Niskobudžetne aviokompanije sve su popularnije među putnicima u cijelom svijetu. U zadnjih dvadesetak godina sve češći su izbor i za poslovna i za privatna putovanja, te veliki dio tržišta u avioprometu zauzimaju upravo one.
Sistem njihovog poslovanja svodi se na maksimalno smanjenje troškova avionskog prijevoza putnika. To uključuje korištenje manje prometnih aerodroma, letovi ne uključuju hranu i piće, a rezervacije mjesta i dodatna prtljaga dodatno se naplaćuju.
Najčešće lete na kraćim rutama, pa se istog dana vraćaju u svoju bazu, te tako nemaju troškova boravka u drugim zračnim lukama do sljedećeg leta. Ipak, i ovo se polako mijenja, pojedine niskobudžetne kompanije uvele su duge letove i to im za sad dobro ide. Prvi je započeo LEVEL s letovima iz Barcelone za sjevernu i južnu Ameriku.
Top 20 niskobudžetnih aviokompaija:
- Air Canada
- AirAsia
- Alaska Air Group
- Azul Brazilian Airlines
- EasyJet
- Eurowings
- Gol Tranportes Aereos
- IndiGo
- Jet Airways
- Jet2.com
- Jetblue
- Jetstar Airways
- Norwegian
- Pal Express
- Ryanair
- Southwest Airlines
- Spirit Airlines
- Vueling Airlines
- WestJet
- Wizz Air
Pet europskih zemljalja s najviše prometa niskobudžetnih aviokompaniju su Velika Britanija, Njemačka, Španjolska, Italija i Francuska. Španjolska je ujedno i jedina zemlja u kojoj je ova vrsta svio prijevoza popularnije od standardnih avio prijevoznika.
Posjetite naš YouTube kanal.