Travel AdvisorTravel Advisor

Европа

Музички фестивали во Европа 2019.

  Од бисерни плажи и блескави сини води, до разновидни сценски позадини, не е ни чудо што музичката фестивалска сцена се шири секоја година. Многу љубители на музика што  доаѓаат во Европа за да го почуствуваат врвениот микс на музика и одмор. Тука се Најдобрите музички фестивали во Европа 2019. Primervera Sound Primervera е дестинација […]

7 Европски градови за пролетен одмор

  Пролетта е идеално годишно време  за патување низ Европа.Гужвите се значително помали од летните или околу училишните распусти, а времето е идеално за патувања и прошетки. Градовите облеани со сонце и насликани со првите пупки од цвеќе нема да ве остават рамнодушни. Каде би можеле да одете на пролет? Избравме за вас 7 европски […]

Венецијанскиот карневал-убавината со маска

  Историјата на карневалот во Венеција Во карневалските денови, благородниците можеа да се облечат како слуги, а слугите  како благородници. Жените и мажите можеа да ја заменат својата облека и да ги дознаат тајните на спротивниот пол. Карневалската историја започнува во времето на Стариот Рим. Во тоа време, за време на зимската краткодневица се славеше […]

Велигден на Пирин-Банско

Банско Пиринскиот бисер е фасцинантна симбиоза на историјата, традицијата  и културата.   Со сето она што посетителите можат да го најдат тука – стара архитектура, фолклор, древна култура, сочувана традиција и обичаи, уникатна кујна, неверојатен локален хумор ,разновидни планински пејсажи и прекрасни патеки за скијање. Банско Пиринскиот бисер претежно го покрива најубавиот дел на планината […]

Зошто ја сакаме Ибица

  Зошто ја сакаме Ибица : Ибица, Шпанија Околу 160km  оддалечена од Валенсија, местото со најдобриот ноќен живот има уште многу што да понуди. Прекрасни плажи, знаменитости кои се под заштита на УНЕСКО, голем број продавници и се друго што може да се посака од Медитеранот. има над 300 сончеви денови годишно ,има прекрасна медитеранска […]

Што да се види во Мадрид?

  Koга ќе се спомне  Шпанија, најчесто се помислува на Барселона и Андалузија. Мадрид е град полн со изненадувања, улици и места за истражување. Затоа, главниот град е изненадување за многумина. Што да се види во Мадрид? „Gran Vía„ Што да се види во Мадрид Главната улица во Мадрид е градена по примерот на Њујорк.  […]

Венеција наскоро со влезници

  Градот  Венеција зафаќа површина од 414 квадратни километри со густина на население од  околу 630 жители по к.к. По големина е 11-ти по ред град  во Италија. Во градот  живее 271.000 локално население. Туризмот е главната економска гранка. Иако дел од граѓаните не се воодушевени од навалата на туристи и повеќе би сакале да […]

Рим за почетници

  Рим за почетници е краток водич кој ќе проба да ви ги  посочи главните знаменитости на овој историски град. Главен град на Италија и јужниот италијански регион Лацио, град со богата историја познат како Вечниот град. Рим е центар со богата античка историја, од која многу споменици останале до денес. Ватикан Во овој краток […]

Будимпешта во прегратките на Дунав

  Будим, град на ридот, ја набљудува Пешта, која се наоѓа во низините и ја творат уникатната Будимпешта во прегратките на Дунав Заедно како украс на реката Дунав и го добиваат  статусот престолнина на Унгарија. Доаѓајќи во овој град, дознавме дека претрпел многу војни, владетели, режими, но сепак ја зачувал својата специфичност. Градот Будимпешта во […]

Page 2 of 3