Travel AdvisorTravel Advisor

Вести

Апликации кои ќе ви го олеснат патувањето

Оваа се неколку апликации кои можете да ги најдете на интернет и кои претежно можат да се инсталираат на повеќе оперативни системи за компјутер или телефон и се наменети за користенје од патници или туристи. Companion – „Stay Safe, Stay Connected“ – едноставна за користење, оваа апликација ви овозможува некој близок да ве следи виртуелно […]

Историскиот град Банско и ски-центарот Банско

Скијањето и пешачењето  на планината Пирин,  опкружени со снежни сртови, карпести патеки и борова шума. Она што е  зачудувачко по изјавите на западно-европските туристи е дека во ски центарот кој се наога на 12км од градот, нема модерни барови, па дури ни мали хотели (или барем продавници за специфичните бугарски ќебапи) . Врнежите од снег  […]

Рилскиот манастир убавината на една специфична архитектура

Рилскиот манастир се наоѓа во југозападниот дел на Република Бугарија во планината Рила. Бил основан во текот на 10 век од страна на Св. Јован Рилски. Уништен од пожар во почетокот на 19 век, комплексот бил повторно изграден помеѓу 1834 и 1862 година. Рилскиот манастир од 10-тиот век сè до 1557 г. е во диецезата на Охридската архиепископија. Од 1557 до 1767 година е под јурисдикција на […]

Сите бои на Мексико …

МЕКСИКО, местото каде Боговите го создале универзумот!!! Мексико Мексико е земја во Северна Америка и најпопуларното туристичко место во светот. Мексико долго време беше најомилена туристичка дестинација за туристите од Канада и САД, но станува сè попопуларна и за туристите од Европа. Се повеќе вљубеници во убавите дестинации се подготвени да го издржат долгиот лет […]

Неколку совети за патување со автобус

  За почеток ако имате шанси да бирате место седнете некаде назад.По некогаш може да се случи да имате дури две комотни места.И не само заради местото туку и можноста до вас да седне некоја „баба Милка„ која ке се потруди да дознае се од вас од датумот на вашиот роденден па по ред вашите […]

Нешто несекојдневно Јорк , Англија

Градот Јорк е крунисан со титулата  туристички град на годината, и најбезбеден град во Велика Британија што треба да се посети.  Историја на овој град е многу долга  бидејќи беше основан од Римјаните пред скоро две илјади години. Во текот на историјата градот бил окупиран од Викинзите кои ги избрка скоро 100 години подоцна. Тоа […]

Мистичноста и егзотичноста на Шри Ланка

Шри Ланка е земја која со својата мистичност и егзотичност заведува и мами светски патници веќе векови наназад. Марко Поло ја опишал како најфиниот остров кој го прави светот голем и фансцинантен во споредба со индиските, арапските и европските традиции. Многу од авантуристите ги привлекле ретките врсти на драги камења и величенствени слонови. Шри Ланка […]

Зошто Саудиска Арабија е неодолива дестинација

Саудиска Арабија важеше за конзервативна земја и беше надвор од “радарот„ на  туристите заради нејзините строги правила и регулативи. Оваа земја сепак има долг пат да  помине кон демократијата со оглед на своите негативни човекови права. И покрај предупредувањето на американскиот Стејт департмент за тероризмот, беспилотни летала и ракетни напади врз поединци, Саудиска Арабија сè […]

Светскиот ски-центар „Saalbach„ го презеде откажаниот куп во Кина

Спустот за мажи на 13-ти февруари и машкиот супер-Г на 14 февруари 2020 година сега и официјално е префрлен во Saalbach кој се јави како замена за трката за FIS. Декември 2018 година беше последен пат кога Saalbach обезбедија замена за откажаните трки од Вал д’Исер и Солден. Тие го направија навидум невозможното можно и […]

„Верувале или не„ за Аргентина

Периодот пред Колумбо Територијата на денешна Аргентина била ретко населена пред доаѓањето на европските колонисти. Индијанскиот народ Диагуита живеел на овие простори во денешна северозападна Аргентина, во соседство со Империјата на Инките, а недалеку, односно источно живеел и опстојувал народот Гварани. Колонијална ера Шпанска колонизација на Америка Првите европјани на оваа територија стапнале во 1502 година, на чело со Америго Веспучи. Шпанците основиле стална колонија […]

Page 1 of 12