Travel AdvisorTravel Advisor

Вести

Копенхаген ,нов туристички пристап

Прекрасниот Копенхаген штотуку ја објави стратегијата за туризам што ќе ја води во 2020 и понатаму. Планот ги прикажува големите промени и започнува со опишување на се што ќе треба да се оствари во Копенхаген. Копенхаген ја завршува ерата на туризам, каков што беше до сега.Со цел респект кон туризмот каков што беше и каков […]

ТОП 5 дестинации за да избегате од зимата

Ако  сте очајни од ладниот и загаден воздух и сакате  повисоки температури ќе ви препорачаме неколку дестинации. Ги заокруживме следните топ 5 топли дестинации за да избегате од зимата. Turks and Caicos Идиличнo бегство на плажа и нуркање , токму она што ви треба „за зимата„. Просечната јануарска температура е 26 степени, а има и […]

Најдобри места за посета на Азурниот брег во текот на зимата

Најдобри места за посета на Азурниот брег во текот на зимата. Auron е скијачко одморалиште на околу сто километри од крајбрежјето. Исто како Isola 2000, таа е омилена кај жителите на покраината, 135-те км патеки со повеќе црвени и црни патеки го прават интересно место и за аматерите и за професионалците. Но сепак ако можете,  избегнете ги […]

Свети Климент Охридски – спој на духовноста помеѓу Константинопол и Рим

Свети Климент Охридски (840 – 27 јули 916, Охрид) — македонски светец и еден од учениците на светите Кирил и Методиј кој учествувал во извршувањето на Моравската мисија. По смртта на Методиj, бил истеран од Панонија од Германите и заедно со Наум и Ангелариј побарале спас во тогашна Бугарија.По барање на бугарскиот цар Борис I оди во Охрид, (административниот регионот во тогашното царство бил познат како Кутмичевица) каде во 886 година ја формира Охридската книжевна школа или попозната […]

Зошто „Obertauern„ е идеално место за зимски одмор?

Зошто Obertauern е идеално место за зимски одмор? Снег!!! Многу снег. Всушност, ниту еден ски-центар во Австрија или околу  нема повеќе снег од Obertauern. Падините се одлични за сите возрасти или скијачко искуство. Има стрмни, не толку стрмни, или агол кој што ви одговара. Падините заедно се поврзани во круг, така што е лесно да […]

Јануари во Братислава

Во минатото значајно одбранбено и трговско место, денес главен политички, културен и економски центар – Братислава, главниот град на Словачка. Стариот европски град кој со сигурност ќе Ве освои со својата гастрономски богата понуда и занимливо интересна историја. Сместена е во југозападниот дел од државата, на само 1 час од Виена, но и блиску до соседната […]

Технологија – „Хибриден брод за крстарење„

  Hurtigruten, најголемата светска компанија за крстарење ,влезе во историјата оваа недела воведувајќи го првиот  хибриден  брод за крстарење на батерии и го премина легендарниот северозападен премин и преку Атлантикот стигна до водите на Пацифичкиот океан. Кога бродот , пристигна во Ном, Алјаска, вечерта на 10 септември, капетанот Kai Albrigtsen напиша во  дневникот на бродот: […]

Тасос, еден од бисерите на Егејското море

ТАСОС Тасос  — остров, округ и општина во Егејска Македонија, близу до брегот на Западна Тракија и низината на реката Места. Најголемо населено место е Боровец ( Лименас Тасу). Денес е населен со грчко население, за разлика од претходните историски периоди кога имал мешан етнички состав. Највисоката точка на Тасос е Ипсарио, со 1.204 м. Главните  производи на островот се мед и маслиново масло, како и […]

Која е „The Inferno Race„

Која е The Inferno Race  The Inferno Race  во швајцарското алпско одморалиште Морен била организирана за прв пат во 1928 година од страна на група “ski-crazy” Британци. Денес тоа е најголемата трка во аматерско скијање во светот.Sir Arnold Lunn, основачот на ски-клубот Кандахар, ја основа трката The Inferno Race , така што има голем број британски […]

Најпрестижната кулинарска иницијатива на Алпите.

  Десет готвачи со ѕвездата на Michelin ќе бидат во централниот настан на 10-годишнината од најпрестижната кулинарска иницијатива на Алпите кој се одржува во Алта Бадија (јужно тиролски доломити – Италија) .Поминаа 10 години од почетокот на оваа кулинарска авантура, наречена „ taste for skiing„. Од 2009 година, на овој настан учествуваа бројни италијански и меѓународни […]

Page 3 of 12