Zapadna Hercegovina, smještena u jugozapadnom dijelu Bosne i Hercegovine, nudi jedinstvenu kombinaciju prirodnih ljepota, bogate povijesti i kulturnog naslijeđa, čineći je idealnom destinacijom za sve vrste putnika.
Posušje je mjesto među prirodnim ljepotama
Posušje predstavlja idealnu destinaciju za one koji žele istražiti prirodne ljepote, bogatu kulturnu baštinu i uživati u autentičnom hercegovačkom gostoprimstvu. Osjećali smo se dobrodošlo i cijenjeno, što dodatno obogaćuje iskustvo boravka. Na dobroj je lokaciji jer je iz njega sve blizu pa je pogodan za noćenje. Boravili smo u modernom i novom stanu za najam. Pored crkve u podrumu župne kuče je muzej Kuća oca moga u kojem se mogu vidjeti razni rekviziti iz života ovog kraja.
Večerali smo u zanimljivoj i dobroj Konobi kod Strukića. Vlasnik Tomislav Kovač zvan Strukić je osebujan lik koji proizvodi tradicionalne instrumente kao što su gusle i diple koje i svira te pjeva gange sa svojim prijateljima. Osnivač je kulturno umjetničkog društva te vodi restoran.
Potražili smo i našli uz vodiča predivan vodopad Žukovica koji kao da se skrio u šumi. Popit prizora iz filma pada u duboke modre boje malog jezera. Nalazi se u selu Zagorje pored Posušja. S druge strane polja je golf igralište Topala i to jedino u Bosni i Hercegovini. Golf klub Posušje postoji od 2006. godine. Igralište ima devet rupa, a cijene su upola niže od zagrebačkih. Blizu je hrvatske granice i svega pola sata vožnje od Makarske.
Misteriozni stećci
Stećci, srednjovjekovni nadgrobni spomenici, predstavljaju jedan od najzanimljivijih i najznačajnijih dijelova kulturne baštine Hercegovine i šireg balkanskog područja. Ovi monolitni kameni blokovi, koji se pojavljuju između 12. i 16. stoljeća, fasciniraju svojim oblikom, veličinom i bogatim ukrasima. Neki od najvećih su u samom predgrađu Posušja pored starog mosta na Ričini. Vidjeli smo i nekropolu Dugo polje na Blidinju koja je jedna od većih i očuvanijih. Pod zaštitom su UNESC-a od 2006. godine i ima ih oko 100.000 diljem Zapadnog Balkana.
Park prirode Blidinje
Blidinjsko jezero je na visini od 1185 metara u istoimenom parku prirode. Stanište je raznih biljnih i životinjskih vrsta te popularno odredište za rekreaciju, uključujući planinarenje, ribolov i biciklizam. Zimi je Blidinje popularno skijalište s uređenim stazama za skijanje i snowboarding. Blizu jezera smo ručali u odličnom restoranu Bosiljna koji se diči vlastitom proizvodnjom povrća. Nalazi se na lijepom položaju s pogledom na polje.
U blizini je i akumulacijsko jezero Tribistovo na 915 metara visine i dugo je oko 500 metara.
Masna Luka je malo planinsko naselje smješteno unutar Parka prirode Blidinje, poznato po svom franjevačkom samostanu i prekrasnom prirodnom okruženju. Naselje je često polazište za planinare i izletnike koji istražuju planine Čvrsnicu i Vran.
Franjevački samostan u Masnoj Luci je duhovno i kulturno središte regije. Samostan je izgrađen kao mjesto mira i tišine, okružen gustim šumama i planinskim krajolikom. U sklopu samostana nalazi se crkva posvećena svetom Iliji, kao i objekti za smještaj posjetitelja i hodočasnika.
U samostanu se često organiziraju seminari duhovne obnove i radionice, pružajući posjetiteljima priliku za duhovno produbljivanje i uživanje u prirodnim ljepotama. Crkva Svetog Ilije je kao i samostan sagrađena osamdesetih godina prošlog stoljeća pod patronatom fra. Petra Krasića.
Ljubuški okružen rijekama i slapovima
Na putu prema Ljubuškom smo potražili i jedva našli posebnu pećinu. Nalazi se blizu Gruda, u mjestu Drinovci. Avanturistički park Peć Mlini je zanimljiv zbog svoje povijesne važnosti i arheoloških nalaza. U Ravlića pećini su pronađen kostur djevojčice star oko 7.700 godina te brojni arheološki artefakti. U blizini pećine se nalaze mlinovi po kojima je mjesto dobilo ime, a cijelo područje je vrlo slikovito i atraktivno za posjetitelje.
Spustivši se strmom i uskom cestom stali smo na izvoru rijeke Tihaljine u sklopu avanturističkog parka. Predivno mjesto u dubokom zelenilu kroz koje protječu žuboreći potočići čineći brojne male slapove. Mogu se vidjeti zidovi negdašnjih mlinica.
Jedan od glavnih razloga za posjet Zapadnoj Hercegovini su njeni spektakularni prirodni pejzaži.
Vodopadi Kravica, koji se nalaze blizu mjesta Ljubuški, pružaju nezaboravan prizor s visinom od 25 metara i širinom od 120 metara. Ovi vodopadi stvaraju prirodni bazen koji je savršen za kupanje i piknik, posebno tijekom ljetnih mjeseci. Najpoznatiji je vodopad u ovoj zemlji i ljeti može biti gužva. Uz obalu se nalazi par restorana koji su po meni preblizu vode i imaju previše stolova uz samo jezero te suncobranima zaklanjaju vidik i pristup. S gornjeg parkirališta vozi vlakić do slapa i nazad, a može se i stepenicama. Prilazni put do jezera nije najbolje uređen pa je potreban oprez pogotovo ako je mokro. Do ispod slapa se može brodicom.
Manji, ali jednako šarmantan je slap Koćuša nalazi se u selu Veljaci u općini Ljubuški, na rijeci Mlade. Visok je oko pet metara, a širok pedeset. Na obali s druge strane je poznati restoran Vodopad u kojem smo ručali. Bila je nedjelja i sve je bilo zauzeto pa je dobro rezervirati u naprijed. Roštilj je bio dobar prema očekivanju.
Ručali smo u moderno uređenom Muzeju i restoranu Tabak u bivšoj tvornici duhana. Odličan restoran koji bi svojim dizajnom, ali i ponudom jela mogao biti u bilo kojoj europskoj metropoli. Jeli smo Japrak uz kojeg odlično ide crna Blatina.
Poznati restoran Most smo posjetili za večeru i također imam samo riječi pohvale. Ne moram ni reći da sam dobio tri kilograma u tri dana. Pili smo Trnjak i kušali nekoliko proizvođača od kojih nam se najviše svidio Nuićev.
Vinarija Begić je bila idealno mjesto za doručak u vinogradu. Uz uštipke, pršut i sir smo kušali žilavku, rose i plavac mali ove male butik vinarije iz sela Prolog blizu hrvatske granice.
Hotel Bigeste, koji je dobio ime po rimskom logoru koji se nalazio na području Ljubuškog, je moderan i udoban. Nalazi se u središtu mjesta, ima svoj parking i dobar doručak.
Ljubitelji gastronomije uživat će u autentičnoj hercegovačkoj kuhinji. Specijaliteti kao što su mesna jela ispod peke, hercegovački pršut i sir iz mijeha predstavljaju pravu poslastica za nepce. Regija je poznata i po svojim vinogradima i vrhunskim vinima, osobito sortama Blatina i Žilavka. Otkriće nam je bila manje poznata autohtona sorta Trnjak.
Franjevci
Franjevci u Hercegovini, sa svojim povijesnim samostanima i kulturnim doprinosima, dodatno obogaćuju posjet ovoj regiji. Njihova prisutnost kroz stoljeća očuvala je duhovnu i kulturnu baštinu koja je i danas vrlo živa. U Hercegovinu su stigli u 13. stoljeću, nedugo nakon osnutka Franjevačkog reda u Italiji. Njihova prisutnost bila je posebno važna tijekom osmanske vladavine, kada su često bili jedini duhovni i obrazovni vodiči lokalnog stanovništva.
Posjetite Hercegovinu kako bi istražili prirodne ljepote, bogatu povijest te uživali u autentičnim kulinarskim specijalitetima.
Posjetite naš YouTube kanal.
Pretplati se na TIK TOK.
Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištima, Savjetnik za putovanja Travel Advisor, Savjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.