Peru je jedna od onih zemalja koje ne možete nikada obići. Od drevnih civilizacija, pa do razvoja moderne kulture, oni su svoje tajne uspjeli relativno dobro očuvati. Jedna od njih je Machu Picchu, što je danas svjetski poznata destinacija. Međutim, to nije jedina stvar koju Peru nudi. Navesti ćemo vam nekoliko mjesta za posjetiti, a poslije toga vas čeka putopis da znate kako je “na terenu”. Ako želite vidjeti kako je nakon puta u Peru izgledala Bolivija, kliknite ovdje.
Ako želite vidjeti kako do jeftinih letova, kliknite ovdje.
Što vidjeti prilikom posjeta u Peru
Machu Picchu
Bez obzira odlučite li doći preko cjelodnevnog pješačenja stazom Inka ili se odlučite za luksuzni vlak iz Cusca, Machu Picchu je mjesto broj 1 za posjetitelje Perua. Drevni grad Inka datira još iz davne 1450., ali izgubljeni grad postao je poznat tek nakon što ga je američki povjesničar Hiram Bingham ponovo otkrio 1911.
Uživajte u restoranima u Limi
Lima nema jedan, već tri restorana na Svjetskoj listi najboljih 50. Dovoljno je reći da se smatra kulinarskim glavnim gradom Južne Amerike. Ako uspijete rezervirati ubaciti u bilo koja od tri – Central, Maido i Astrid Y Gaston, budite sigurno da ćete biti oduševljeni.
Obiđite Colca Canyon
Colca Canyon je jedan od najdubljih kanjona na svijetu, a i najpopularnijih. Pristup ovom području je putem Arequipe, drugog najvećeg grada Perua. Odavde, uzmite autobus ili unajmite automobil. Nakon što ste ušli u kanjon, pokušajte pogledom uloviti andske kondore, najveće ptice na svijetu.
Millpu Bazeni
Jedna od najljepših peruanskih atrakcija. Niz azurno plavih bazena nalazi se četiri sata vožnje od gradića Ayacucho u zajednici Circamarca. Zajednica je tek nedavno otvorila bazene za javnost, što objašnjava zašto su ostali tako nepoznati.
Živite kao lokalci
Peru je poznat po dobro očuvanim autohtonim kulturama, a najbolje mjesto za upoznavanje i potporu im je u Sacred Valleyu u blizini jezera Titicaca. U Sacred Valleyu posjetite gradić Chinchero, a jezero Titicaca obiđite brodom i otplovite do otoka Uros i Taquile.
Kućice u džungli
Papige i ružičasti dupini! Ove i još mnoge životinje biste mogli primijetiti ako odlučite odsjesti u kućici u amazonskoj džungli. Peru je inače pokriven sa šumom na preko 60% površine.
Dune-Buggy ili sandboard U Huacachina
Huacachina je doslovno oaza – laguna obrubljena pijeskom i grad usred pustinje, četiri sata od Lime. Provedite dan ovdje, isprobajte dune-Buggy ili sandboard prije nego što se vratite u selo na večeru i piće uz obale lagune.
Posjetite Kuelap
U blizini slapa Gocta nalazi se mjesto nazvano novim Machu Picchuom, predinkijsko naselje izgradila je kultura Chachapoyas u 6. stoljeću poslije Krista. Iako još uvijek netaknuta, pristup tvrđavi je u posljednje vrijeme olakšan završetkom puta žičare.
Chan Chan , najveći grad od blatne opeke
Chan Chan , najveći grad od blatne opeke predkolumbijske Amerike, sada je arheološko nalazište UNESCO-ve svjetske baštine u Trujillou, glavnom gradu regije La Libertad. Posjetite djelomično obnovljeni Palacio Nik Kompleks.
Posjetite Cusco
Nekad glavni grad carstva Inka, danas je Cusco šarmantan grad s jedinstvenom arhitekturom koja spaja temelje Incan sa španjolskim kolonijalnim. Posjetite gradski trg Plaza de Armas, razgledajte drevna arheološka nalazišta i lutajte četvrtima San Blas, Lucrepata i San Cristobal.
Piknik na plavim jezerima Llanganuco
Krenite prema nacionalnom parku Huascaran kako biste vidjeli smaragdno obojeno jezero Llanganuco i okolne snijegom pokrivene planine. Vozite se biciklom ili prošetajte parkom prije nego što se zaustavite u nekom od brojnih slikovitih sela i obavite nabavku za piknik na obali jezeru.
Kako to izgleda na terenu
Prvi dan
Koristili smo agenciju. Ovoga puta mama i ja to nismo preuzele u svoje ruke jer eto, veliko je putovanje, nepoznati kraj, drugačija kultura i želja da se opustimo uživajući u iznenađenjima bila je veća od želje za organiziranjem.
Prvi dan započeo je dugačkim letom iz Zagreba preko Istanbula sve do Paname, gdje smo se zadržali osam sati, čekajući sljedeći let za Limu.
Istanbul-Panama, let od trinaest sati, proveden je spavajući i dogovarajući se s ostatkom grupe o posjeti Paname. Nije bila teška odluka.
Na izlasku iz Panamskog aerodroma ulovili smo kombi-taksi s kojim smo pregovarali oko cijene za vožnju. Iznosila je 20$ za 6 sati vozikanja po Panami, a uz to nas je gospodin uljudno čekao dok bi mi razgledavali Panamski kanal, glavni trg i slikali se na obali.
Drugi dan
Drugi dan, odnosno već treći nakon što se svi sati pomaknu i izokrenu, stigli smo u Limu. Lima je glavni grad Perua i najveći grad u kojem živi 1/3 stanovnika cijele države. Čim sam izašla iz aerodroma, na putu prema hotelu, Lima je razbila sve moje predrasude prema zemljama Južne Amerike.
Znate kad vidite na TV-u isječke najsiromašnijih četvrti i gradića u tim zemljama. Vidite koliko su neuredni, žalosni, siromašni i prljavi u svakom pogledu. Takva očekivanja sam imala i ja, dok nisu pali u vodu odmah u Limi. Ne kažem da nema siromaštva, ali niti jedan turistički grad nije takav. Čistoća, bogatstvo, zelenilo, uređenost, to su jedine riječi koje sad mogu reći.
Treći dan
Lima ima neobičan park ljubavi, zidove oslikane grafitima različitih profila ljudi, crkvu s katakombama koje su nekad bile javno groblje te prekrasan glavni trg. Najveći strah u Limi, a i cijelom Peru i Boliviji, izazivao je promet. Automobili voze ko’ ludi, bez pravila, poštivanja dvije trake (jer ako stanu tri auta, zašto ne?), nepoštivanja semafora. Iako, najviše sam se nasmijala uvođenju prometnih policajaca na raskrižja sa semaforima koji su funkcionalni, čisto da se poštuje semafor te maskotama zebri koje upozoravaju da je ovdje zebra na cesti.
Vozači su toliko ludi da non stop trube, a mene je posebno nasmijalo kad sam ugledala prometni znak koji zabranjuje trubljenje ispred nekih objekata i na nekim raskrižjima. Lima ima i nevjerojatan shopping centar pod zemljom na litici prepun dućana s proizvodima alpake te INKA market prepun butika sa svime što srce poželi. Nakon svega, moram li dodati da sam bila oduševljena Limom?
Četvrti dan
Četvrti dan smo produžili putovanje avionom prema Cuscu – povijesni grad Inka. Prije nego počnem pričati o divotama grada, moram samo reći da je to bilo najbolja, a ujedno i najstrašnija vožnja avionom. Grad je okružen planinama koje je na određenoj visini trebalo izbjeći, nakon čega u 5 minuta se pilot mora okrenuti i sletjeti na pistu koja je u kotlini. Samo ću reći da se slijetanje činilo kao da je pilot zaspao na tren.
Peti dan
Peti dan, Cusco, na 3416 mnv, grad Inka. Dolaskom na takve visine upozoravaju turiste o visinskoj bolesti. Odmah ću vam reći da nije tako strašno, odnosno nisam ništa osjetila osim manjka apetita i brzog umaranja prilikom hodanja. Glavobolja, povraćanje i ostalo – ništa, iako svatko reagira drugačije, al rekla bi da je dosta i u glavi kak’ se posloži. Na aerodromu čim smo izašli iz aviona čekala nas je košara puna koka lišća koje se žvače i pomaže s visinskom razlikom.
Mogu samo reći da je lišće grozno. Hotel je srećom nudio čaj od koke. Čaj mi je bio bolji, neobičan, intenzivnog te pomalo neugodnog mirisa, ali pitki. Cusco mi je najljepši grad od svih gradova zbog neke posebne strukture, vibracije, mirnoće i ljudi. Svaka građevina, osoba, kip, fontana ili bilo što drugo ima svoju priču koja uključuje Inke. Svaka priča je čudnovata, ponekad i teška za povjerovati, ali pustolovna.
Usput, morate probati hranu, gdje je glavni specijalitet zamorac i juha od kvinoje te pivo od kukuruza. Veoma je interesantnog okusa i obilno, a preporučujem i meso alpake.
U Cuscu smo još posjetili samostan, hram Sunca, arheološka nalazišta Saqsay Waman, Tambomach’ay, te lokalni bar gdje smo probali Inka Kolu ili kako ga ja volim zvati „sok od žvakaće“.
Šesti dan
Šesti dan je bio rezerviran za Machu Picchu. Ne tako skriveni dragulj koji krije Peru. Putovanje je započelo već oko 4 u jutro jer nam je iz Cusca trebalo 2 h do vlaka te još 1,5 h putovanje vlakom i djelom autobusima do samog vrha Machu Picchu.
Izlet je koštao oko 350$ po osobi gdje su se ulaznice morale rezervirati i do mjesec dana unaprijed, a ako planirate sami organizirati sve računajte i više od mjesec dana. Machu Picchu je sveto mjesto i tako ga održavaju. Turista ima, i to 2500 dnevno prođe gore, ali svi poštuju mir i tišinu.
Nekako mi se činilo kao da tamo dođu naći unutarnji mir i otkriti odgovore na životna pitanja. Sve je totalni zen pa sam tako i ja nakon organizirane ture utonula u zen i posvetila se tišini i vjetru. Osjećaj je nevjerojatan, a pogled kao na slici.
Sedmi dan
Sedmi dan produžili smo prema gradu Puno (3827 mnv). Putovali smo javnim turističkim autobusom s kojim smo stali na nekoliko Inka lokacija gdje nam je vodič sve objasnio. Imali smo priliku vidjeti i neke od civilizacija prije samih Inka. Grad Puno nalazi se na obali jezera Titikaka – najvišeg jezera na svijetu.
Osmi dan
Osmi dan uključivao je vožnju brodom po jezeru. Jezero je ogromno, a na njemu postoje plutajući otoci. Prvi put sam se susrela s nečim takvim i ne šalim se. Otoci stvarno plutaju jer su napravljeni od trske. Prvi uzvik kad smo ugledali otok bio je „evo vidi McDonalds!“ na što smo se svi smijali.
Na otocima živi narod Uros i bilo je jako interesantno vidjeti način života na otocima i kročiti na sam otok. Mogli smo osjetiti kako se otok lagano miče pod nogama. Na samom otoku kojeg smo posjetili živi 22 ljudi, cijela obitelj, a interesantno je bilo čuti njihov jezik Ajmara.
Deveti dan
Gospodin predsjednik objasnio nam je način gradnje otoka te nam je odgovorio na sva naša pitanja. Ženski dio naroda na otoku po cijele dane plete prostirke, jastučnice i stolnjake dok je muški u lovu na ribu i hranu.
Nakon smo na jezeru obišli otok Mjeseca i otok Sunca gdje smo vidjeli prekrasan izvor, i hram djevica boga Sunca te smo usput vidjeli i Copacabanu. Ah, taj predivni Peru.
Ovaj tekst je za nas napisala Nikki Gazdek.