Travel AdvisorTravel Advisor

Вести

Како полесно на долгите патувања со автобус

  За почеток ако имате шанси да бирате место седнете некаде назад.По некогаш може да се случи да имате дури две комотни места.И не само заради местото туку и можноста до вас да седне некоја „баба Милка„ која ке се потруди да дознае се од вас од датумот на вашиот роденден па по ред вашите […]

Буенос Аирес , “Јужно Амерички Париз” …

Не постои подобар начин за запознавање со некоја земја од дружење со локалното население. Ова апсолутно функционира во Буенос Аирес, поради својот шарм и европската архитектура, често нарекуван “Јужно Амерички Париз”, каде што дружењето е број еден приоритет и каде што секој знае како да танцува. Играта поминува низ крвта на Аргентинците! Тоа е дом […]

Пред летање на диета ?!?

Пред летање со авион на диета Пред некоја година од некаде неофицијално се појави најава дека авио компаниите би можеле да наплајќаат повисока тарифа на подебелите патници. Тогаш тоа се чинеше во најмала рака смешно како невкусна шала , но можно е лажната најава да стане вистина. Finnair е прва авио компанија која се подготвува да […]

Тајните на „Notre Dame„

Вчера во големиот пожар што ја зафати црквата „Notre Dame„ беа уништени кулата и крововите на париската катедрала една од најважните француски и светски културни знаменитости. Оваа вест разбуди силни реакции и голема тага како во Париз така и ширум светот.Француската влада веќе најавија целосна  обнова на готичкото ремек дело . За почеток треба да знаеме […]

Пет причини зошто да патувате повеќе во 2019

За некои луѓе, патувањето значи прекрасни плажи, крстарења, одморалишта ,архитектонски или уметнички знаменитости. Можеби патувањето е луксуз, но оние што ќе се одлучат да инвестираат во патување , имаат можност не само да уживаат туку да споделат и доживеат нови искуства. Има  многу повеќе од пет причини зошто треба да патувате повеќе во 2019 година. […]

Дали патувањата не прават поздрави и расположени?

  Членовите на групата Travel Advisor особено од женскиот пол во последно време напишаа многу постови за тоа дека патувњата (особено со пријателките) ги прават по здрави и подобри личности. Знаеме дека патувањата потикнуваат добри вибрации и патникот се осеќа подобро , физички зајакнува и добива  кондиција (тука не се мисли на лежачите по плажи) […]

Неделна релаксација со хумор и сарказам

Ако има некоја теорија околу која сите научници ,лекари и надрилекари се сложуват тоа е дека „хуморот го продолжува животниот век„ , го намалува стресот , беспрекорен лек за депресија. Еве уште една провокација да се смеете, во последните испитувања на M.E.N.S.A е докажано дека лугето со смисла за хумор имат повисок IQ. Тука некаде […]

Дали знаете дека …

…Најкратокиот комерцијален лет трае во просек 90 секунди, да да само 90 секунди , а во идеални временски услови е забележен и лет од рекордни 45секунди на иста релација.Летот од Vestreja до островот Orkni е долг само 2.74 километри . Оваа кратко патување е достапно во последните 50 години , а на летот во авионот […]

Незаборавни летни доживувања за вашите деца

.“Пријателствата формирани овде траат засекогаш, песни на камперите кои враќаат убави спомени, ноќи со многу смеа, солзи при заминување и ветување за повторна средба следното лето„.. За денешните генерации деца и тинеџери се сосема нормални интернет социјалните мрежи ,преку кој остваруваат брзи и далечни комуникации со своите врсници или истомисленици.Но секако не треба да го […]

Не само да се фотографира, направите добра фотографија

Немојте само да сликате, треба да направите добра фотографија. Гледајќи го прекрасното зајдисонце од австралискиот брег, авторот одлучи да ја вклучи камерата на мобилниот телефон и да ја наслика сцената: Тоа беше ОК фотка, ама не ја представуваше вистинската убавина на сцената. Потоа забележал стара градба на доковите. Спротивно на прекрасното зајдисонце заради играта на […]

Page 8 of 12