Sinj: Grad pod dvjema tvrđavama
Sinj se smjestio u naručju zaštitnice i tješiteljice Čudotvorne Gospe Sinjske, a svima je dobro poznato i da je dom viteške Alke. Ponosi se uskim uličicama i živopisnim trgovima, stoljetnim zelenim oazama osvježavajuće hladovine, muzejima i galerijama, djelima umjetnika koje je iznjedrio te daškom bogate i burne povijesti u svakom kutku.
Kao biser koji se otkinuo sa skuta padina Kamešnice, Dinare i Svilaje, Sinj se ugnijezdio u toku bistre i studene Cetine, ljepotice Dalmatinske zagore. Prostrla je priroda tu svoje najvrjednije i najljepše adute podarivši Cetinskoj krajini plodna polja, pitome gajeve i šume te divlje, sure, krške obronke. Neistraženi i netaknuti krajolici mamac su svima, kako ljubiteljima avanture tako i onima željnim bezbrižnog opuštanja. Svakog će putnika oduševiti i uređene šetnice te planinarske, biciklističke i pješačke staze.
Sinj se ponosi i drugim po veličini hipodromom u Hrvatskoj, domom plemenite alkarske ergele i središtem brojnih domaćih i međunarodnih natjecanja u konjičkom sportu. Sportski aerodrom privlači i veliki broj rekreativaca i zaljubljenika u nebeska prostranstva.
Da je u Sinju moguće pronaći baš sve pokazuju sjajne i uvijek rado posjećene galerije i muzeji
Galerija Sikirica čuva i njeguje cjelokupnu ostavštinu velikog umjetnika Stipe Sikirice te često organizira prigodne izložbe, radionice i predavanja. Arheološka zbirka Franjevačkog samostana i Muzej Cetinske krajine bogate su riznice vrijednih arheoloških i povijesnih artefakata s neiscrpnih lokalnih nalazišta. Muzej Sinjske alke je remek-djelo u svijetu suvremene muzejske prezentacije koji posjetitelja multimedijalnim i interaktivnim sredstvima uranja u svijet viteške Alke.
Na pitoresknom Kamičku, tvrđavici zvjezdolika tlocrta, smjestio se i vrlo neobičan sat, stariji od londonskog Big Bena i s papinskim pečatom. Dovitljivi domaćini ovu lokaciju pretvorili su u pozornicu pod vedrim nebom – u ljetnim večerima zimzelenim padinama lepršaju note za sve ukuse – Kamičak Etno festival okuplja glasovita imena domaće i strane etnoglazbe, Glazbene večeri na Kamičku oduševljavaju jazz i ambijentalnom glazbom.
Sa stare sinjske tvrđave nad krajem danas bdije zavjetna crkvica koju su u znak zahvalnosti Sinjani sagradili na dvjestotu godišnjicu dolaska iz Rame, u bijegu pred osmanlijskom najezdom. Putem do vrha smjestio se jedinstveni križni put čije su postaje djelo najvećih hrvatskih kipara. Blagi uspon vrijedi truda – pogled puca na bajkovite krajolike Cetinske krajine te se kao na dlanu pruža neosporivi dokaz iznimne ljepote i bogatstva.
Skriveni dragulji za koje malo tko zna
Povijest duga 5000 godina
Oduvijek na čvorištima drevnih vojnih i trgovačkih putova – nađeni su tragovi života ljudi stari čak 5 milenija. Naselje Osinium prvi se put spominje na oštećenom natpisu kojega je signifer Publije Rapidije posvetio Geniju Osinijata, božanskom zaštitniku stanovnika Osinija. Bilo je tu starosjedilaca Ilira, starih Rimljana, bizantskih i venecijanskih vladara, kao i stoljetna prisutnost osmanlijskih osvajača. Pretpostavlja se da ime Delmati potječe od njihova imena za ovcu, sačuvanog u albanskom – delme. Delmatski prkos rimskoj velesili iznenadio je cara Klaudija koji je svojim veteranima sagradio pravi grad – Aequum, današnji Čitluk. Oktavijan je pak i izravno osjetio delmatski inat – ranjen je kamenom u koljeno u Šušnju, danas zaselak Đipalo u Lučanima, gdje se smatra i da je bila lokacija tvrđave Setovija.
Fra Pavao Vučković – otac modernog Sinja
Zasluge ovog iznimnog propovjednika i poliglota prelaze granice vođe egzodusa hrvatskog puka iz Rame, Prozora, Bugojna, Livna i Duvna 1687. godine. Životom brani narod i sliku Čudotvorne Gospe Sinjske, bježi iz osmanlijskog sužanjstva, iz pepela podiže razrušene crkve. Sinjani mu u čast podigoše spomenik na istočnom ulazu u grad.
Grob Wally Neuzil – bečke Mona Lise – na sinjskom groblju
Grob mlade muze velikana secesije i ekspresionizma, Egona Schielea, Walburge Wally Neuzil, nalazi se na sinjskom groblju sv. Frane. Nakon višegodišnje ljubavne veze s austrijskim umjetnikom, kao medicinska sestra radila je u Beču, a potom u Šibeniku, na prvoj ratnoj liniji te u Sinju, u vrijeme Prvog svjetskog rata. Umrla je mlada od šarlaha. U ratnom vihoru sprijateljila se s jednim austrougarskim časnikom koji je umro prije nje, a grobovi su im jedan pokraj drugog. Za pretpostaviti je da je riječ o ljubavnoj priči.
Nematerijalna baština obuhvaća različite oblike pučkih i tradicionalnih kulturnih izričaja
Očuvanje ugrožene nematerijalne baštine važan je faktor ne samo kulturnog i nacionalnog identiteta, već i nastojanja da u skladu s održivim razvojem ova jedinstvena i neprocjenjiva dobra obogate sjajnu turističku ponudu te raznolikošću privuku dobrodošle goste.
U Sinju je definitivno najpoznatija viteška igra Sinjska alka, ustanovljena kao spomen na pobjedu Sinjana nad Osmanlijama 1715. godine i u zahvalu Čudotvornoj Gospi Sinjskoj koja je prema predaji spasila Sinj i njegove branitelje. Od tada do dana se u gotovo neprekinutom kontinuitetu, održava prema Statutu Alke, strogom pravilniku koji osigurava autentičnost i potanko govori o njenom nastanku, svrsi i pravilima, a UNESCO je štiti od 2010. godine.
Sinj krasi i brojna druga nematerijalna baština koju vrijedi čuvati:
- Ojkavica – karakteristično pjevanje posebnom tehnikom s mnogo melodijskih ukrasa i potresanja na slog „oj“ koji može biti na početku, u sredini ili na kraju pjesme nalazi se na UNESCO-voj listi od 2010. godine.
- Nijemo kolo – ples s područja Dalmatinske zagore jedinstven po načinu izvođenja – u kolu, ili češće, u parovima koji se kreću kružno ili slobodno po plesnom prostoru, ponekad uz pratnju rere, gange, ojkavice ili dipli, no u Dalmatinskoj zagori gotovo isključivo bez ikakve glazbene pratnje.
- Ministarstvo kulture Republike Hrvatske štiti umijeće gradnje lađe u Otoku kod Sinja – tradicijsku posebnost ovog kraja koja je usko vezana uz položaj naselja Otoka u neposrednoj blizini rijeke Cetine.
- Godišnji pokladni ophodi mačkara podkamešničkih sela s područja gradova Sinja i Trilja te općine Otok, imaju dugu tradiciju održavanja i najbolji su pronositelji i čuvari pokladnih običaja u tim krajevima.
- Klapsko pjevanje – tradicijsko višeglasno homofono pjevanje bez pratnje instrumenata čije su pjesme prepoznatljive po svojoj unutarnjoj glazbenoj strukturi, harmoniji, melodiji i sadržaju tekstova. Usprkos raznim vanjskim utjecajima, klapska pjesma je do danas zadržala svoju izvornost i uvijek vjernu publiku.
- Tradicijsko lončarstvo ručnoga kola iz Potravlja od 2013. ima status nematerijalnoga kulturnog dobra, a Ministarstvo kulture Republike Hrvatske nominiralo ga je za zaštitu UNESCO-a.
Brojna cjelogodišnja događanja
Izvorne ambijentalne lokacije izvrsne su pozornice za mnoga cjelogodišnja događanja, a posebno zablistaju u ljetnim mjesecima za vrijeme trajanja tradicionalne manifestacije Dani Alke i Velike Gospe. Brojni koncerti, predstave, izložbe, književna predstavljanja, umjetnički performansi i sajmovi redovito privlače mnoštvo posjetitelja koji se uvijek rado vraćaju u gostoljubivi Sinj. Uz izvrsnu gastronomsku i enološku ponudu, boravak u viteškom gradu iskustvo je koje se dugo pamti.
Ove godine Sinjani su pripremili raznolik program za sve ukuse. Dani cikloturizma održani su od 10. do 12. svibnja, a krajem mjeseca, točnije od 26. do 28. svibnja, održat će se Ultra Trail Dinarides. Lipanj je rezerviran za Cetina Adventure Race (03. – 04.06.). U srpnju se održava 2. Kongres duhovne baštine marijanskih svetišta (07. – 09.07.). Kroz kolovoz osim središnjih događanja, alkarskih svečanosti (04., 05. i 06.08.) i proslave blagdana Velike Gospe (14. i 15.08.), valja izdvojiti Klape Gospi Sinjskoj (03.08.), Sinjski sajam sela (04. i 05.08.), Glazbene večeri na Kamičku (19.08.), i predstavu Opsada Sinja 1715. (10.08.).
Ovih 10 stvari ne smijete propustiti vidjeti kada posjetite Sinj
- posjetiti muzej Sinjske alke,
- vidjeti sliku Čudotvorne Gospe Sinjske,
- popeti se na tvrđavu Grad do koje vodi 14 postaja križnog puta,
- vidjeti panoramu grada Sinja, s planinama koje ga okružuju i Sinjskim poljem,
- vidjeti alkarsku ergelu,
- vidjeti stelu Gaja Laberija, glavu Herakla i kip Dijane Lucifere,
- vidjeti satni mehanizam stariji od Big Bena na utvrdi Kamičak,
- vidjeti željezničku postaju Reru,
- posjetiti Franjevačku klasičnu gimnaziju – prvu gimnaziju u južnoj Hrvatskoj s hrvatskim nastavnim jezikom te
- uživati u ritualu ispijanja kave na Pijaci.
Posjetite naš YouTube kanal. Pretplati se na TIK TOK.
Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištima, Savjetnik za putovanja Travel Advisor, Savjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.