U Opatiji održana završna konferencija u sklopu projekta Arca Adriatica
U Hotelu Ambasador u Opatiji, 9. prosinca 2021.godine održana je završna konferencija projekta hrvatsko-talijanskog partnerstva Arca Adriatica vrijednog 3,16 milijuna eura. Projekt se provodio tri godine u sklopu programa Interreg Italija – Hrvatska s ciljem razvoja zajedničkog turističkog proizvoda te očuvanja i valorizacije jadranske pomorske baštine.
Uključivao je deset partnera, pet iz Hrvatske: Turistička zajednica Kvarnera, Općina Malinska-Dubašnica, Ekomuzej „Kuća o batani“, Općina Tkon te Primorso-goranska županija koja je imala ulogu vodećeg partnera projekta. S talijanske strane partneri su bili Općina Cervia, Općina Cesenatico, Mediteranski agronomski institut u Bariju, Grad San Benedetto del Tronto i Sveučilište u Veneciji Ca’ Foscari.
Na završnoj konferenciji partneri su u zajedničkoj prezentaciji predstavili sve ono sto se realiziralo tijekom projekta:
- 7 centara izvrsnosti: u Malinskoj, Cesenaticu, Cerviji, Tricase Portu/Bariju, San Benedettu, Veneciji i Tkonu
- 1 funkcionalna mreža centara izvrsnosti
- 1 Akademija starih zanata i vještina koja će biti organizirana na onom području gdje trenutno nije uspostavljena (Italija, Tkon, Malinska)
- 32 radionice starih zanata i vještina u Malinskoj, Rovinju, Tkonu, na Kvarneru, Cerviji, Ce senaticu, San Benedettu i Tricase Portu/Bariju namijenjene školskoj djeci i drugim zainteresiranim osobama
- 1 realizacija natkrivenog objekta u sklopu Pomorskog muzeja u Cesenaticu
- 5 adaptiranih interpretacijskih centara u Malinskoj, Polo Museale Veneto, Tricase Portu, Rovinju i Tkonu
- 1 adaptirani interpretacijski centar na otvorenom u Cerviji
- 1 web stranica (virtualni muzej) temeljena na udruženoj/zajedničkoj kulturnoj i pomorskoj baštini između Italije i Hrvatske – https://arcaadriatica.eu/
- 23 obnovljene male barke i video snimke obnove malih barki
- 1 tehnički opis malih barki
- razrađena baza pomorske baštine za područja hrvatskih i talijanskih partnera
- prijave pomorske baštine u Registru u Hrvatskoj i Italiji/tradicijsko jedrenje
- 2 story tellinga kreirana prema intervjuima, video i foto dokumentaciji, za rekonstruiranje priča osoba uključenih u aktivnosti očuvanja pomorske baštine destinacije Venecija
- 162 turističke markacije: u svih 9 destinacija, postavljena turistički odabrana, tipizirana signalizacija s elementima pomorske baštine
- 7 novih promotivnih centara u Malinskoj, Tkonu, Cerviji, Cesenaticu, San Benedettu, Tricase Portu/Bariju i Veneciji
- 24 zajednička turistička itinerara – Prekogranični i lokalni itinerari zajedničkog turističkog proizvoda
- 20 organiziranih kulturno-turističkih manifestacija
- 1 promotivna kampanja – odrađena promotivna kampanja podrazumijeva promociju kroz lokalne promotivne centre, s direktnim i indirektnim metodama, promociju kroz studijska putovanja, promocije na turističkim sajmovima i kroz komunikaciju kroz elektronske i tiskane medije
TZ Kvarnera kao jedan od partnera projekta Arca Adriatica bila je zadužena za promociju novog turističkog proizvoda i provela je sljedeće aktivnosti: postavljanje 48 markacija diljem Kvarnera, izrada tiskanih i digitalnih promotivnih materijala, provedba promidžbene kampanje, organizacija studijskog putovanja, predstavljanje projekta na nautičkom sajmu u Biogradu na Moru te sufinanciranje 10 maritimnih manifestacija na Kvarneru.
Što je projekt Arca Adriatica?
Projekt „Zaštita, promocija i turistička valorizacija jadranske pomorske baštine“ ili skraćeno ARCA ADRIATICA, dio je treće prioritetne osi „Okoliš i kulturna baština“ programa INTERREG V-A Italija-Hrvatska. Provođenje projekta službeno je započelo 1. siječnja 2019. godine i traje do 31. prosinca 2021. godine. Budući da se nastavlja raditi na zajedničkoj zaštiti, promociji i turističkoj valorizaciji jadranske pomorske baštine, projekt ARCA ADRIATICA predstavlja svojevrsni nastavak uspješno realiziranih EU projekata Mala barka i Mala barka 2.
Glavni cilj projekta razvoj je zajedničkog turističkog proizvoda koji se temelji na načelima društvene i ekološke održivosti i koji u isto vrijeme valorizira, čuva, štiti i promiče maritimnu baštinu. Kroz projekt povećava se i dostupnost pomorske baštine zahvaljujući virtualnim i otvorenim muzejima te interpretacijskim centrima, a u sklopu projekta obnovljene su i 23 tradicionalne drvene barke unutar projektnog područja.
Posjetite naš YouTube kanal. Pretplati se na TIK TOK.
Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištima, Savjetnik za putovanja Travel Advisor, Savjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.