Niste sigurni što se smije unijeti u avion? Nije novost. Zato smo mi tu da vam pomognemo.
Zbog sigurnosnih razloga za nošenje tekućina u ručnoj prtljazi primjenjuje se niz pravila. U tekućine se ubrajaju: gelovi, paste, losioni, mješavine tekućina i čvrstih tvari, paste za zube, gelovi za kosu, pića, sirupi, parfemi, sadržaji boca pod tlakom, npr. pjena za brijanje, dezodoransi i ostali predmeti sličnog sadržaja.
Što se smije unijeti u avion?
Tekućine kupljene u duty free shopovima na području aerodroma ili u zrakoplovu, pod uvjetom da su spremljene u prozirne plastične vrećice, zapečaćene prilikom kupnje (STEB) i ne smiju se otvarati do krajnjeg odredišta.
Tekućine pakirane u pojedinačnim pakiranjima manjim od 100 ml ili 100 g, te spremljene u prozirnu plastičnu vrećicu sa zatvaračem. Najveći dozvoljeni kapacitet plastične vrećice ne smije imati zapreminu veću od 1 L. Sadržaj plastične vrećice mora biti vidljiv, a vrećica mora zatvorena.
Tekućine koje se tijekom leta koriste u medicinske svrhe ili zbog posebnih prehrambenih zahtjeva, uključujući i dječju hranu.
Što se ne smije nositi u ručnoj prtljazi?
Ne dovodeći u pitanje propise o sigurnosti zračnog prometa, putnici ne smiju unositi ove predmete u zaštitno područje zračne luke i zrakoplov:
- Vatreno oružje i naprave koje izbacuju streljivo ili projektile
- Naprave za omamljivanje
- Oštre predmete
- Radni alati
- Tupe predmete
- Eksplozive, zapaljive tvari i naprave
- Opasna roba ( dangerous goods) – Bitno je znati kako se predmeti/tvari klasificirani kao opasna roba, u zračnom prometu prevoze prema posebnim međunarodnim propisima (Tehničkim instrukcijama za siguran prijevoz opasnih roba zrakom ICAO Doc. 9284AN/905) kojima su propisani određeni izuzetci od zabrane prijevoza u ručnoj i/ili predanoj prtljazi.
Dosta je putnika koji vole sve stvari imati u ručnom prtljagu. To je dosta praktično jer u tom slučaju nema rizika da se prtljaga ošteti ili izgubi. Također se izbjegnu čekanja na predaji prtljage i čekanju iste nakon slijetanja.
Što se ne smije unositi u predanoj prtljazi?
- Naprave za onesposobljavanje kao što su palice, sprejevi s nadražujućim tekućinama i sl.
- Oružja koja djeluju na principu električnog udara i sadrže eksplozive, komprimirane plinove, litijske baterije i sl.
- Većina torbi za spise s zaštitom, kutije i vreće za novac, te slične stvari koji u sebi sadrže litijske
- Baterije i/ili pirotehničke materijale
- Eksplozivi, npr. streljivo, prskalice, rakete
- Plinovi pod tlakom (zapaljivi, nezapaljivi i otrovni), npr. butan, propan, plin za kampiranje, boce s kisikom, boce za ronjenje
- zapaljive tekućine i čvrste tvari, npr. aceton, gorivo za upaljače, boje, razrjeđivači, šibice
- oksidirajuće tvari, npr. tvari za izbjeljivanje, peroksidi
- otrovi (npr. arsen, cijanid, insekticidi, živa) i infektivne tvari (npr. razne bakterije i virusi)
- radioaktivne tvari
- korodirajuće tvari, npr. kiseline, lužine, mokre baterije
- ostali predmeti, npr. magneti, tvari neugodna mirisa ili nadražujuća sredstva
Postoje određena izuzeća za proizvode koji se koriste za osobnu higijenu, za medicinske potrebe, sportsku opremu i proizvode koji služe kao pomoć ljudima s posebnim potrebama.
Unošenje hrane u avion
Što se smije unositi u avion od hrane? Gotovo sve. Većina avio kompanija nudi obroke u avionu i uključeni su u cijenu karte. Putujete li s niskobudžetnim prijevoznicima za hranu u avionu mogli biste potrošiti znatno više nego za kartu, pa nije loše imati sobom snack.
Tekućine podliježu još strožim ograničenjima ukoliko se unose u kabinu zrakoplova. Vatreno oružje, kopije oružja, bodeže, noževe i druge opasne predmete zabranjeno je unositi u kabinu aviona. Elektronske cigarete, cigare i lule zabranjeno je upotrebljavati u zrakoplovima. Samobalansirajući uređaji koji sadrže litijske baterije, npr. hoverboard, mini-segway, solowheel, airwheel, balance wheel, nisu dozvoljeni uza se, ručnoj ili predanoj prtljazi.
Posjetite naš YouTube kanal.