Travel AdvisorTravel Advisor

Патувања

Тиркизниот Занзибар

  Занзибар или „Земја на црнците“(како се преведува) е корален остров во Индискиот Океан и дел од источно-африканската земја Танзанија. Во последниве години тиркизниот Занзибар е  туристичка дестинација која мора да се види. За тоа постојат многу причини. Верувајте, само три дена ви требаат, за да се заљубите во овој живописен остров. Тиркизниот  Занзибар е […]

Најнебезбедни земји за патување во 2019 година

Во категоријата на многу ризични се вклучени Сирија, Авганистан, Јемен, Либија, Сомалија, Судан и Мали, како и Мексико, делови од Карибите и Индија. Исто така голем раст на ризикот бележат и Бразил, Кина и Русија, и тоа во здравството. Африканските земји Јужен Судан, Нигерија, Брегот на Слоновата Коска и Сиера Леоне пак се означени како […]

5 апликации кои ќе ви го олеснат патувањето

Companion – „Stay Safe, Stay Connected“ – едноставна за користење, оваа апликација ви овозможува некој близок да ве следи виртуелно и да знае каде се движите. Некогаш ќе треба да поминете низ некој град или држава која не е безбедна. Со помош на оваа апликација може да назначите некој кој ќе го следи вашето движење […]

Малта – убава и во есента

Со убаво сончево време, привлечни плажи, ноќен живот и историја од 7,000 години, многу нешта може да видете и да направите во оваа островска држава, сместена во Средоземното Море. Малта е добар избор во секоја доба од годината Што треба да се доживее во Малта? Без разлика дали ќе дојдете во земјава на неколку дена, […]

Пи Пи Острови

Пи Пи Островите се група на острови во Тајланд, сместени меѓу островот Пукет и Малачкиот Проток. Групата има вкупно шест острови од кои поголемите и главни се Пи Пи Дон, единствениот со постојано население, и Пи Пи Ле. Она по што се познати островите е филмот „Плажата“ (The Beach) од 2000 година во кој главната […]

Градови кои треба да ги посетите во зима

Рим, Италија Ретко, но снегот може да падне во Рим и речиси секоја година наврнуваат по неколку сантиметри. Ако токму тогаш се наоѓате во Вечниот град, сцените мора да бидат фантастични. Најпознатите римски атракции се речиси напуштени. Нема чекање во редови, нема гужва, никој нема да ве удри во глава со својот селфи-стап. За да […]

Запознајте го Дубаи навечер!

Има многу места во Дубаи, каде што можете да одите навечер и по полноќ. Ќе се изненадите кога ќе видите колку Дубаи навечер може да биде забавен. Дубаи е град кој никогаш не спие. Градот каде што зборот невозможно не постои. Во Дубаи сè е можно. Нетипичен, вештачки град, град на иднината. Тоа е град […]

Островот Бали – што да се посети?

Бали е голем остров. И покрај тоа што го носи епитетот – рајски остров не е насекаде идеално. Има околу 5 милиони луѓе кои живеат таму. Главниот град е Денпасар со околу еден милион жители, но границите не може да се дефинираат. Причина е тоа што населбите од тој дел се споени. Островот Бали е […]

Острови во Тајланд за кои сонувате!

Ладно, магла, снег … Да, но постои место каде сонцето секогаш сјае. Такво место е Тајланд. Пријатната клима на Тајланд, за време на нашата европска зима е вистинска мамка за туристите. Меѓу туристите кои го посетуваат Тајланд најбројни се Европејците. Масовниот туризам одамна го зазеде своето место во Тајланд и повеќето места веќе се преплавени […]

Page 19 of 20