Travel AdvisorTravel Advisor

„Eatokyo, Talbot Street„ Даблин – Јапонска & Азиска улична храна

Јапонскиот ресторан “Eatokyo”, во срцето на Даблин Сити  со прекрасен поглед на мостот „Ха’Пени“ ја служи најдобрата свежо подготвена и одлична јапонска храна. Одлично место за вечера во областа „Temple Bar„.

Ресторан “Eatokyo”

Eatokyo неодамна го отворија својот втор ресторан на улицата Талбот, кој се наоѓа на само неколку минути пешачење од „Споменикот на светлината“ во центарот на градот Даблин.

Eatoyko користи  ирско говедско месо, пилешко, свежа риба и морска храна, внимателно подготвени секојдневно од нивниот стручен готвач. Овде ќе најдете вкусен и шарен избор на јапонска улична храна, почнувајќи од тестенини и гјози (тава пржени крцкави кнедли) до суши и рамен.

Во менито се вклучени пилешко катсу Кари со леплив ориз и кисела ротквица, крцкава патка послужена со зачин шичими и Футомаки – големи ролни со суши  како што се мека рак изваден од лушпата или длабоко пржена тампура.

Можете да изберете од менито за ручек или целодневно мени во зависност од времето на посета. Без разлика дали сакате да уживате во тивок, релаксирачки ручек подалеку од работа или брза попладневна закуска со суши и  вечера со udon noodles и tempura, сигурно ќе уживате во  вкусните традиционални јапонски јадења.

Јадењата подготвени со страст и грижа, и со придружба на традиционалното јапонско вино и пиво ќе ве пренесат во еден волшебен свет на јапонската сензитивност и префинетост. Комплетирајте го оброкот со еден  специјално избран примамлив десерти!

Travel Advisor

YouTube

Од Москва па скоро до Токио

Париз на порталот на „Travel Advisor„

Ѕвездените ноќи над Дубаи

 

 

 

 

Previous articleМилано , „Arte e decorazione„
Next articleЕКСКЛУЗИВНО во Македонија , „Pulse Fitness & Spa„