Travel AdvisorTravel Advisor

Патувања

Градови кои се преубави и во зима …

Рим, Италија Ретко, но снегот може да падне во Рим и речиси секоја година наврнуваат по неколку сантиметри. Ако токму тогаш се наоѓате во Вечниот град, сцените мора да бидат фантастични. Најпознатите римски атракции се речиси напуштени. Нема чекање во редови, нема гужва, никој нема да ве удри во глава со својот селфи-стап. За да […]

Витлеем , родното место на љубовта

Витлеем ,(Bethlehem) ,( арапски: بيت لحم –Bayta Laḥm „Куќа на месо“; хебрејски: בֵּית לֶחֶם Bet Leḥem,  „Куќа на лебот“ ).Витлеем бил првично именуван по Ханаанскиот бог за плодност Леем , градот е  лоциран во централниот дел на Западниот Брег во Палестина, на околу 10 км  јужно од Ерусалим. Неговата популација е приближно 25,000 луѓе. Економијата […]

„Изгубениот град” Петра , Јордан

  Јордан е древна егзотична земја со неверојатна историја. Полна со легенди и традиции, богато културно наследство, архитектонски атракции, прекрасни плажи на Црвеното Море и лековити води на Мртвото Море. Таа зазема посебно место во развојот на светските цивилизации и религии. Официјалното име е Хашимитска Кралството Јордан. “Хашемитска” значи дека владејачката династија потекнува од фамилијата […]

Убавините на уникатната филипинска култура

Филипините се архипелаг од 7107 острови, кои се протегаат од јужна Кина до северниот дел на ‘ртот Борнео. Островите на филипинскиот архипелаг се со вулканско потекло и најчесто се ридски, се карактеризираат со џунгли, планинска внатрешност, песочни брегови, тиркизно зелена вода и многу корални гребени. Земјата има над сто етнички мешавини и странски влијанија обликувани […]

Тајланд , место каде сонцето секогаш сјае …

Ладно, магла, снег … Да, но постои место каде сонцето секогаш сјае. Такво место е Тајланд. Пријатната клима на Тајланд, за време на нашата европска зима е вистинска мамка за туристите. Меѓу туристите кои го посетуваат Тајланд најбројни се Европејците. Масовниот туризам одамна го зазеде своето место во Тајланд и повеќето места веќе се преплавени […]

Сите бои на Мароко …

FES Беше главен град до 1911 година, пред  Рабат, дефинитивно е најатрактивниот и живописен град во земјата. Дводневниот престој ќе ви даде шанса само за откривање на најважните локации. Тој е основан во 789 година од страна на Идрис Први. Околу 817, 800 муслимански семејства протерани од Кордоба – Шпанија се преселија во градот, по […]

Посета на провинцијата Хунан, Кина – родното место на Мао

Хунан е  провинција во јужно-централниот дел на земјата, опкружена со планини, со плодната река Јангце на север. Ова е рурална област , голем земјоделски центар со полиња од ориз, чај и портокали. Исто така, тоа е родно место на Мао Цетунг и покраината е горда на врската со славниот претседател. Вистинската атракција е, сепак, прекрсната […]

Србија и дочек на нова година во Белград

Конкретни информации за дочекот ќе најдете овде. А во продолжение на текстот ќе се запознаеме со некои знаменитости низ цела Србија. Трагите на архитектонското наследство на Римската и Византиската Империја се наоѓаат во многу кралски градови и палати во Србија, како што се Сирмиум, Феликс Ромулијана и Јустинијана Прима, од 535 година, седиштето на Архиепископијата […]

Дочекајте ја 2020 во Сингапур

  Ако се наоѓате на некој од јужно-азиските острови навистина нема да ви биде лесно да ѓи напуштите, но кога знаете дека ве чека Сингапур , разочаруванјето полека се претвара во радост. За неколку часа од песоците и убавите сеуште диви острови ќе одите директно во 25-тиот век. Аеродромот Чанги, кој се вели дека е […]

Бали , рајски остров

Бали е голем остров. И покрај тоа што го носи епитетот – рајски остров не е насекаде идеално. Има околу 5 милиони луѓе кои живеат таму. Главниот град е Денпасар со околу еден милион жители, но границите не може да се дефинираат. Причина е тоа што населбите од тој дел се споени. Островот Бали е […]

Page 3 of 20