Travel AdvisorTravel Advisor

„Val d’Isere„ – најдобриот ски-центар атрактивен цела година

Многу од ски-центрите спротивно на убедуванјето не се затварат кога нема снег. Многумина се прилагодуваат на годишните времиња и организираат разни активности, гастрономија , екскурзии , планински туризам за да се привлечат повеќе посетители.

Сите сериозни скијачи знаат дека Вал Д’Иере е еден од најдобрите ски-центри. Толку  добри, долги и стрмни падини, веднаш до прекрасното село ги нема никаде на друго место на Алпите. Но, како изгледа овој скијачки центар во текот на другите месеци?Изгледа привлечно. Не работат сите хотели, но има доволно за да ја почувствувате удобноста на полунаселеното место. Бесплатно, можете да стигнете до врвовите на Солаиз и Фејс де Беллевар со ски-лифт.

Солаиз има добро уредени шеталишта, а има и мало езеро со кое скијачите не се запознати бидејќи во текот на зимата е под густ снег. Во кафеаната покрај езерото можете да изнајмите риболовна опрема и да одите на риболов на надморска височина од 2.500 метри.Од друга страна, има бројни патеки за планински велосипедизам. Добро се обележани  со бои исто како и ски-патеките, така што секој може да избере што му одговара. Има многу велосипедисти. Облечени во светли бои и оклопени како хокеј играчи, тие се тркаат по удолнините покрај ски патеките. Постојат и неколку лифтови исклучиво за велосипедисти.

Самото село има одлична атмосфера. Локалната туристичка канцеларија е многу агилна и организира нешто секоја недела. Игри и разни активности за деца, превоз до местото Изаран и се спушта во селото за велосипедисти. Тоа е четврти највисок планински врв на Алпите и достигнува 2762 метри. Преполно е со велосипедисти кои се обидуваат да ја достигнат брзината на своите идоли од трката Тур де Франс. Исто така, има голем број мотоциклисти од различни земји.

Гастрономијата е застапена овде на ниво . Понудата вклучува локални специјалитети како што се сирење и разни зачини . Во околината на селото можете да посетите големи млечни фарми и да разгледате производство на врвни сирења. Престојот во Val d’Isere не би бил комплетен без Savoyard Fondue или вечера во Raclette.

Travel Advisor – Europe

YouTube

„Bad Kleinkirchheim„ – Сончевата страна на алпите

Алпски начин на живот – „Денови на Белиот бисер„

Азија во есен…

Previous article„Bad Kleinkirchheim„ – Сончевата страна на алпите
Next articleМадагаскар , не е само „цртан филм„ :)