Travel AdvisorTravel Advisor

Вести

Струмички карневал низ очите на маските

  Струмички карневал , убавините на маските Струмичкиот карневал традиционален настан под маски потекнува од паганските времиња и исконската потреба на луѓето да се маскираат да представуваат нешто друго или некој друг , тоа е годишен настан што се одржува во Струмица и е еден од најзначајните обичаи и традиции од таков вид во Македонија, којшто отишол можеби најдалеку […]

Како да се стигне до Мачу Пикчу

Како да се стигне до Мачу Пикчу (Монтана –  доаѓа од шпанскиот збор “планина” или во поширока смисла “планинска земја”.) Околу 12 часа трае летот од Европа до Лима, и тоа од Париз, Мадрид, Барселона или Амстердам. Од Лима се лета до Куско, а летот трае околу 1 час и неколку минути. Лима и Куско […]

Индија – 10 совети за патување.

  Индија – 10 совети за патување. Експлозија на различни обичаи, прекрасна традиција, непрегледни  просторноства различни на  секој километар. Земја каде што ќе искусите духовна рамнотежа преку безброј искуства и активности. 1. Користете локален превоз при првиот престој во Индија Ако сте во Индија за прв пат, особено како турист, најдобро да ги користите локалните […]

7 Европски градови за пролетен одмор

  Пролетта е идеално годишно време  за патување низ Европа.Гужвите се значително помали од летните или околу училишните распусти, а времето е идеално за патувања и прошетки. Градовите облеани со сонце и насликани со првите пупки од цвеќе нема да ве остават рамнодушни. Каде би можеле да одете на пролет? Избравме за вас 7 европски […]

Египет – Хургада топ дестинација

  Египет се однесува како успиен туристички див , богат со незагадени природни пејзажи, уникатни искуства и исконска историја и култура. Туристите неодамна почнаа поново да го констатират тој факт. Kако целата земја  станува релативно побезбедна, како резултат  е забележан и раст на туризмот. Сместувачките капацитети, сепак, не се достапни во изобилство. Сопствениците на имот […]

Велигден на Пирин-Банско

Банско Пиринскиот бисер е фасцинантна симбиоза на историјата, традицијата  и културата.   Со сето она што посетителите можат да го најдат тука – стара архитектура, фолклор, древна култура, сочувана традиција и обичаи, уникатна кујна, неверојатен локален хумор ,разновидни планински пејсажи и прекрасни патеки за скијање. Банско Пиринскиот бисер претежно го покрива најубавиот дел на планината […]

10 Совети за патување што треба да ги знаете

  Кој не сака да знае некои совети и трикови за патување? Ова е листа на врвни туристички трикови и совети за да си го олесните следното патување.Совети за патување кои треба да ги знаете: 1. Немате потреба од вашиот ѕиден полнач? Користете ѓи USB-конекторите на хотелскиот телевизор или компјутер за да го наполните телефонот. […]

Дали ви се допаѓа авионскаta храна?

  Дали ви се допаѓа авионскатa храна? “United Airlines” објави книга готвач, па сега можете да јадете авионска храна дома спремена по рецептите од готвачот. На овој начин тие сакаат да докажат дека авионската храна е вкусна. Дали ви се допаѓа авионска храна? Сега можете да уживате во оброците на авиокомпанијата во удобноста на Вашиот дом. […]

Дубаи, како до сместување

    Дубаи како до сместување Дубаи, како што некој напишал е Дизниленд за Арапите. Таквиот развој во дваесет години е неспоредлив со кое било друго место во светот. Некој го сака  Дубаи некој не но во секој случај вреди да се види и посети, бидејќи нема сличен друг град во светот, или барем по  […]

Чилито херој на глобализацијата

    Кристофер Колумбо ја напуштил Шпанија во 1492 година во потрага по нов свет. Тогаш, во Европа, црниот пипер беше користен како еден од најраспространетите зачини. Се користи и во медицината и како зачини уште од времето на Римјаните. Но сепак „Чили“е херојот на глобализацијата. Црниот пипер првично беше донесен од Азија и беше […]

Page 11 of 12