Lora Tomaš ne putuje – ona migrira, rekla nam je tijekom nedavnog boravka u Zagrebu. Svake godine, ako uspije, odlazi u Južnu Aziju, najčešće u Indiju. Ta je rutina započela još u studentskim danima, kada se zaljubila u indologiju, i nastavila se do danas. Indija i Nepal njezine su omiljene destinacije.
Jaipurski književni festival
“Posljednjih nekoliko godina s prijateljicama odlazim na Jaipurski književni festival, koji se održava krajem siječnja i početkom veljače. Svake druge godine spuštamo se na jug, na umjetnički bijenale u Fort Kochiju. Ti događaji nisu samo prilika za uživanje – oni su naši izvori inspiracije. Vraćamo se s tolikom količinom novih ideja, knjiga i dojmova da nam treba cijela godina da sve to procesuiramo”, kaže Lora kojoj su Indija i Nepal mjesta u kojima otkriva čaroliju života.
Indija je za nju više od destinacije. Provela je ondje duže razdoblje – od stipendije indijske vlade za studij hindskog jezika u Agri prije dvadeset godina do tri intenzivne godine (2012.–2015.), kada je prevodila i antologizirala indijske autore te pisala za tamošnje publikacije. Živjela je u raznim gradovima, ali jedno joj je mjesto posebno ostalo u sjećanju.
“Sampige Road u Malleshwaramu, tradicionalnoj četvrti Bengalurua, nosi mi najdraže uspomene. Ondje sam trenirala bharatanatyam, indijski klasični ples, što mi je bilo svojevrsno vraćanje ravnoteže nakon dugog pisanja. Jutra su započinjala mirisom kave i doručkom posluženim na listu banane, a omiljeno jelo bile su mi dosa palačinke i idliji s kokosovim umakom – jednostavni užici koji ostaju nezaboravni.”
Nepal – između posla i avanture
Nepal je za nju imao drugačiji značaj. Iako je ondje boravila uglavnom zbog posla, svako se putovanje pretvorilo u avanturu.
“Tri puta bila sam u Nepalu, najčešće pišući za časopis Himāl Southasian, čija je redakcija nekad bila u Patanu, gradu koji mi je draži od Kathmandua. Upravo se tamo priprema izdavanje mog prijevoda Pešićeva Katmandua – fascinantnog putopisa o susretu hipijevske generacije sa svijetom Istoka.”
Posljednji put Nepal je posjetila u proljeće 2023. Nakon mjesec dana putovanja Indijom, spontano je odlučila otići na treking.
“U Thamelu sam kupila pristupačne kopije poznatih brendova. Prodavači su me uvjeravali da će funkcionirati – i, moram priznati, jesu. Planirala sam ići sama, ali novi zakon zabranio je solo treking u zaštićenim područjima. Tako sam upoznala Bhima Tamanga, vodiča koji je od nosača i kuhara u baznim logorima Everesta postao vodič s nevjerojatnim znanjem o himalajskim stazama.”
Sedmodnevni treking kroz Helambu
Sedmodnevni treking kroz Helambu vodio je kroz regiju poznatu po budističkim samostanima i špiljama.
“Susretali smo i druge žene koje su putovale sa svojim vodičima, pa i cijele obitelji s nepalskim nosačima, čiji su preteški tereti podsjećali na kolonijalne prizore. Odsjedali smo u kućama oštećenima u potresu 2015. kako bismo pomogli njihovim vlasnicima da se oporave. Na kraju puta prisustvovala sam budističkim posmrtnim obredima i slavlju ženskog festivala, čija je energija bila zarazna.”
Ipak, jedno joj je iskustvo bilo novo.
“Moram priznati – osjećala sam se kao viktorijanska dama. Neprestana pratnja vodiča oduzela mi je jednu od mojih omiljenih privilegija – mogućnost da se izgubim. Riječima Rebecce Solnit, izgubila sam svoju teško stečenu slobodu da sama lutam svijetom.”
Posjetite naš YouTube kanal.
Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištima, Savjetnik za putovanja Travel Advisor, Savjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.