Travel AdvisorTravel Advisor

Животен Стил

Пет совети , како до „last minute„

  Како да пронајдете одлични патни аранжмани во последен момент- last minute. Со оваа истражување ќе им докажеме на нашите корисници дека тие аранжмани можат да се најдат. Со овие 5 совети за да најдете last minute, ќе се уверете дека тоа навистина е можно и навистина функционира: 1. Вистински last minute аранжман може да […]

Виена 2019 уметност на убавината

  Уметноста и културата во Виена отсекогаш билe привлечни за сите нејзини гости. Новите музејски поставки и изложби, концерти, театарски претстави, мјузикли и пловењето до Братислава се само дел од богата понуда што ги очекуваат посетителите оваа година. Виена 2019 уметност на убавината. Дом на музиката(Haus der Musik) Кога Виенската филхармонија го одржува својот традиционален […]

Венецијанскиот карневал-убавината со маска

  Историјата на карневалот во Венеција Во карневалските денови, благородниците можеа да се облечат како слуги, а слугите  како благородници. Жените и мажите можеа да ја заменат својата облека и да ги дознаат тајните на спротивниот пол. Карневалската историја започнува во времето на Стариот Рим. Во тоа време, за време на зимската краткодневица се славеше […]

10 Совети за патување што треба да ги знаете

  Кој не сака да знае некои совети и трикови за патување? Ова е листа на врвни туристички трикови и совети за да си го олесните следното патување.Совети за патување кои треба да ги знаете: 1. Немате потреба од вашиот ѕиден полнач? Користете ѓи USB-конекторите на хотелскиот телевизор или компјутер за да го наполните телефонот. […]

Чилито херој на глобализацијата

    Кристофер Колумбо ја напуштил Шпанија во 1492 година во потрага по нов свет. Тогаш, во Европа, црниот пипер беше користен како еден од најраспространетите зачини. Се користи и во медицината и како зачини уште од времето на Римјаните. Но сепак „Чили“е херојот на глобализацијата. Црниот пипер првично беше донесен од Азија и беше […]

5 причини за да патувате почесто

Патувањето е многу полесно отколку што изгледа за оние кои не патуваат често. Патувањето нè учи нови работи, нè менува и нè прави подобра личност со поширок поглед на светот. Овде издвојуваме 5 причини за да патувате почесто. Иако постојат многу повеќе од 5 причини. Кога ќе излеземе од зоната на удобност, на многумина сè […]

10 совети за поевтино патување

Започнете со штедење на време Почнете на време да одвојувате пари за вашето следно поевтино патување. Определете ја целта, износот што ви треба и размислете однапред. Дозволете вашата мотивација да биде авантура што ја очекувате. Ќе се чувствувате многу подобро кога ќе знаете дека барем дел од финансиите потребни за вашиот одмор се подготвени однапред. […]

Декември во Европа – места кои треба да ги посетите

Знаењето на тоа кои места треба да се посетат во Европа за време на вашето патување во зима, навистина може да има големо влијание врз тоа како ќе си поминете на тоа патување. Со цел најдобро да си поминете на вашето патување, треба да знаете каде да одите за максимално да ја осетите зимската магија. […]

Идеална дестинација според хороскопскиот знак

Која е вашата идеална дестинација според хороскопскиот знак? Карактеристиките на хороскопските знаци можат да влијаат врз изборот на земји во кои тие избираат да патуваат. Прочитајте што кажува вашиот хороскопски знак за тоа која е вашата совршена дестинација за патување. Јарец Јарецот е земјен хороскопски знак и сака да прстојува во природата. Членовите на овој […]

Подарок за оние кои често патуваат

Се ближи времето на празниците и подароците. Дали сакате да му подарите нешто на некому кој најмногу од се сака да патува? Еве ги нашите идеи за подароци кои би му се допаднале на секој патувач, а на кои не би потрошиле многу. 10 предлози за божиќен подарок за патниците: Компас Никогаш не се знае […]

Page 2 of 2