Kad mi je brat javio da je dobio poziv od Tainana, košarkaškog kluba na Tajvanu, za koji odlazi igrati kroz 10-ak dana, ni sekunde nisam dvojila da će to biti moja sljedeća destinacija. Iz Dubaija, u kojem živim 6 godina, do glavnog grada Taipei se može letjeti direktno. Emiratesov let Airbusom 380 od oko 9 i pol sati bio je više nego ugodan, od usluge, hrane, čistoće, screen entertainmenta, i činjenici da se komotno možeš i naspavati.
S aerodroma brzim vlakom u grad
S aerodroma (koji je zapravo smješten u gradiću Taoyuanu) sam do centralne stanice išla metroom – samo se spustite razinu niže gdje možete kupiti jednosmjernu kartu za mnogo manje nego biste platili taxi. Taj glavni kolodvor povezan je s HSR-om (High Speed Railway, koji povezuje sve gradove otoka) i njime sam odmah dalje putovala do juga kako bih sutradan stigla uloviti bratovu domaću utakmicu.
Na prvu sam znala da će me Taipei osvojiti i jedva sam čekala vratiti se. Ima tu neku pozitivnu vibru i nudi mnogo. Odlična je baza za posjet najvažnijim lokacijama i nećete pogriješiti ako za svog posjeta Tajvanu samo tamo odsjedate.
Ako kao i ja putujete dalje i imate rupu od dva-tri sata do sljedećeg vlaka, možete prozujati jednim od dva neobična shopping centra; Taipei Main Station Underground Shopping Mall, te Q Square – u oba su golemi food courtovi na kojima se možete upoznati s fast foodom na tajvanski.
Govori se Mandarinski
Službeni jezik je mandarinski, ali sve je toliko dobro označeno odnosno nacrtano, da su šanse za izgubiti se jako male. Nazivi metro stanica su i na engleskom, ali generalno ga slabo pričaju (osim osoblja koje radi s klijentima ili u turizmu). Po defaultu vade mobitel i otvaraju Google Translate kako bi se sporazumjeli s vama.
Iako mi nije bilo prvo putovanje superbrzim vlakom, iznova me oduševi i potvrdi da mi je omiljeni način prijevoza (čak mi ga ni HŽ i studentske vikend vožnje Zagreb-Rijeka, ponekad i bez hlađenja/grijanja nisu uspjele učiniti neprivlačnim :D).
Slično kao i u Japanu, vlakovi dolaze i odlaze ne u minutu, nego u sekundu. Ne znam da li mi je fascinantnije bilo to, ili to što putnici na peronu mirno i tiho čekaju poslagani u pravilnoj koloni unutar označenih linija, jedan iza drugoga bez micanja, guranja i bilo kakve nervoze. Ovo je možda i dobar odraz njih kao naroda u što sam se kasnije uvjerila; puni su respekta prema svemu i svima oko sebe.
Nakon više od dva tjedna od kojih sam barem polovicu provela sama i u svakom se trenutku osjećala potpuno sigurno, smatram da je ovo sjajna destinacija za solo travellera.
Tainan
Između mini borbe s jat lagom i bratovih utakmica, Tainan, inače najstariji grad na Tajvanu, nastojala sam istraživati pješačeći. To je bila odlična odluka, jer osim sto me držalo budnom (uz syphon coffee koji bih usput srknula u lokalnom coffee shopu), sasvim slučajno bih naletjela na prizore koje ne bih doživjela da sam direktno išla na sve s must-see top lista, a niti iskusila vibru grada koja se definitivno razlikuje od one metropolske u Taipeiju. Budistički i taoistički hramovi su mnogobrojni, i svaki je potpuno drukčiji od onog prethodnog.
Ono što je mene osobno najviše impresioniralo su:
Confucius Temple, divna zelena oaza gdje se možete opustiti, odmoriti ili čitati i istražiti povijest (ja sam se priključila nekog grupi Amerikanaca, čiji je vodič turu vodio principom trivia quiza)
Grand Mazu Temple, posvećen božici mora (Tainan je lučki grad), s vanjskim kipovima zaštitnicima hrama, koji imaju zastrašujuće izraze lica da njima odbijaju zle duhove
Anping Old Street, najstarija ulica s lokalnim štandovima i doista neobičnim stvarčicama iz mahom azijske kulture
Shennong Street, osobno mi najdraža, u kojoj sam pronašla divne lokalno ručno rađene torbice od kože, te mužu za radnu sobu kupila lampion koji sam možeš kasnije oslikati
Hayashi Department Store, u zgradi iz japanskog kolonijalnog razdoblja, u kojem se prodaju isključivo domaći pakirani proizvodi (fine grickalice na donjem, i zanimljive rukotvorine na gornjem katu)
Night Market
Ne može se pričati o Tajvanu a da se ne spomene Night Market. Svi u zemlji funkcioniraju po istom principu, pa je gotovo svejedno za koji ćete se odlučiti. Brat i ja smo jednu cijelu večer proveli na Garden Night Marketu u Tainanu. Sve miriši na prženu hranu, higijena pomalo upitna pa je klopanje tu ipak za hrabre ili one dobrog želuca. Jedni kao kućne ljubimce prodaju žabe, ribe, kornjačice, a ovi do njih naljepnice superjunaka i likova iz animea. Vidjet ćete i nizove aparata za “pecanje” (tzv. claw machines). Sve se čini kao nekakav ogroman sajam, ili bolje rečeno lunapark. I izgleda da su krcati bilo koji dan u tjednu, rijeke ljudi između štandova, koji ne izgledaju ništa bolje nego kao da ste na placu. Ali njima je to outing.
Taipei
Prvi dojam Taipeija pokazao se točnim, i od inicijalna 2 noćenja koja smo brat i ja bukirali dok je dobio nešto slobodnog, svaki bi dan produžila za još jedan, i tako sam ostala punih tjedan dana u komadu. I ni to mi nije bilo dovoljno pa sam ga posjetila još jednom prije povratnog leta.
Taipei je apsolutno grad u kojem bi se mogla zamisliti živjeti. Čist, prostran, povezan i urban na šarmantan način. Samo o Taipeiju bi mogla napisati cijeli putopis, ali to ostavljam za neki drugi put kad se, nadam se, jednom vratim.
Za sad ću samo izdvojiti što ne propustiti iskusiti:
The National Chiang Kai-shek Memorial Hall, spoj povijesti, politike, umjetnosti, kulture. Zgrade koje danas imaju namjenu koncertnih dvorana i muzeja na prekrasno dizajniranom trgu. Mi smo sasvim slučajno (zbog kiše) ulovili smjenu garde s koreografijom
Da’an park, odmor usred grada uz cvrkut brojnih vrsta ptica koje tamo imaju i svoje jezero
Elephant Peak, ako ste za nešto jače od šetnje. Odlični pogledi na Taipei 101
Zhongshan district, brojni dobri kafei u kojima možete doručkovati
Wanhua district, za one koji se kući ne smiju vratit a da ne donesu po suvenir za svakog
Ximending, možda najživlji predio i danju i noću; tu se mogu pogledati live street performance-i, a i nabaviti ono što se smatra Taiwan’s Souvenir no.1; penis-shaped chocolate (meni je muž (šaljivdžija kakav je) upozorio ako se ne vratim s bar 20 kutija da će zatražiti rastavu braka. Nisam imala druge pa sam na kraju platila dodatnu kilažu na aerodromu. Srećom, nisu mi otvarali kofere :D)
Two Three Comedy, ako želite poslušati stand-up komičara u usponu dok ispijate omiljeno piće za malo novca
Ce La Vie bar, u kojem se piće servira u bokalu koji predstavlja totem. Ili u istoj zgradi u centru Breeze jedan od fensi restorana (za njih je potrebna rezervacija)
Ostatak Tajvana vrijedan posjeta
Osim Taipeija i Tainana, posjetila sam i Taoyuan (motiv je bila naravno bratova gostujuća utakmica, ali drago mi je da jesam). Moderan i miran, prepun mladih, nudi super opcije klope, puno zelenila u centru ali i prirode u okolici. Ondje sam u sasvim slučajnoj šetnji otkrila impresivni hram zvan Jingfu, koji se čini još posebniji kad padne mrak.
Kažu da vrijedi posjetiti i Kaohsiung, s prekrasnim Dragon & Tiger pagodama. Ako vas put nanese u Taichung, neizostavan je Rainbow Village, nekadašnje vojno selo danas pretvoreno u uličnu umjetnost.
Jako mi je žao sto nisam uspjela posjetiti nacionalne parkove, u planu su bili Kenting na jugu i Yangmingshan na sjeveru. Razlog je bilo isključivo kompleksnost dolaska javnim prijevozom, a kako sam skroz zaboravila spakirati svoju međunarodnu vozačku, rentanje auta je ispalo iz opcija. Ako ih posjećujete na samo jedan dan, možda ne bi bilo loše unaprijed bukirati turu da se raspoloživo vrijeme najbolje iskoristi.
Na istočnu obalu u tom periodu nije bilo preporučeno ići zbog potresa magnitude 7.7 (koji se dogodio na sam dan mog leta), zbog čega je kroz nekoliko tjedana bilo više “manjih” potresa s epicentrom na toj strani otoka, oko Hualiena. Šteta, jer se ondje se navodno nalaze najbolji hiking trailovi i najljepše plaže. Međutim, zbog jakih oceanskih struja plivanje većinom zabranjeno, tako da ne planirajte ovu otočnu zemlju za kupališni tip odmora.
Klopa
E sad, ono najbitnije – gdje jesti. Kad poželite nešto “usput” i “s nogu”, možete zgrabiti gotova pakirana jela u 7-Eleven storeu – ima ih na doslovno svakom uglu (imajte na umu da su u ponudi samo azijske varijante).
Ako pak želite nekakav upscale experience, onda definitivno morate probati dva restorana s Michelinovom zvjezdicom u Taipei 101 zoni: Sinchao Rice Shoppe i Din Tai Fung. Svaki mi je poseban na svoj način, u prvom sam jela fantastičnu juhu od dagnji i prženu rižu od škampa, a u drugom (koji je franšiziran pa sam imala prilike probati i kod sebe u Emiratima), ogromna preporuka za Braised Beef Noodle Soup, pork dumplings, te tortu od riže i crvenog graha (ugodno iznenađenje). Ondje možete i kupiti jestive suvenire (samo poklikate na tabletu prilikom vlastite narudžbe sa stola, pa vam pripreme gift bag dok vi jedete). Uzela sam keksiće s longanom (lokalno tropsko voće) i ananasom, ulje od chillyja, i njihov oolong čaj – sve provjereno odlično.
Na Tajvanu je street food zaista osebujan; ljubitelji svega paniranog i deep fried-a (čula sam dobre stvari za tempuru s wasabijem) će doći na svoje. Malo “zdravija” varijanta su možda scallion pancakes koje se rade s mladim lukom. Ako niste znali, Bubble team je izumljen upravo na Tajvanu, i ovo je jedinstvena prilika da ga probate. Ono što mi je bilo simpatično vidjeti je kako lokalci imaju svoj holder/sleeve da bi ga mogli nositi sa sobom kao ručnu torbicu.
Brat je svoje slobodno vrijeme umjesto turistički više koristio za istraživanje lokalne kuhinje i tako otkrio super mjesta poput restorana Old Sichuan, za kojeg tvrdi da ima najbolji Hot Pot u gradu – meni najpozitivnije iznenađenje u kulinarskoj ponudi Tajvana. Koncepcija je sljedeća: naručiš dvije spicy jušne baze (odvojene yin-yang oblikom u loncu), izabereš (tanke) odreske mesa i onda ih sam kuhaš u loncu na stolu (pola minute do minutu je dovoljno). Uz to dobiješ i neograničenu rižu, umake i lokalno povrće, i poslije glavnog jela ide sladoled (mango, limeta, mint, matcha i ostali egzotični okusi).
Tips:
Prije baggage claima po aerodromu je bilo masu upozorenja oko unosa zabranjenih predmeta, u to vrijeme najviše se odnosilo na svježu hranu tipa voće, i bilo koji oblika mesa, kazne su ogromne. Prije polaska ne bi bilo loše izguglati što ne spakirati. Velika šansa je da će vas i vaše stvari ponjuškati policijski pas. 🙂
Ako nemate e-SIM, na aerodromu potražite Chunghwa Telecom. Za manje od 20 eura uzela sam karticu s neograničenim internetom koja vrijedi 15 dana (uključuje i neograničene pozive unutar zemlje, ako će vam i to trebati).
Ne bi bilo loše imati nešto gotovine sa sobom, meni se ispostavilo najjednostavnije dignuti ju s Revoluta na bilo kojem bankomatu. Domaća valuta je New Taiwan dollar (NTD).
Mreža metro stanica unutar Taipei (ostali gradovi ga nemaju) je jednostavna, a stanice su relativno blizu. Mi smo koristili isključivo Google Maps za navigaciju i u jednom hotelu uzeli printanu kartu s označenim atrakcijama.
Unutar gradova većinom smo koristili Uber zbog vremenske uštede, ali busevi im isto skroz u redu funkcioniraju, karta se kupuje kod vozača, 15 NTD po vožnji (samo pripremite točan iznos kovanica jer ne vraća se kusur).
Jako puno hotela u Taipeiju ima besplatan laundry service što je super za duže putovanje i u tom slučaju možete spakirati manje odjeće pa imate više mjesta za akvizicije.
Za razliku od Kine, ovdje nema zabrane standardnih aplikacija, možete normalno koristiti WhatsApp, Facebook, Gmail.
Ne zaboravite na povrat poreza ako u istoj trgovini planirate potrošiti više. Ja sam ga uzela u Uniqlou, gdje imaju povoljne komada od pamuka i lana. Na aerodromu na razini ispod check-in šaltera je pult s automatom na kojem se jednostavno i brzo može zatražiti (samo unesete broj kartice na koju vam uplate iznos povrata; meni je stigao unutar nekoliko dana).
I za kraj, s dva lako pamtljiva izraza osvojit ćete simpatične Tajvance: Ni Hao! (pozdrav, kao dobar dan ili hello), i Še-Še (hvala). A ja vam želim prekrasno putovanje na Formosu (u prijevodu, prekrasan otok). Yi Lu Ping An!
Posjetite naš YouTube kanal. Pretplati se na TIK TOK.
Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištima, Savjetnik za putovanja Travel Advisor, Savjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.