Vijetnam sam posjetila prvi put, no sigurno ću se vratiti
Najbolji dokaz da vam je zaista super na nekoj destinaciji je da dok ste još tamo, planirate novi posjet. Tako je nama bilo u Vijetnamu, zemlji koja je dugo bila na vrhu moje liste želja i prva daleka destinacija nakon korona zatvora.
Tri tjedna u prosincu je bilo premalo za obići cijelu zemlju i pri tome se još odmoriti, ali dovoljno da dobijemo prvi dojam o ovoj zanimljivoj zemlji kompleksne prošlosti.
Prvo odredište bio nam je južni Vijetnam, Ho Chi Minh City, starog imena Saigon, letili smo iz Zagreba preko Istanbula s Turkish Airlines. Ovdje smo ostali četiri noći, spavali smo u hotelu La Vela Saigon, koji sam izabrala jer ima ogroman infinity bazen, što volimo, velik je i moderan, dobro pozicioniran za transport po gradu i imao je sasvim solidne komentare i ocjene.
Saigon mi se jako svidio, više nego što sam očekivala. Centar grada je moderan, razvijen i vidi se da je ekonomski centar cijele zemlje. Više o gradu saznali smo na turi s lokalcem Thanh-om, koju sam bukirala online preko Guru Walk-a. To je dobro poznat koncept “free walking ture”, gdje na kraju platite napojnicu vodiču.
Thanh je odličan, vrlo zanimljiv vodič i vrlo nam je slikovito pokušao objasniti povijest, sadašnjost i budućnost Vijetnama. Također, preporučio nam je posjetu saigonškoj operi, igrala je predstava AO Show, zanimljiv spoj modernog i tradicionalnog, plesa i akrobacije. Prekrasna zgrada, gdje prije predstave, s ulaznicom za taj dan, možete ući nešto ranije, obići zgradu s vodičem i popiti čaj s pogledom na također krasnu zgradu slavnog Continental hotela.
Na turi ćete čuti priče o povijesnim zgradama Saigona, gdje su se nalazili stožeri koje medijske kuće tijekom vijetnamskog rata, gdje su se i kako zabavljali američki vojnici i slično. Terasa obližnjeg hotela Rex i bar na vrhu hotela s predivnim pogledom također skrivaju zanimljive detalje, a i kokteli su im odlični.
Iz Saigona možete otići na razno razne izlete, mi smo izabrali cijelodnevni izlet u Mekong Deltu i Cu Chi tunele s agencijom Vietnamadventuretours. Mala grupa od nas desetak, dobar vodič, izlet pun sadržaja. Tuneli su zanimljivi, čut ćete priče o tome kako su se vojnici, ali i civili, cijelo jedno desetljeće skrivali u nekoliko razina ispod površine zemlje, a možete i sami pokušati ući u neke od njih.
Sama pomisao na rijeku Mekong izaziva strahopoštovanje kada pomislite da povezuje čak šest zemalja. Ovdje ćete se voziti lokanim čamcima, probati fine proizvode od kokosa, meda i lokano tropsko voće te sve u svemu provesti ispunjen dan. Tko ima više vremena na ovom području komotno može provesti i nekoliko dana.
Posjetili smo otok Phu Quoc
U Vijetnam smo otišli na zasluženi odmor, tako da smo 12 dana proveli na otoku Phu Quoc, na koji je iz HCMC vrlo lako doći. Brojni su dnevni jeftini letovi, koji direktno voze na ovaj otok južno od granice Vijetnama i Kambodže. Mi smo bukirali let u jednom smjeru preko avio kampanije VietJet. Otok me najviše podsjeća na Phuket, s daleko manjom infrastruktom, još uvijek se na njemu puno (previše) gradi, a dosta toga je stalo tijekom pandemije i još nije u punom pogonu.
Ipak, hotela ima za svačiji ukus i džep. Ja nisam osoba koja voli dugo biti na jednom mjestu stoga smo promijenili četiri hotela, odnosno četiri plaže na različitim dijelovima otoka. Nemojte očekivati rajske, bijele plaže kao s razglednica Maldiva ili karipskih otoka. Sve plaže koje smo posjetili su lijepe, svaka na svoj način, dugačke, mekanog pijeska, idealne za šetnje. More je toplo, vrlo ugodno za kupanje (27-28 stupnjeva), mirno, bez većih valova i uglavnom relativno čisto.
Većina hotela nudi gratis uslugu prijevoza s aerodroma i na aerodrom, više puta dnevno, pa se oko toga raspitajte direktno u hotelu. Također, na otoku možete normalno koristiti Grab, iako su informacije koje kruže internetom kontradiktorne, aplikacija radi i vozače je lako pronaći.
Najpoznatija i najduža plaža na otoku nosi i takvo ime, Long Beach. Mi smo odsjeli u hotelu Novotel, a na njoj se nalaze mnogi dobro znani svjetski lanci hotela kao Regent, Intercontinental, Pullman, Melia itd. Nismo se interesirali za stanove i privatni smještaj, ali smo vidjeli brojne apartmane i stanove koje je sigurno moguće iznajmiti. Naš Novotel Phu Quoc Resort je imao odličnu poziciju, odmah do hotela je kvart s nekoliko lokalnih restorana, dućana, salona za masažu i stanica Hop on Hop off busa, s kojim možete napraviti turu po otoku.
Druga plaža koju smo posjetili, Khem Beach, nalazi se na jugoistočnoj strani otoka i dom je fantastičnog, vrlo neobičnog resorta, punog imena JW Marriott Phu Quoc Emerald Bay Resort & Spa. Ovaj hotel je poseban po tome što ste vi zapravo smješteni na kampusu pod imenom “Lamarck University”. Za opisati ovaj hotel trebao bi cijeli jedan tekst, zaista je poseban, pazilo se na svaki detalj, od različitih bazena, sjajno uređenih restorana, spa prostor je dizajniran u stilu “Alice in Wonderland”, a na check in-u dobijete knjižicu s raznim aktivnostima u kojim možete sudjelovati.
Doručak je jedan od najboljih koje smo probali, a upgrade koji su nam dali u privatnu vilu s bazenom je zaista nadmašio sva naša očekivanja. Hotel je vrlo popularan na društvenim mrežama jer ima, kako navode, najslikani Instagram bazen – Shell pool. Nudi jako velik izbor hrane i pića, razne happy hour mogućnosti, ali pored njega se nalazi i nekoliko lokalnih restorana na plaži u kojima se može fino pojesti, naravno dosta povoljnije nego u samom hotelu.
Ovdje nam je bilo toliko lijepo da nismo htjeli izgubiti niti jedan dan i otići na vožnju obližnjom Hon Thom žičarom, najdužom na svijetu. Nešto ipak treba ostaviti i za drugi put.
Ocean Bay Phu Quoc Resort na plaži Ong Lang treća je destinacija koju smo posjetili i koja je najbliža glavnom gradu na otoku Duong Dong-u. Za par minuta možete Grabom otići u maleni gradić prepun restorana i dućana, koji je najpoznatiji po Night Marketu, kojim je zanimljivo prošetati. Jeli smo naravno u lokalnim restoranima, a izbor je ogroman, od morskih plodova i puževa, koji se ovdje pripremaju na razne načine do uvijek popularnih, svježih i prženih rolica.
U ovom hotelu se može uživati u prekrasnom zalasku sunca, odlučili smo se za opciju kućice u džungli, koja je zaista simpatična, s kupaonom u polu-otvorenom stilu. Ako se bojite malih životinjica, kukaca i gušterčića nije za vas.
Četvrto mjesto i zadnji hotel u kojem smo proveli nekoliko dana, Crowne Plaza Phu Quoc Starbay, nalazi se na sjeveru otoka i vrlo je blizu Grand Worlda, jedne od glavnih atrakcija Phu Quoca. Ako ste već u blizini isplati se posjetiti večernji show, kombinaciju glazbe, svjetla i vode, ali samo radi njega ne bih dolazila na drugi kraj otoka. Sam hotel je lijep i umjereno velik, s divnom plažom i kompleksom bazena za vrlo, vrlo pasivni odmor, a dva puta dnevno nudi gratis prijevoz u Grand World. Osim toga, ovdje nema drugih sadržaja.
Ha Long Bay je najposjećenija destinacija u Vijetnamu
Bamboo Airways koristili smo za prijevoz do grada Haiphonga, a prijevoz do hotela bukirali smo preko kompanije s kojom smo odlučili otići na krstarenje Ha Long zaljevom, najposjećenijom destinacijom u Vijetnamu️. U ovaj nacionalni park možete otići na razne načine, a većina posjetitelja ga uglavnom posjećuje kada boravi u Hanoiju.
Da smanjimo nepotrebno vozikanje, mi smo se odlučili prespavati jednu noć u hotelu i ujutro otići na krstarenje. Ogroman je broj kompanija i brodara, cijene jako variraju i najteže mi je bilo odlučiti se za brod, pročitala sam zaista velik broj recenzija. Izabrali smo Paradise Elegance Cruise, opciju s jednim noćenjem i bilo nam je toliko lijepo da smo požalili što nismo ostali dan duže. Većina tura nudi se u varijanti s jednim ili dva noćenja.
Naš brod bio je više srednje kategorije, tradicionalnijeg izgleda, s vrlo dobrim izborom hrane i zabave, čistim sobama s malim balkonom na kojem bih mogla provesti pola dana uživajući u pogledima.
I vrijeme nas je baš poslužilo, temperature su bile između 20 i 25 stupnjeva s puno sunca, savršeno za plovidbu i brojne izlete koji se nude kao dio ponude na brodu (špilje, kajak, kupanje). Izleti nude mogućnosti za penjanje na vidikovce s pogledima na zaljev na otoku Ti Top i kod špilje Hang Sung Sot i ne treba ih propustiti. Nakon krstarenja s istom kompanijom možete dogovoriti prijevoz u Hanoi, što smo mi i učinili. Apsolutno sve je bilo po planu i na vrijeme, uz puno sitnih “gratis” detalja i ovu kompaniju zaista mogu od srca preporučiti.
Za sam Hanoi smo ostavili 4 dana/3 noći
Pokazalo se da su četiri dana u Hanoiju sasvim dovoljna, iako sam ja mislila da će nam možda biti premalo vremena i radi toga sam bukirala kraće krstarenje.
Spavali smo u hotelu Meritel, u samom centru gradu, Old Quater, u jednoj od glavnih žila kucavica Hanoija. Stoga nam je većina atrakcija bila blizu, puno smo hodali, iako je to u ovom gradu zapravo iznimno teško. Biti pješak u Hanoiju, pa čak i u Saigonu, zanimljivo je iskustvo, a ako niste na oprezu 101% može biti i opasno. Ali bez toga, kao da ih niste ni posjetili i nemoguće je riječima i slikama opisati prelazak ceste na mjestima gdje nema semafora, pa čak tamo gdje ih i ima.
Naravno, i ovdje možete koristiti Grab, što smo mi i činili kada smo se umorili od borbe s motociklistima i automobilima. Cijelo to iskustvo meni osobno bilo je daleko zanimljivije od samih obilazaka građevina, koje također naravno treba pogledati, barem izvana. Mauzolej Ho Chi Minh-a, Temple of Literature, Hoan Kiem jezero, Hoa Lo zatvor su svakako najpoznatije, a uvijek ih je puno zanimljivije razgledati s lokalcima. Lijepo mjesto za šetnju, gdje su uglavnom smješteni veliki hoteli i poznati restorani je najveće jezero u gradu, West Lake.
St. Joseph katedrala bila je predivno uređena u božićnom periodu, s puno događanja i velikom gužvom, jer ovdje je Božić vrlo popularan blagdan i lijepo ga je doživjeti na ulici s lokalnim stanovništvom. Gotovo svi veliki hoteli i brojni restorani nude opcije bogatih večera za Badnjak ili božićni ručak. Kažu da se u Vijetnamu jede najbolji sendvič na svijetu, Bahn mi, a da li je zaista tako prosudite sami kada ga probate. Mi smo najviše ipak uživali u njihovim rolicama, roštilju i kavi, zaista odličnoj kavi u bezbroj varijanti.
Tehnikalije
- Kupite vijetnamski SIM, mi smo koristili Viettel koji je posvuda imao dobar signal i pokrivenost, osim možda u nekim zabačenim uvalama tijekom krstarenja. Uzeli smo paket samo za internet, ali ima raznih kombinacija, koje možete i nadoplatiti ako vam bude potrebno. Moguće ih je kupiti već na aerodromu.
- Za prijevoz po gradovima i Phu Quocu koristite aplikaciju Grab, azijski Uber, koji savršeno funkcionira i jeftin je (par $ za desetak minuta vožnje)
- Viza se vadi elektronski, nemojte čekati zadnji trenutak jer može potrajati do sedam dana, nekada i više. Zna biti problema s plaćanjem na njihovoj online stranici, ja nisam uspjela platiti s Visa kreditnom karticom, ali jesam s Mastercardom. Zašto ne znam, bitno da na kraju uspijete: https://vietnamvisa.govt.vn/apply-online/
- Utičnice su iste kao kod nas, stoga ne trebate posebne adaptere
- Klima je ugodna, na jugu gotovo cijele godine oko 30 stupnjeva, imaju kišnu i suhu sezonu, od prosinca do svibnja gotovo sigurno ćete imati lijepo vrijeme idealno za kupanje. Na sjeveru zemlje zima je hladnija, u prosincu je dnevna temperatura bila od 15-25 stupnjeva, također s puno sunca.
U Vijetnam ćemo se sigurno vratiti, ostalo je još punooo toga za posjetiti, a i odličnih hotela za isprobati.
Posjetite naš YouTube kanal. Pretplati se na TIK TOK.
Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištima, Savjetnik za putovanja Travel Advisor, Savjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.