Travel AdvisorTravel Advisor

Вести

Светскиот ски-центар „Saalbach„ го презеде откажаниот куп во Кина

Спустот за мажи на 13-ти февруари и машкиот супер-Г на 14 февруари 2020 година сега и официјално е префрлен во Saalbach кој се јави како замена за трката за FIS. Декември 2018 година беше последен пат кога Saalbach обезбедија замена за откажаните трки од Вал д’Исер и Солден. Тие го направија навидум невозможното можно и […]

„Верувале или не„ за Аргентина

Периодот пред Колумбо Територијата на денешна Аргентина била ретко населена пред доаѓањето на европските колонисти. Индијанскиот народ Диагуита живеел на овие простори во денешна северозападна Аргентина, во соседство со Империјата на Инките, а недалеку, односно источно живеел и опстојувал народот Гварани. Колонијална ера Шпанска колонизација на Америка Првите европјани на оваа територија стапнале во 1502 година, на чело со Америго Веспучи. Шпанците основиле стална колонија […]

ЕКСКЛУЗИВНО во Македонија , „Pulse Fitness & Spa„

Pulse Fitness & Spa најголемиот и најуспешен ланец на фитнес-клубови наскоро ќе биде достапен и во Македонија. Што е Pulse Fitness & Spa и зошто го категоризираме како лајфстајл клуб? Pulse Fitness & Spa не е само просторија за вежбање ниту обичен спа комплекс, тоа е место каде членовите на клубот делат една поинаква визија за исполнет […]

„Eatokyo, Talbot Street„ Даблин – Јапонска & Азиска улична храна

Јапонскиот ресторан “Eatokyo”, во срцето на Даблин Сити  со прекрасен поглед на мостот „Ха’Пени“ ја служи најдобрата свежо подготвена и одлична јапонска храна. Одлично место за вечера во областа „Temple Bar„. Ресторан “Eatokyo” Eatokyo неодамна го отворија својот втор ресторан на улицата Талбот, кој се наоѓа на само неколку минути пешачење од „Споменикот на светлината“ […]

Пролет , Јапонија 2020

Вашата авантура нека биде,Јапонија пролет 2020! За да запознаете барем дел од Токио секако земете локален водич кој ќе ве води низ улиците на овој мегалополис, раскажувајќи ја приказната на градот.   Ќе го посетете храмот Сенсоџи (Sensoji Temple) како и шопинг улицата Накамизе (Nakamise shooping street). Според легендата, двајца браќа рибари, пронашле слика од […]

“SAFE Global” – апликација за безбедно патување

  Со проверка на локацијата , geo-fencing и предупредување за итни случаи, “SAFE Global” ги поврзува корисниците со пријателите, семејството и има 24-часовна поддршка насекаде во светот. Дали некогаш вие и вашето семејство се прашувате за безбедност додека патувате во странство? “SAFE Global” е иновативен придружник за патничка безбедност, овозможувајќи им на корисниците да се […]

НЕАПОЛ – град на сонцето и град на светлината

НЕАПОЛ – град на сонцето и град на светлината, родниот град на прочуениот архитект Бернини…Град кој изобилува со култура, театри, оперски куќи, статуи и споменици … Град – музеј на отворено, чие што централно јадро е под заштита на УНЕСКО. Град, за кој што неможе да се раскаже, едноставно МОРА ДА СЕ ПОСЕТИ !!! Помпеа е едно […]

Една желба за Нова Година , молитва за Божиќ

Нова година — денот што го одбележува почетокот на новата календарска година. Римската нова година е на 1 март, а овој ден се прославува на различни начини во многу култури. Новата година според грегоријанскиот календар, кој денес е најкористен низ целиот свет, се паѓа на 1 јануари, но постојат разлики во разни култури според календарите што се употребуваат за пресметување […]

Божиќ – Рождество Христово

Божиќ или Рождество Христово — денот на Христовото раѓање според христијанската традиција. Тоа е втор најголем празник во христијанството, по Велигден. Црквите кои го користат грегоријанскиот календар, вклучувајќи ги сите католички, протестантски и повеќето православни цркви, го прославуваат на 25 декември. Црквите кои го користат јулијанскиот календар, вклучувајќи ја и Македонската православна црква, го прославуваат Божиќ на 7 јануари до 2100 г., а потоа ќе го прославуваат на 8 јануари до 2200 г., […]

Островски бисер на Средоземното море – Кипар

Кипар (грчки: Κύπρος, турски: Kıbrıs или официјално Република Кипар  — островска држава која се наоѓа во источниот дел на Средоземно Море, трет по големина и по населеност остров на Медитеранот.Уникатноста на државниот симбол на Кипар е во тоа што самиот остров е представен на знамето со маслинови гранчиња под него , најцврст показател на неменливоста на неговите природни граници. За жал […]

Page 2 of 12