Kako poboljšati hrvatski turizam

Autor članka:
Podijeli:

Da bi se turizam u Hrvatskoj poboljšao i postigao svoj puni potencijal, potrebno je poduzeti niz mjera i strategija. Evo nekoliko ključnih preporuka:

Diversifikacija turističke ponude:

Kulturni turizam: Promocija kulturne baštine, muzeja, festivala i povijesnih lokaliteta. van turističke sezone potrebno je organizirati izložbe, koncerte i događanja zanimljiva turistima koji bi zbog toga ponovo došli u Hrvatsku.
Ruralni turizam: Razvoj i promocija ruralnih područja, uključujući agroturizam i ekoturizam. Potencijal je veliki, no često se prema odredištima na kontinentu ne vodi odgovarajuća politika razvoja te ulaganja.

Masaža
Zdravstveni i wellness turizam: Ulaganje u lječilišta, wellness centre i medicinski turizam. Uzor mogu biti države poput Turske koje dobro žive od toga čitave godine.
Sportski turizam: Promocija aktivnosti poput biciklizma, planinarenja, ronjenja i jedrenja te izgradnja stadiona i dvorana koje mogu služiti za pripreme sportaša.

Produženje turističke sezone:

Wine ViP Event 2024

Organizacija događanja i festivala izvan glavne sezone.
Izgradnja kongresnih centra u Zagrebu, Opatiji, Rovinju i Dubrovniku. U Hrvatskoj ne postoji niti jedna moderna dvorana koja bi mogla primiti veći broj sudionika za kongrese, a znamo da je to najunosniji dio turizma. Zatim slijedi promocija Hrvatske kao destinacije za poslovne konferencije, kongrese i seminare tijekom cijele godine. jer nismo dovoljno prisutni na međunarodnom tržištu. Neki gradovi u Europi i Americi njeguju taj vid turizma kao najvažniji jer donosi najviše novca. Daleko je profitabilniji od ljetnog ležanja na plažama.

Poboljšanje infrastrukture:

Promene u avio saobraćaju u 2018.

Ulaganje u prometnu infrastrukturu, uključujući zračne luke, autoceste i željeznice. Autoceste desetljećima ne mogu riješiti sustav beskontaktne naplate. Na kritičnim točkama treba graditi treće trake. Pristup obalnim gradovima treba poboljšati jednako kao i graditi podzemne garaže. Vlakovi moraju biti povezani s aerodromima gdje je moguće. Brz prijevoz do morskih luka je esencijalan također iz aerodroma. Gdje toga ima kod nas? Nigdje.

Last-minute krstarenje brodom Avantgard Katarina line
Modernizacija i proširenje smještajnih kapaciteta, posebno u manjim i ruralnim područjima. Kroničan nedostatak hotela postaje veliki problem, a ne gradi se puno toga.

Podzemne garaže u Trogiru, Rovinju, Poreču, Puli, Makarskoj, prilazne ceste do garaža te ograničiti i izbaciti promet iz središta gradova.

Održivi razvoj turizma:

Uvođenje i promocija održivih turističkih praksi kako bi se očuvala prirodna i kulturna baština. Poticanje ekološki prihvatljivih smještajnih kapaciteta i transporta. Proizvodnja eko hrane.
Korištenje tehnologije za personalizaciju ponude i poboljšanje korisničkog iskustva. Danas je sve na webu stoga je to najvažniji medij za promidžbu novih generacija.

Edukacija i obuka kadrova:

Hotel Esplanade

Ulaganje u obrazovanje i obuku turističkih djelatnika kako bi se poboljšala kvaliteta usluge.
Organizacija radionica i seminara za razvoj vještina u turizmu. Mnoge strane turističke zajednice zapošljavaju strance iz zemalja koje su im zanimljive jer oni bolje poznaju tržišta od domaćih ljudi.

Unaprjeđenje zakonske regulative:

Pojednostavljenje administrativnih procedura za ulaganja u turizam. Zakoni ne moraju biti loši, ali se ne provode.
Poticanje javno-privatnog partnerstva u razvoju turističke infrastrukture.

Podrška lokalnim zajednicama:

Ružica
Matija Turkalj – Ružica grad i Papuk

Uključivanje lokalnih zajednica u razvoj turističkih projekata. Promocija lokalnih proizvoda i usluga kako bi se potaknula lokalna ekonomija.
Spojiti zelenu i plavu Hrvatsku po principu “s polja na stol”. Turizam je izvoz, što dobro znaju proizvođači maslinovog ulja i vinari, ali ima još puno prostora i za sve druge.

Za produljenje sezone su važne regije na kontinentu.

festival traminca

Praćenje i analiza tržišta:

Prikupljanje i analiza podataka o turistima i njihovim preferencijama kako bi se prilagodila ponuda. Korištenje povratnih informacija turista za kontinuirano poboljšanje usluga.
Implementacija ovih mjera zahtijeva koordinirani napor svih dionika u turizmu, uključujući vladu, lokalne zajednice, privatni sektor i obrazovne institucije. Dugoročna strategija i održivi razvoj ključni su za poboljšanje turizma u Hrvatskoj. Strategija koja se provodi, a nije samo slovo na papiru kao do sada.

analiza

Da bi podigli kvalitetu doživljaja i ispunili očekivanja turista koji dolaze u našu zemlju moramo neke ponude i ograničiti. Čarter turizam je pretvorio marine i uvale u auto kampove koji su izgubili svaki dojam ekskluzivnosti. Slično je i s mini kruzerima kojih bude i desetak u redu vezani na rive malih dalmatinskih gradića. Neki od najljepših hrvatskih trgova su zakrčeni terasama s ružnim suncobranima koji brane pogled na atrakcije zbog kojih su turisti došli.

Velika je razlika između fotografija i video filmova koji služe za promociju od realnosti koja dočeka posjetioce.

Bude li se nešto promijenilo u budućnosti? Ne, jer je previše interesa privatnika, kompanije i lokalnih političara.

Travel Advisor

Posjetite naš YouTube kanal. Pretplati se na TIK TOK.

Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištima Savjetnik za putovanja Travel AdvisorSavjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.

Popularna web stranica www.travel-advisor.eu pruža informacije o putovanjima

Zašto turizam u Hrvatskoj nije bolji?