – француската граница, прв ски центар зад тунелот Frejus. Големата надморска височина гарантира добри снежни услови од Декември до Април. Поголемиот дел од ски центарот е покриен со Wi – Fi конекција која во Fréjus се наплаќа. За децата има […]

Page 1 of 2