Zašto treba posjetiti Vukovar?
Vukovar je najveća hrvatska riječna luka na Dunavu, u hrvatskom dijelu Srijema. Oduševljava njegovo barokno središte, šetnica uz Dunav i brojni muzeji.
Ulice grada su čuvari povijesti jer su preživjele i nadživjele mnoga stoljeća, događaje, ratove, ali i mnoge ljubavi i nježna šaputanja. Ulice su, uz naravno ljude, duša grada. U ovu kasnu jesen, na dan kada se prisjećamo pada Vukovara, otkrivamo što svakako treba vidjeti u ovom gradu.
Vukovarski vodotoranj – ponosni simbol hrvatskog zajedništva
Simbol Vukovara su hrabri ljudi, bogata povijest i ponosni vodotoranj. Zato i krećemo od građevine koja hrabro stoji kao uspomena na vukovarsku otpornost – vukovarski vodotoranj. Ovaj simbol hrvatskog zajedništva će vas sigurno oduševiti. Vukovar se najčešće i spominje upravo na Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata kada ga posjećuje najveći broj ljudi.
Na Trgu Republike Hrvatske nalazio se prvi vukovarski vodotoranj, a novoizgrađeni, 50 metara visoki div, nalazi se u vukovarskom gradskom naselju Mitnici. Noviji vodotoranj izgrađen je 1968. godine, a tada su se tamo nalazili restoran i kavana s najljepšim pogledom s vidikovca.
Tijekom ratnih devedesetih godina bio je oštećen s više od 600 projektila neprijateljskih granata. Postao je simbolom stradanja i otpora grada Vukovara tijekom rata, a 2020. godine otvoren je obnovljeni vukovarski vodotoranj.
Nakon preuređenja dobiva izgled kakav zaslužuje
Restauracija je trajala tri godine, utrošene su tone materijala, ali vrijedilo je čekati jer je vodotoranj obnovljen od glave do pete ili ako ćemo biti precizniji – od vrha do podnožja. Pored ovog vukovarskog hrabrog diva osjetit ćete strahopoštovanje ne samo prema vodotornju, već i prema gradu i njegovim ljudima koji su ga branili.
Oduševljava predivni panoramski pogled do kojeg možete krenuti panoramskim dizalom s četiri stanice ili pješke, no morate proći 211 stepenica. Uspon stepenicama je poseban doživljaj zbog memorijalne staze uz koju ćete upoznati simboličan put hrvatskog uspona u borbi za neovisnost i slobodu. Multimedijalna staza vodi do vrha, a započinje u memorijalnoj sobi koja daje priliku za upoznavanje vukovarske povijesti.
Na vrhu vodotornja nalaze se tribine, zaštitna ograda, dva dvogleda i osjećaj ponosa koji će vas obuzeti. Tamo se nalazi i hrvatska zastava pored koje su utisnute stope vukovarskih branitelja koji su poginuli postavljajući zastavu na vrh vodotornja.
Obvezno posjetite i suvenirnicu, a pronaći ćete i uređeni parking, dječje igralište i caffe bar.
Okusite tradiciju u restoranu i caffe baru Lola
Restoran i caffe bar Lola je zasigurno dodatni motiv za posjet Vukovaru jer tamo možete kušati autohtone slavonske specijalitete koji su pripremljeni na moderan način s namirnicama iz malih OPG-ova. Obvezno kušajte šufnudle s trganom janjetinom, tradicionalne taške, brassato od divljači s domaćim kroketima i langoš na Lolin način.
Interijer je bogat elementima industrijskog stila uz dozu profinjenog i povijesnog. U ovom objektu drvo, koža i baršun igraju posebno skladan spoj u interijeru. Nakon finog ručka uputite se na njihovu terasu gdje možete uživati u kavi i svježem zraku.
Muzej Vučedolske kulture
Nikako ne smijete propustiti otkriti kako, gdje i s kime je počela naša kultura, a to sve možete saznati u Muzeju vučedolske kulture. Davno su se prvi Indoeuropljani odlučili doseliti u Vučedol nakon svog velikog putovanja. Vučedolska kultura se nekoliko tisuća godina prije Krista s ovih prostora između Dunava, Drave i Save proširila na današnjih 13 europskih zemalja. Od Praga do Soluna, od Trsta do Crne Gore i Palagruže, postoji čak 160 lokaliteta vučedolske kulture – najvišeg standarda svojeg vremena.
Ovo je muzej koji prikauje dosege jedne civilizacije i standarda života nekoliko tisuća godina prije Krista. Nalazi se ispod platoa Vinograd Streim, dijela višeslojnog naselja koje je živjelo manje-više od neolitika do srednjega vijeka. No, da budemo još precizniji – nalazište se nalazi na krovu muzeja i tako se zgrada muzeja u potpunosti uklopila u prirodu i društvo ovog nalazišta.
Vučedolci su svojim tehnoloških dostignućima, a pogotovo metalurškom revolucijom, osvojili svijet. Sigurno niste znali kako je prva bronca iz vučedolskog sloja u Vinkovcima došla je u Troju, a ne obrnuto.
Mogu se pohvaliti i najstarijim prapovijesnim kolima na četiri kotača, najstarijim indoeuropskim kalendarom, prvoj poznatoj pili na svijetu i još puno drugih zanimljivosti. Mislimo da je ovo dovoljno dobar razlog za posjet ovom jedinstvenom muzeju.
I ljeti ste dobrodošli u Vukovar
Možda je trenutno hladno, no uvijek je lijepo sanjariti o ljetu. Zato tijekom toplijih mjeseci nemojte bježati od Vukovara. Možda nema more, no ima pješčani otok nasuprot grada. Ljeto u Vukovaru nezamislivo je bez kupanja u Dunavu na vukovarskoj adi. Pješčani otok svrstan je među deset najljepših i najzanimljivijih plaža u Hrvatskoj na rijekama i jezerima. Svake godine osiguran je besplatan prijevoz za sve one koji traže osvježenje i bijeg od vrućina i užarenog gradskog asfalta. Na adi je moguće i kampirati, zaigrati odbojku na pijesku, a dobra zabava u ugodnom društvu je zagarantirana. Rashladiti se može i na bazenima u suvremenom objektu gradskog Plivališta, ništa manje zabavno i ugodno.
Osim uživanja u kupanju, tu su i drugi sadržaji u kojima turisti ljeti uživaju. Primjerice, u tjednu od 16. do 29. lipnja 2022. je na obali Dunava održan Tjedan dunavske kuhinje. Vukovar obilježava i međunarodni dan Dunava manifestacijom Dunavfest koja je održana 24. i 25. lipnja, a ljubitelji filmova su od 29. lipnja do 3. srpnja mogli uživati u Vukovar Film Festivalu. Grad heroj sigurno i za sljedeće ljeto priprema brojne sadržaje u kojima ćete moći uživati, zato ga nemojte preskočiti.
Autor naslovne fotografije: © Ivo Biočina
Posjetite naš YouTube kanal. Pretplati se na TIK TOK.
Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištima, Savjetnik za putovanja Travel Advisor, Savjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.